חקירת הפיגועים בפריז: שניים מהמחבלים - אחים צרפתים שחיו בבריסל

בלשכת התובע בבלגיה הודיעו כי שניים ממבצעי מתקפת הטרור בבירת צרפת בסוף השבוע הגיעו מבריסל, אח שלישי נמלט. בבלגיה הוציאו צו מעצר בינלאומי לחשוד במעורבות בפיגועים. מספר העצורים הגיע לשבעה, כשנבדק הקשר לרכב המילוט שנמצא בפרברי פריז. בינתיים, מבקש ראש הנציבות באיחוד האירופי שלא לשנות את המדיניות כלפי פליטים, למרות שחלק מהמחבלים התחזו למבקשי מקלט

הקשר הבלגי: שניים ממבצעי מתקפת הטרור בפריז בסוף השבוע הם אזרחים צרפתיים המתגוררים בבריסל - כך על פי הערוץ הציבורי הבלגי RTBF, היום (ראשון) אחר הצהריים, שציטט את משרד התובע הפדרלי במדינה.

 

בינתיים, הוציאו בבלגיה צו מעצר בילנאומי לגבי אדם החשוד במעורבות בשרשרת הפיגועים בפריז, כך דווח ב-AFP. ב-CNN טוענים כי לפי גורמי ביטחון צרפתיים ישנו מצוד אחר כמה חשודים במעורבות בפיגועים.

 

בסוף השבוע, ערכה משטרת בלגיה פשיטה על שכונת מולנביק בבריסל, והתובעים מסרו כי הדגש הוא על קשר לרכב מילוט מסוג סיאט שנמצא בפאתי פריז, ובו שלושה רובי קלצ'ניקוב. הוושינגטון פוסט ובסקיי ניוז מוסיפים כי שניים מה"מעורבים" בפיגועים הם אחים. לפי גורמי מודיעין אירופיים, שמם הוא איבראהים וסאלח עבדסלאם.

 

מהדיווח עולה כי השניים הם אזרחים צרפתים שחיו במשך שנים בבלגיה. אחד מהם היה מחבל מתאבד והשני עזר בניהול הלוגיסטיקה של הפיגועים. אח שלישי נמלט. מפגע אחר שזוהה הוא בילאל חדאפי, שחי בבלגיה ולחם עם דאע"ש בסוריה.

 

 

 

 

תמונת המחבל מפריז שנמצא במנוסה
 

תמונת המחבל מפריז שנמצא במנוסה(משטרת צרפת)

 

שבעה אנשים נעצרו עד עתה בבלגיה בחשד למעורבות במתקפה הקטלנית, בה נהרגו לפחות 129 בני אדם. אחד מהם מתגורר בשכונת מולנביק, שעשרות אחוזים מתושביה הם ממוצא מוסלמי. חמישה נעצרו בצרפת בחשד למעורבות בפיגועים, כולל קרוביו של עמנואל מוסטפיי, המחבל הראשון שזהותו פורסמה היום.

 

האיחוד האירופי יקיים בסוף השבוע כינוס חירום של שרי משפטים ופנים ממדינות האיחוד, לבקשת השר הצרפתי ברנאר קאזנב, ובה יידונו צעדים כנגד הטרור. "הקרב שלנו נגד הטרור חייב להיאכף גם ברמת אירופה כולה", אמר קאזנב. בצרפת, כך דיווח רדיו 1 האירופי, יפוזרו 10,000 חיילים ברחבי המדינה כדי להגביר את הביטחון.

 

אחד הנושאים שוודאי יעלה לדיון הוא המדיניות כלפי הפליטים, שלפחות שניים מהם, כך נראה, היו בין מבצעי הפיגועים. "אל תתייחסו אל מבקשי המקלט כאל טרוריסטים", אמר ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית, "מי שארגנו את המתקפות הללו, ומי שביצעו אותם, הם בדיוק אותם אנשים שמהם הפליטים נמלטים. אין צורך לבחון מחדש את כל מדיניות האיחוד".

 

בתוך כך, הזהיר היום בוועידת ה-G20 באנטליה מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי על הקהילה הבינלאומית להגיב באופן שלא יחרוג מהחוק הקיים כיום. "כל תגובה שתהיה בלתי חוקית או לא תכבד זכויות אדם רק תלבה את האש ואת את מעגל האלימות", מסר המזכ"ל. "בתקופה מתוחה זו, אני מזהיר מפעולה שרק תגביר את מעגל השנאה והאלימות".

 


~עדכון ראשון: 15:00