אסדת גז ישראלית בים התיכון
אסדת גז ישראלית בים התיכון
,דובר צה"ל

ועדת הכלכלה דנה במתווה הגז, ח"כ ביטן: "גם לחברות הגז יש זכויות"

ועדת הכלכלה של הכנסת ערכה דיון מיוחד בנושא מתווה הגז בנוכחותם של נציגי הציבור. בהמשך היום צפויה הממשלה להציג את המתווה לחברי הכנסת. ח"כ שפיר: איפה נציגי הממשלה שיספקו לנו תשובות כאן ועכשיו?"

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) המשיכה היום (ראשון) את הליך ההתייעצות עם נציגי הציבור בנוגע למתווה הגז. בפתח הישיבה הזכיר כבל כי הוועדה תמשיך לשמוע את נציגי הארגונים החברתיים ונציגי הציבור, ומאוחר יותר היום תחל לעסוק בהיבטי התחרות.

 

נציג עמותת אל הפרט, ארז תדמור, הביע תמיכה במתווה והזהיר משינויים בעקבות לחץ הציבור והתקשורת. לטענתו, בדיון הציבורי על מתווה הגז נשמעות הרבה סיסמאות ומעט מאוד עובדות. "הממשלה נכנעה ללחצים ציבורים ותקשורתיים. לטעמי היא לא רצתה לעשות את זה, ועכשיו יכפו עליה שינויים נוספים", אמר תדמור.

 

>> מהערב במהדורה: סדרת הכתבות של מתן חודורוב "אסדה לה ויסטה" על מתווה הגז

 

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) שב ואמר כי המתווה אושר כבר בממשלה ובכנסת וגם נדון בוועדה. לדבריו, "גם לחברות הגז יש זכויות, אנחנו לא מדינה קומוניסטית". באשר לייצוא הגז אמר ביטן כי הוא דרוש על מנת להחזיר השקעות אדירות וכי היצוא למצרים וירדן יאפשר לבסס את הסכמי השלום על יחסים כלכליים. גם היו"ר כבל התייחס לעניין היצוא ואמר כי הוא לא שולל אותו על הסף. "אם הייצוא היה הבעיה היחידה כבר היינו מצליחים להגיע להבנות והסכמות", הוא אמר.

 

מאות מפגינים נגד מתווה הגז
 

מאות מפגינים נגד מתווה הגז(מגמה ירוקה)

 

"יותר מדי חורים"


יו"ר העמותה לכלכלה בת קיימה, יהודה בראון, טען כי במתווה יש יותר מדי חורים שיעלו למדינה הרבה מאוד כסף. לטענתו אין לדחות את מועד תחילת אספקת הגז מלווייתן, ובמידה והוא לא יפותח יש לבטל את המתווה, לקחת את הזיכיון ולצאת למכרז חדש על הפעלתו. ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) הוסיפה כי כל עניין המתווה היה מלווה בחוסר שקיפות וכי היה ראוי שבכל דיון יהיו נוכחים נציגי ממשלה שיכולים לספק את התשובות במקום.

 

היום בשעה 16:00 צפוי להיערך דיון עם נציגי הממשלה, שיציגו את המתווה ויענו לשאלות חברי הכנסת. "אני בטוח שנדע להתקדם בתהליך כי אנחנו יודעים בדיוק מה מקומה של הוועדה בו, וזה לא סוד שזה לא יסתיים רק בוועדה", אמר כבל בתום הדיון.