נתניהו "מחויב"? מצגת של משרד החוץ האמריקני: "כך מחבלת ישראל בפתרון שתי המדינות"

מצגת פנימית של משרד החוץ האמריקני מראה כי בוושינגטון לא ממהרים להאמין להצהרותיו של ראש ממשלת ישראל, ובתדרוך לדיפלומטים מעבירים מסרים "הנאמנים למציאות של הסכסוך". בתוך כך, פגישת נתניהו ואובמה הסתיימה הערב לאחר שעתיים וחצי של דיון בדלתיים סגורות, בהן הוצגו צעדים כלכליים במישור המדיני ונדונה האפשרות להקים מנגנון אכיפה עבור הסכם הגרעין עם איראן

גורמים מדיניים הביאו הערב (שני) לידיעת חדשות 10 מצגת פנימית של משרד החוץ האמריקני, המציגה כיצד ישראל מחבלת בפתרון שתי המדינות. זאת, הגם שראש הממשלה נתניהו הצהיר כי הוא "מחויב" לפתרון זה.


במצגת עצמה מוצגות התמורות בשטחי יהודה ושומרון, על מנת להשוות בין הבנייה בשטחי C לעומת ההתנחלויות. מדובר בהצגה שאינה פוליטית, אלא נועדה להמחיש את המציאות שמאחורי הסכסוך לדיפלומטים ולפעילי שלום.


המסקנה שעולה מאותה מצגת היא כי הסיכוי לממש את פתרון שתי המדינות, על אף טענת נתניהו, הולך ומצטמצם. מסקנה זו עולה בקנה אחד מהרושם אותו קיבלו יועצי אובמה מהפסגה המתוחה עם נתניהו, לפיה ישראל מייצרת מציאות בשטח של מדינה אחת לשני עמים.

 

 

בנימין נתניהו וברק אובמה. דנו באכיפת הסכם הגרעין
 

בנימין נתניהו וברק אובמה. דנו באכיפת הסכם הגרעין(רויטרס)

 

הפגישה, שנמשכה כשעתיים וחצי, נפתחה אומנם בנימה חיובית - לאחר שנתניהו נמנע לראשונה מלציין את סלע המחלוקת העיקרי בינו לבין הנשיא האמריקני, הלוא הוא הגרעין האיראני. אלא, שבסיום הפגישה, אשר חרגה ב-45 דקות מלוח הזמנים, נראה כי בכוונת הצדדים בעיקר להציג צעדים, ולהימנע מלכפות אותם.


בתוך צעדים אלו, כזכור, שורת מהלכים כלכליים שנתניהו הציג לאובמה במישור המדיני. מדובר בצעדים שאינם מדיניים במובהק מסיבות פוליטיות, כלומר בניסיון להימנע מפרישה אפשרית של מפלגת "הבית היהודי" מהקואליציה".


אובמה ונתניהו שוחחו גם על סכומי הסיוע הביטחוני שישולם לישראל בעוד כשנתיים, במסגרת הסכם התקף לעשר שנים. השניים גם שוחחו בנוגע למנגנון אכיפה של הסכם הגרעין, אשר יוודא שאיראן מקפידה למלא את חלקה ואינה מפתחת נשק גרעיני.