BETA

01.04.2016

09:48

עודכן:

בהסכמת הצדדים: החייל היורה שוחרר למעצר פתוח בבסיס

התביעה הצבאית ערערה על החלטה לשחרר את החייל שירה במחבל בחברון למעצר פתוח וטענה: "לא נשקפה סכנת חיים מהמחבל המנוטרל". לבסוף הוסכם כי ישוחרר עד לדיון נוסף בשבוע הבא. סנגור החשוד: "החייל לא התכוון להרוג או לרצוח, אלא להציל חיים"

בתום דיון ממושך בבית הדין הצבאי לערעורים בקריה בתל אביב הוסכם בצהריים (שישי) להשאיר על כנה את ההחלטה לשחרר למעצר פתוח את החייל החשוד בירי במחבל שנוטרל בחברון בשבוע שעבר.

 

התביעה הצבאית דרשה שהחייל החשוד בהריגה ישהה במעצר בכלא צבאי, אולם לבסוך הגיעה להסכמה עם ההגנה לשחרר את החייל למעצר פתוח עד לדיון נוסף בנושא בשבוע הבא.

 

מדובר צה"ל נמסר: "על מנת לאפשר לסניגורים לעיין בחומר הראיות ולקיים דיון מעמיק ומפורט יותר בבית הדין הצבאי לערעורים, תתקיים ישיבת המשך לדיון ביום שלישי. עד אז הוסכם בין הצדדים כי החייל יוחזק במעצר פתוח במפקדת יחידתו".

 

התובעת הצבאית הראשית, אל"ם שרון פנחס זגגי, הגיעה בעצמה לאולם א' בבית הדין בקריה כדי להציג את טיעוני התביעה. בין היתר היא טענה כי שחרור החייל עלול לשבש את מהלכי החקירה שעוד יש לבצע בתיק. לדברי התובעת, "לא ניתן לקבל את טענת המשיב שלפיה פעל מתוך סכנת חיים או צורך מבצעי, אלא שעולה בצורה ברורה שהירי שביצע במחבל היה ירי מכוון". היא הוסיפה ושללה את טענות השופט סא"ל רונן שור מבית הדין בקסטינה: "אין ראיות לכאן או לכאן. הראיות מציגות תמונה ברורה מאוד של מה שאירע והיא מתאימה לביסוס החשדות נגדו".

 

הירי במחבל בחברון - כתבות נוספות

 

 

הלוחם החשוד, הבוקר בבית הדין
 

הלוחם החשוד, הבוקר בבית הדין(חדשות 10)

 

אביו של החייל אמר כי "אני רוצה להודות לעם ישראל על החיזוק שנותנים לנו בימים קשים מאוד. הדרך ארוכה, אבל האמת תצא לאור".

 

סנגורו של החייל, עו"ד אייל בסרגליק, אמר כי השופט בחן "כל פסיק של ראיה לפני החלטתו. התביעה כבר לא מביעה חשש לשיבוש חקירה, אין בערר הזה כל טיעון או נימוק חדש". הוא הוסיף וציין ש"החייל לא התכוון להרוג או לרצוח אלא להציל. בסרטון הארוך יותר והמלא רואים שמי שמסתכל על המחבל זה רק החשוד ואזרח נוסף".

 

עורך הדין אילן כ"ץ: "אין ספק שבית הדין הצבאי המחוזי ובית הדין הצבאי לערעורים הביעו את דעתם באופן נחרץ ובעצם דחו לחלוטין את עמדת התביעה בכל הנוגע לטענות ארטילאיות של מסוכנות וחשש לשיבוש. אין מסוכנות או חשש לשיבוש. השופטים שדנו בהארכת המעצר התעלמו מכל רחשי הרקע והתנהלו באופן מקצועי".

אמש קבע שופט בית הדין הצבאי בקסטינה כי יש לשחרר את הלוחם למעצר פתוח בבסיס חטיבת כפיר בה הוא משרת עד ל-7 באפריל. בהחלטתו התייחס השופט לראיות שהוצגו בפניו ורמז כי יתכן שהתביעה הצבאית החמירה בסעיף אותו היא מייחסת ללוחם, גם אחרי שהופחת מרצח להריגה.

 

"אכן הסרטונים השונים המתעדים את האירוע מצביעים על סדרת פעולות אותה נקט החשוד כדי לבצע את הירי", כתב השופט, אך הוסיף: "לא ניתן ללמוד מן העדויות השונות כי אכן נשלל החשש למטען על גופו של המחבל באותה עת. עם זאת, גורמים אחרים ששהו בשטח מצאו לנכון להתמודד בצורה שונה עם הסכנה שעשויה הייתה לנבוע מן המחבל. החשוד לא הוגדר כגורם פיקודי בשטח ואין חולק כי נהג על דעת עצמו. מכאן שקיים חשד סביר כי חרג מסמכות וביצע את הירי שלא כדין".

 

השופט בבית הדין הצבאי שב והדגיש את העמדה שהציג בדיון הקודם השבוע בנוגע לחומר הראיות שבידי התביעה: "קיימות ראיות לכאן ולכאן בשאלת המניע לביצוע הירי. לאחר עיון בחומר החקירה העדכני, נותרתי בדעתי זו. על כן, לא ניתן בהכרח להגדיר את מעשהו של החשוד בדרגת החומרה הנובעת מן העבירה המיוחסת לו על ידי התביעה".

 

עדכון ראשון: 8:50