BETA

23.08.2015

00:31

עודכן:

ד"ר נטע קריץ מציגה: כך עברו עלי 14 שנות טרור בצל בית הדין הרבני

ללא פרנסה, ללא קורת גג ועל סף אובדן השפיות – אלו הם חייה של רופאה מוערכת שבגיל 60 מצאה את עצמה עם חובות בשווי יותר משישה מיליון שקלים ועם שני ילדים שאינה יודעת כיצד להאכיל. חדשות 10 בעקבות סיפורה הבלתי יאמן של "המלאך בלבן", שהואשמה במהלך משפט גירושין בהסתת ילדיה נגד האב שנטש אותם, ומאז מנהלת מאבק נואש במערכת שמנסה לקחת ממנה את כל היקר לה

בגיל 60, היא מוצאת עצמה על סף תהום. בלי שותף לחיים, בלי רכוש, בלי חברים. היא ניצבת יחידה כמעט במאבק חסר סיכוי מול מנגנון כוחני ומפלה שלא משאיר לה הרבה ברירות.


ד"ר נטע קריץ היא לא הראשונה להיאבק בבתי הדין הרבניים בישראל. אלא, שעינוי הדין שלה, שנפרס על פני 14 השנים שחלפו מאז קרסו נישואיה, מגלם בתוכו את המלכוד שאליו נקלעות אלפי נשים שנאלצות לבקש צדק באותו מקום שבו הן מופלות לרעה שוב ושוב.


שנתיים של סחבת אינסופית וללא דירה קבועה לשהות בה הפכו את קריץ למבולבלת, כדי כך שקל לשכוח כי מדובר בעתודאית המצטיינת, מי שהייתה רופאה מוטסת ב-669 ופנימאית מוערכת מזה 30 שנה, אישה שעשרות פציינטים שפנו אלינו, מעידים עליה שהיא "מלאך בלבן".


אלא, שגם נשים כקריץ אינן חסינות מפני גירושין. "זה תחושה, זה כמו בסרט אימה שאתה חי ויש מוזיקת רקע מאוד מפחידה ואתה יודע שמשהו רע עומד לקרות בכל רגע, ואתה מחכה שזה יקרה וחי בפחד מוות כל הזמן - זאת התחושה, של הנישואין"- כך היא מתארת את 17 השנים שקדמו לגירושין.

 

 

ד
 

ד"ר נטע קריץ. "הנישואין- כמו בסרט אימה שמשהו רע עומד לקרות בו"(חדשות 10)

 

את הגירושין הבעל עצמו ביקש, שנה לאחר שעזב את הבית מבלי לומר שלום לה או לילדים. בבית הדין הבטיחו לה שידאגו לכל זכויותיה, כל זמן שתזדרז להביע הסכמתה לגירושין ובכך למעשה תוותר על הדיון בחלוקת הרכוש ותסתכן באובדן כל זכויותיה.


רק בפסק הדין היא מבינה שהיא מואשמת בהסתת הילדים נגד בעלה לשעבר. "אני מגיעה לדיון, עומד אב בית הדין וצועק עליי כולו אדום: שקרנית, בת שקרנית, את מסיטה, אני ארעיב את הילדים שלך ואקח להם את כל הכסף. שהם יילכו לאבא - כי באף מקום לא כתוב על הסדרי ראייה מתוך פחד שזה יחמיר את מצבם - לבקש לכם".


אב בית הדין דרש להביא את הילדים "כי הוא רוצה להביא להם מה הוא חושב על העניין". קריץ סירבה. בתגובה נאמר לה: "אם לא תביאו את הילדים, נשלח ניידת להביא אותם".


הילדים, שנאלצו לכתת אפוא את רגליהם לבית הדין, שמעו מפי אב בית הדין שאם הם לא יעשו את מה שהוא אומר להם, הוא "ייקח להם את כל הכסף". עוד לפי קריץ, "הילדים שמעו שכל מה שקורה עכשיו זה בגללם. כי הם לא עושים את מה שאומרים להם, אז לוקחים להם את כל הכסף. על הבן שלי זה השפיע מאוד קשה. למחרת קראו לי לבית ספר ואמרו לי: קרה לו משהו. ועכשיו הוא קלקל לאמא משהו, קלקל למשפחה משהו".

 

 

בין הדין הרבני של תל-אביב.
 

בין הדין הרבני של תל-אביב. "האב צעק עליי שאני שקרנית"(צילום מסך ערוץ 10)

 

ארבע חוות דעת פסיכולוגיות שונות מעידות שנטע וילדיה בקשר מצוין ומאשימות דווקא את האב בניתוק. רק חוות דעת אחת טוענת אחרת. לטענתה, זו שניתנה "על עיוור" ומבלי אבחון של ממש - ודווקא אותה מאמצים שופטי בית הדין.


את פסקי הדין קריץ מקבלת בדואר. הקנסות המצוינים עליהם כבר הגיעו לסכום בן שישה מיליון שקלים, שכבר התגלגלו בינתיים בתורם להוצאה לפועל. בשנת 2009 ממונה עורכת דינו של הבעל לכונסת הנכסים, ובית הדין האזורי בתל אביב מותיר לה למכור את הדירה שבה התגוררו בני הזוג.


ניסיונות של קריץ לערער על ההחלטה לבית הדין הגדול ואפילו לבג"ץ עלו בתוהו. היא ניסתה להחליף עורכי דין ולייצג את עצמה, שוב ללא הועיל. "זה כמו לעבור אונס..כל הדברים שלך בתוך הדירה..20 שנה..מחטטים לך..עכשיו בטח פינו את הדברים כי רוצים להכניס לשם סטודנטים", סיפרה.


מאז הטראומה ההיא נמנעה הדוקטור קריץ לעבור ברחוב בו גרה. השבוע הסכימה לחזור לשלם לראשונה מזה שנתיים. היא מסתמכת על הלוואות ועל רכישות זולות שהיא יכולה לבצע בסופרמרקט. לעבודה היא אינה מסוגלת לחזור: "אני לא ישנה, יש לי סיוטים. יש כל הזמן דברים שקורים ואני לא יכולה להגיד לפציינטים לחכות. אני מפחדת לעשות טעויות".

 

 

בית המשפט העליון
 

בית המשפט העליון(רויטרס (ארכיון))

 

לפני שבועיים היה נדמה שקרן אור חודרת לחייה של נטע: רבני בית הדין הגדול בירושלים, שנדרשו לתיק בעקבות ערעורה, קבעו כי "אין מקום להאשים אותה בהתנגדות הילדים לקשר עם אביהם". הם ביקרו את פסיקות בית הדין האזורי בעניין חלוקת הרכוש וקבעו כי נפלו בו פגמים רבים, וגם ביטלו את קנסות המיליונים שהטיל על נטע בית הדין האזורי.


יחד עם זאת, נקבע שהליך מכירת הדירה ברמת אביב יימשך בשל "השלב המתקדם של מכירתה ו"הנזק הבלתי הפיך שייעשה לקונה". היא, מצדה, עוד לא ויתרה על החלום לשוב לדירה שנלקחה ממנה.


שלוש פעמים דחו שופטי בג"ץ על הסף את עתירותיה של הדוקטור נטע קריץ בטענה שהם לא מתערבים בפסיקות בית הדין הרבני הגדול, אלא במצב של "חוסר צדק קיצוני". כל מה ששמעתם עד כה. לא היה מספיק קיצוני בעיניהם.

הבעל בתגובה: "טענות קריץ שקריות ומגמתיות"

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה "הדוקטור קריץ היא רופאה מעולה ונכס אנושי ומקצועי...ויובהר כי היינו מאוד שמחים לשוב ולהעסיקה. נאלצנו לשלוח את כתב הפיטורים רק לאחר שמאז חודש מאי האחרון הרופאה נעלמה לחלוטין. יודגש כי כל הניסיונות לאתרה עלו בתוהו ולא נותרה לנו ברירה אלא להעסיק רופאה אחרת. אנשי מאוחדת סייעו וימשיכו לסייע לד"ר קריץ הן כארגון והן כקולגות."

 

מטעם הבעל נמסר: "הגברת מיררה את חייו של מרשי בכל דרך אפשרית במשך שנים. היא דרשה בתוקף את הגירושין וגרמה לו לעזוב באישון לילה את ביתם תוך שהיא מנתקת אותו מילדיו. רק אז הגיש את תביעתו לגירושין. שתי חוות דעת של שני פסיכולוגים שונים קבעו חד-משמעית שהיא הגורם להסתת הילדים ולנתק. טענותיה שקריות ומגמתיות: שלושה בג"צים לא מצאו כל רבב בהחלטות בתי הדין, ובית משפט לענייני משפחה מצא את טענות האב מוצדקות.  חמישה הרכבים שונים בשתי ערכאות דחו את טענותיה. האם הדבר לא מדבר בעד עצמו? לצערי התשובה היא לא, כיוון שפסיקת בית הדין הגדול מצא אותה צודקת. כמה חבל שזה לקח 14 שנים".