BETA

01.08.2015

23:57

מדוע החיילים שנלחמו עבור המדינה – נאלצים להילחם בה אחרי שנפצעו?

מ"פ בהנדסה קרבית, לוחם בנח"ל, איש יחידת עוקץ ועוד מקרה ועוד מקרה של לוחמים שנפצעו במהלך "צוק איתן" שהבינו שהדבר הראשון שהם צריכים אחרי ההתאוששות הוא עורך דין. יותר מידי פצועים נופלים "בין הכיסאות" של אגף השיקום במשרד הביטחון ולא מצליחים להבין למה הם צריכים להילחם במדינה ששלחה אותם לעזה

במהלך מבצע "צוק איתן" יצא נחשון ליאור, לוחם גבעתי לשלושה ימים של טיפולים בבית החולים, בעקבות פציעה ברגלו. הוא התעקש לחזור למרות שהרגל לא ממש תפקדה ודידה מבית לבית ממנהרה למנהרה. ביום שישי השחור ברפיח הוא המשיך להילחם למרות הכאבים העזים וחשב שכשיצא החוצה וייגמר המבצע, יהיה מי שיטפל בו.

 

שנה אחרי המבצע ולוחמים רבים עדיין סוחבים את עזה בצלקות ובכאב יומיומי. הם כבר לא על מדים, אבל הם עדיין נלחמים כל יום כל שעה והפעם, במדינה ששלחה ואתם והשאירה אותם לבד. "יש לי הרבה שאלות קשות למדינה שמדברת על אחידות חברתית והפקירה את החיילים שלה", מסביר נחשון שאומר שהוא ממש לא סיים עם המלחמה.

גבריאל בן נעים, חייל בודד בן 20, עלה מצרפת. 24 שעות בתוך עזה וטיל קורנט פוצץ את הבית שבו ישב. כשגבריאל התעורר בסורוקה הוא לא זכר הרבה. "שבוע לפני סוף חודש פברואר התקשרו אלי ואמרו לי שאני יכול לעבוד, אז אתה לא מקבל יותר כסף. הייתי בשוק, איך הוא יכול לדעת אם אני יכול לעבוד, הוא לא ראה אותי חודשים?, אז דיברתי עם עורך דין וקיבלתי הכל חזרה", אומר הלוחם הפצוע.

 

 

 

גבריאל בן נעים - לוחם גולני שנפצע במהלך
 

גבריאל בן נעים - לוחם גולני שנפצע במהלך "צוק איתן" וכעת נאבק באגף השיקום(חדשות 10)

 

מאז אותה תקרית, גבריאל נמצא בהליך שיקום אינטנסיבי בפגיעת הראש הקשה ממנה הוא סובל. לפני כמה חודשים הוא קיבל טלפון ממשרד הביטחון שהודיע לו שמבחינתם הוא יכול לחזור לעבוד ושהקצבה שקיבל מופסקת לאלתר. איך אמור חייל בודד שאין לו על מי להישען כלכלית להסתדר במצב הזה? את משרד הביטחון השאלה הזאת לא הטרידה במיוחד.

עורך דין, זה הדבר הראשון שנכי צה"ל רבים מבינים שהם חייבים להצטייד בו, כי כל אחוז שעולה או יורד יכול לשנות לנכה את מסלול החיים. במקרים רבים אף אחד לא טורח להסביר להם מה מגיע להם ומה לא ופתאום המדינה ששלחה אותם להילחם בעבורה נלחמת בהם.

 

באגף השיקום של משרד הביטחון מתעקשים שפצועי צוק איתן קיבלו את הטיפול הטוב ביותר שניתן עד היום, עם צוותים שנשלחו עד מיטותיהם ועם ליווי צמוד לאורך כל הדרך. אז הנה הם, המקרים שהמערכת לא מכירה.

 

 

 

נחשון ליאור - לוחם גבעתי שנפצע במהלך
 

נחשון ליאור - לוחם גבעתי שנפצע במהלך "צוק איתן" וכעת נאבק באגף השיקום(חדשות 10)

 

מ"פ בהנדסה קרבית עם רסיסים בכול הגוף, לוחם בנח"ל שקיר של בית קרס עליו, חייל מילואים שפונה במצב קשה בתוך טנק, לוחם מיחידת עוקץ שעלה על מטען ועוד רבים אחרים שהעדיפו שלא להתראיין. האנשים האלה הם לא אלו שמנסים לתחמן את המערכת כדי לקבל עוד איזו הטבה ולמרות זאת - זה בדיוק היחס שהם מקבלים ממנה.

השבוע הם נפגשו עם חבר הכנסת עופר שלח (יש עתיד), נכה צה"ל בעצמו, שמנסה לקדם הצעת חוק פרטית שאמורה לפחות לפתוח את צוואר הבקבוק שתוקע את עבודת אגף השיקום.

הצעת החוק של שלח מבוססת על המלצות ועדת גורן שהוצגו כבר ב-2010, אבל הוועדה הזאת ,כמו ועדות רבות לפניה או ועדת לוקר שבאה אחריה לא בחנה את כל הסיפור, אלא רק שאלה את עצמה איפה אפשר לקצץ ולייעל את המערכת.

 

אף אחד לא דרש לבדוק איך מתקנים את מה שעקום וכשהמסר שמטפטף מלמעלה כל הזמן הוא קיצוץ, חיסכון וייעול, זה מחלחל עמוק, כנראה עמוק מדי.

 

תגובת אגף השיקום במשרד הביטחון:

"האגף מטפל ביותר מ-56 אלף נכי צה"ל במסירות, במקצועיות ומתוך שליחות. לצערנו, הכתבה מבביאה מקרים בודדים, שבחלקם אינם מבוססים על עובדות בפועל, ומתעלמת מאלפי נכים ששוקמו בסיוע עובדי האגף. במבצע 'צוק איתן' הכיר אגף השיקום במאות נכי צה"ל באופן מידי ב'מסלול ירוק', תוך ליווי צמוד של הפצועים ובני משפחותיהם כבר ממיטתם בבית החולים. כל הנכים המוזכרים בכתבה קיבלו ומקבלים סיוע אינטנסיבי הכולל דמי קיום וטיפול רפואי מלא, ליווי אישי 24/7 של עובדים סוציאליים, מימון נסיעות במוניות ועוד.

 

בניגוד לנטען, יבגני מלמוד קיבל סיוע כספי מיוחד בהיקף של עשרות אלפי שקלים, זאת בנוסף לתגמולי הקיום החודשיים שהוא מקבל. צר לנו שבחרתם להציג תמונה חלקית, שאינה משקפת את הטיפול הייחודי אותו מקבלים נכי צה"ל מאגף השיקום.