BETA

02.04.2016

22:17

עודכן:

מדוע נאלצים אלפי ישראלים להרחיק עד הודו בשביל תרופות מצילות חיים?

עשרות אלפי חולים בישראל מתמודדים כבר שנים עם התסכול הכרוך בעובדה שהתרופה שתציל את חייהם, ולא נמצאת בסל הבריאות, עולה עשרות אלפים, אם לא מאות אלפי שקלים מדי חודש. רבים מהם נאלצים לפנות להודו בשביל התרופה, מכיוון שמדיניות ייצור התרופות במדינה מוזילה את מחירן באלפי שקלים לעומת המחיר בארץ. הבעיה: בהודו תפוצה גדולה של תרופות מזויפות

מתוך ייאוש. כבר קרוב ל-30 שנים סובל אחיעם ליפשיץ, חקלאי מהצפון, מהפטיטיס סי, מחלת כבד קשה. פציעה חמורה הובילה לקטיעת רגלו, ובאחת ממנות הדם הרבות שקיבל בדרך לביה"ח רמב"ם הסתתר הווירוס.

 

ליפשיץ, כמו מיליוני חולים אחרים במערב ואלפי ישראלים, גילה ממש לא מזמן כי הודו נושאת בשורה שיכולה לשנות את חייו. "יש כבר תרופות פורצות דרך, שאחוז המבריאים בגללן כמעט מוחלט, אבל המחיר בישראל הוא בשמיים, יותר מ-400 אלף שקלים לטיפול", הוא מספר.

 

>> לכתבות נוספות מהמגזין

הלוחמת שהתגייסה כלינוי - השתחרר מהבקו"ם כליאם

המפצח: מרד המסים החוקי הראשון יוצא לדרך

החשדות נגד דרעי - ברף השחיתות הכלכלית הגבוה

 

לשם השוואה, את אותו טיפול הוא יכול לקבל בהודו, במחיר של 5,000 דולר לחבילה הכוללת לינה במלון, פגישה עם רופא וקבלת התרופה. אם הוא יקנה ישירות את התרופה, היא תעלה פחות. אז איך יכול להיות שתרופה שעולה 400 אלף שקלים בישראל, עולה כמה אלפים בודדים במרחק טיסה של עשר שעות?

 

 

הבדל של אלפי שקלים במחירי התרופות בישראל לעומת הודו. (אילוסטרציה)
 

הבדל של אלפי שקלים במחירי התרופות בישראל לעומת הודו. (אילוסטרציה)(GettyImages/אימג'בנק)

 

הודו היא אחת מיצרניות התרופות הגדולות ביותר בעולם, בין היתר בשל העובדה שהמדינה מסרבת לקבל על עצמה את חוקי המשחק הנהוגים בעולם התרופות - או במילים יותר פשוטות - המדינה מאפשרת לחברות תרופות מקומיות להעתיק תרופות. מה שהיה נגמר בכל מקום אחר בעולם המערבי במשפט בגין עבירה על חוקי הפטנטים ובקנסות של מיליונים, נגמר בהודו בתעשיית תרופות שנמכרות בזיל הזול.

 

מערכת חדשות 10 ביקשה מתושבת ניו דלהי לבדוק את עלותן בהודו של תרופות יקרות להחריד שלא נמצאות בסל התרופות שמסובסדות לחולה הישראלי. הפערים פשוט בלתי נתפסים, כאשר תרופות שנמכרות בישראל בעשרות אלפי שקלים, נמכרות בהודו באלפי שקלים, ולפעמים מאות.

 

כך למשל "אפיניטור" לטיפול בסרטן, שעולה בישראל 29 אלף שקלים, עולה בניו בדלהי 1,900 ש"ח, ו"רבילמיד" לטיפול במלנומה, שעולה בארץ 45 אלף ש"ח, עולה בהודו 680 שקלים.

 

רופאים רבים בישראל שהגיבו לחדשות 10 מתנגדים נחרצות לטיפול בתרופות שמגיעות מהודו - וזה הצד השני של הסיפור הזה, כי הודו היא לא רק אחת מיצרניות התרופות הגדולות בעולם, היא גם אחת המפיצות המשמעותיות ביותר של תרופות מזויפות. אינספור אתרי אינטרנט מציעים תרופות במחירי רצפה מהודו, אלא שאף אחד לא יודע מה מקורן.

 

יש מקרים בהם מתברר שהן מכילות סתם סוכר, לפעמים מדובר בחומרים כימיים מסוכנים. והשוק מוצף. לא מזמן אף התברר כי מספר בתי חולים בהודו טיפלו בפציינטים בעזרת תרופות מזויפות. הדילמה הזאת מתגלגלת לפתחם של החולים הישראלים, שנאלצים לקבל החלטות קשות שעשויות להציל את חייהם.

 

תגובת משרד הבריאות: "בהתאם לפקודת הרוקחים, ועל מנת להבטיח את איכות התרופות הנכנסות למדינה, משרד הבריאות מאפשר ייבוא אך ורק ממדינות ורשויות מוכרות להן יש מערכת איכות שאנו מכירים בה: ארה"ב, קנדה, מדינות האיחוד האירופאי, אוסטרליה, ניו זילנד, שוויץ ואיסלנד".

 

"ניתן לייבא תכשיר מהודו, בתנאי שהוא רשום באחת מהמדינות הנ"ל ומשווק בהן. תנאים אלו מבטיחים כי רק ספקים מורשים ייבאו תרופות לישראל וכל חברה שעוסקת בייבוא מחויבת לעמוד בהן. בירור לגבי בית המרקחת או בית המסחר ניתן לברר באמצעות מוקד קול הבריאות *5400", לשון התגובה.