BETA

29.02.2016

17:17

עודכן:

סופר טיוזדיי מגיע: האם טראמפ ינצח גם את המפלגה הרפובליקנית?

הממסד הרפובליקני הולך ומתייאש מהאפשרות שדונלד טראמפ יכבוש את המפלגה, אבל גם אם ידיח אותו, עלול לקבל אותו כנשיא • הדבר היחיד שמפחיד יותר את ותיקי המפלגה הוא ללכת לפח האשפה של ההיסטוריה - רק תראו מה קרה למפלגת וויג • גיל תמרי בטור מיוחד

"סופר טיוזדיי", יום שלישי הגדול, הוא היום שבו 12 מדינות בארה״ב וטריטוריה אחת (סמואה האמריקנית) בוחרים את מועמדי המפלגות לנשיאות.


כדי לזכות במועמדות הרפובליקנית, מספר הקסם שאליו יש להגיע הוא 1,237 צירים. המועמד שצובר את מספר הצירים הזה, מבטיח לעצמו רוב בוועידת המפלגה שתתקיים בחודש יולי, ובעצם מבטיח את מועמדותו לנשיאות. אצל הרפובליקנים ב"סופר טיוזדיי" אפשר לצבור 661 צירים (כמחצית מהמספר הצירים הדרוש כדי להפוך ל"מועמד נבחר"). עד כה, בבחירות שהתקיימו במדינות אייווה, ניו המפשייר, קרוליינה הדרומית ונבאדה, תמונת הצירים היא 82 צירים לדונלד טראמפ, 17 לטד קרוז, ו-16 למרקו רוביו.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

רוביו לטראמפ: הפלסטינים אינם עסקת נדל"ן

קרב נוזלים: המרוץ הרפובליקני יורד נמוך

מלניה טראמפ: מדוגמנות בסלובניה לבית הלבן?


קרב צפוי רק בטקסס


הסקרים צופים לטראמפ נצחונות ב"סופר טיוזדיי" בכל המדינות, פרט לטקסס, מדינתו של הסנטור טד קרוז, שם הוא מנהל קרב צמוד עם טראמפ. אם הסקרים יתאמתו, טראמפ יזכה ב"סופר טיוזדיי" ליתרון ששאר המתמודדים לא יוכלו באופן מעשי להדביק, מה שיהפוך אותו בעצם למועמד הרפובליקני.

 

זאת ועוד, הסקרים מראים שטראמפ מוביל בגדול גם במדינות שיצביעו אחרי ה״סופר טיוזדיי", וזהו הרקע ללחץ העז שבו נמצאים אלו שמכונים "הממסד" הרפובליקני, שחשים שטראמפ גנב להם את המפלגה. הם מפנטזים על תסריט שלפיו יוכלו לעצור את טראמפ ברגע האחרון, בוועידת המפלגה, כשיצליחו לקרוא תיגר על מועמדותו.

 

 

דונלד טראמפ מוקף תומכים במדיסון, אלבאמה, לפני ה
 

דונלד טראמפ מוקף תומכים במדיסון, אלבאמה, לפני ה"סופר טיוזדיי"(גטיאימג'בנק/GettyImages)

 

ואם בפנטזיות עסקינן, התסריטים שנראים כרגע דמיוניים הם רבים. למשל, אם מזימתם של אנשי הממסד תצלח וטראמפ יודח בוועידה ביולי, טראמפ לא נראה כמי שיוותר בקלות, ואם המועמדות תילקח ממנו ברגע האחרון בהחלט ייתכן שירוץ כמועמד עצמאי.


הרבה קודם נדע גם מה החליט לעשות המועמד העצמאי האפשרי מייקל בלומברג, ואם גם הוא יתמודד, ייתכן ונחזה לראשונה בתולדות ארה"ב - בקרב מרובע.

 

לאוהבי תסריטי הבלהות, המתרחש במפלגה הרפובליקנית ב-2016 כשהשוליים הקיצוניים מכתיבים את הטון, מזכיר פרק רע מן העבר הרחוק.

 

במשך 21 שנים, בין 1833 ל-1854, היתה בארה"ב מפלגה בשם "וויג" (Whig). מפלגת וויג הצליחה להעמיד ארבעה נשיאים אמריקנים, אלא שבשנת 1852, על רקע מחלוקת רעיונית נוקבת שהתגלעה בתוכה בסוגיית העבדות, היא החליטה שלא לבחור בנשיא המכהן מטעמה, הנשיא מילארד פילמור, ולהעמיד במקומו מועמד אחר - את הגנרל סקוט.

 

בעקבות הצעד הזה, רבים נטשו את וויג, בהם גם אברהם לינקולן - שייסד את המפלגה הרפובליקנית. בתוך שנתיים נעלמה "וויג" מן המפה הפוליטית האמריקנית והפכה לפרק נידח בהיסטוריה. חבריה נטמעו במפלגות האחרות, הרפובליקנית והדמוקרטית.

 

מילארד פילמור, נשיא ארצות הברית ה-13
 

מילארד פילמור, נשיא ארצות הברית ה-13(Getty Images / אימאג'בנק)

 

אנשי הממסד הרפובליקני מכירים היטב את סיפור המורשת הזה, ונחושים לעשות הכל למנוע את הפיכת המפלגה שלהם למפלגת וויג שנייה, מה שעלול להביא לכדור שלג - לא רק הפסד בבחירות לנשיאות, אלא גם הפסדים בבחירות לקונגרס ולמושלי המדינות.


אבל אלו כאמור, כרגע, הם בבחינת תסריטים דמיוניים.

 

אלו שמסרבים בתוקף להשתעשע בתסריטים הדימיוניים האלה מצביעים על כך שיותר ויותר רפובליקנים, שטראמפ אינו המועמד המועדף עליהם, יצביעו בעדו ביום פקודה. וכך למרות ההסתייגות שיש להם ממנו, בסופו של דבר הם יעשו הכל לשמור על שלמות המפלגה גם אם טראמפ יעמוד בראשה. זאת ועוד, הסקרים הארציים מראים שהילרי אינה אהודה בקרב כלל ציבור הבוחרים - כמעט במידה זהה לזו של טראמפ, מה שבהחלט יכול לספק בסופו של דבר קרב צמוד בבחירות לנשיאות בנובמבר בין שני מועמדים שצריך לקחת גלולה נגד בחילה כשהולכים להצביע בעד מי מהם.

 

 

הילרי קלינטון בכנס בחירות בארקנסו
 

הילרי קלינטון בכנס בחירות בארקנסו(רויטרס)

 

ואם הזכרנו את הדמוקרטים, אצלם מספר הקסם לזכיה במועמדות הוא 2,383 צירים. לפני סופר טיוזדיי, להילרי קלינטון יש כבר 544 צירים ולברני סנדרס 85 צירים בלבד. אצל הדמוקרטים בסופר טיוזדיי אפשר לזכות ב-865 צירים, ומפת המדינות - אלו שיצביעו מחר ואלו שיבואו בהמשך - מלמדת שרובן, ואולי אפילו כולן (למעט ורמונט מדינתו של סנדרס), משחקות לטובתה של הילרי ויהפכו אותה בסופו של דבר למועמדת הדמוקרטית.

 

אבל גם אצל הדמוקרטים, עד לרגע האחרון, שום דבר לא בטוח, מכיוון שמדובר בהילרי קלינטון ומי יודע מה עוד יתגלה בהודעות הדואר האלקטרוני שלה ואיזו פרשה מטלטלת ששמה נכרך בה עוד תחשף. או כפי שכמה ממכריי הרפובליקנים כאן נוהגים להתבדח על חשבונה ולומר: במקרה של הילרי יש שתי אפשרויות או שהיא תיכנס לבית הלבן, או - לכלא.