BETA

03.05.2015

18:14

מי כאן ההיסטרי? פרשנות בעקבות הראיון של ג'ון קרי לחדשות 10

ג'ון קרי והנשיא ברק אובמה מבינים שהם אינם מצליחים עוד להעביר את המסרים שלהם לציבור הישראלי, ושהרטוריקה של בנימין נתניהו לא רק השתלטה על השיח - אלא אף מאיימת לטרפד את המאמצים שלהם להגיע להסכם גרעין עם איראן • גיל תמרי בעקבות הראיון הבלעדי של ג'ון קרי לחדשות 10, הערב במהדורה המרכזית

לא בכל יום משתמש הדיפלומט מספר אחת של ארצות הברית במילה "היסטריה", כפי שעשה שר החוץ ג'ון קרי בראיון הבלעדי והמפורט שנתן לתמר איש שלום, ושישודר הערב במהדורה המרכזית. המילה "היסטריה" היא כמעט מחוץ לגדר בז'רגון הדיפלומטי בין ידידים ובעלי ברית. ובכל זאת קרי דיבר על "ההיסטריה" סביב העסקה הנרקמת עם איראן, "היסטריה" שאינה מוצדקת לדעתו.

 

הגורם ל"היסטריה" הוא כמובן ראש הממשלה נתניהו, שמעל לכל במה ממשיך לתקוף את ההסכם המתגבש ולטעון שזהו הסכם רע לישראל, הרסני ומסוכן.

 

> לכתבות נוספות בנושא:

5 שנים אחרי, "תוכנית ביידן" יוצאת השבוע לפועל

נתניהו על דברי קרי: "הסכם הגרעין מסכן אותנו"

פרשנות: כך העמיק צוק איתן את הקרע בין קרי לנתניהו

 

טיעוניו של נתניהו מחלחלים ומשפיעים. הם משפיעים על חברי קונגרס וסנאטורים, בעיקר רפובליקנים (אבל גם כמה דמוקרטים). הסנאטורים הרפובליקנים מרקו רוביו (שגם מתמודד על הנשיאות) וטום קוטון למשל, עושים בשעה הזו הכל כדי לטרפד את ההסכם בקונגרס. הם פועלים לביטול הפשרה, שהושגה לאחרונה בוועדת החוץ של הסנאט בין דמוקרטים לרפובליקנים, שתאפשר לקונגרס להחליט בתוך חודש מחתימת ההסכם שלא לאשרו, ולא מאפשרת לממשל להסיר את הסנקציות הכבדות בלא אישור של הקונגרס.

 

רוביו, קוטון וחבריהם הרפובליקנים - יש לציין בהערת אגב - גם זכו וזוכים למימון לתמיכה מידידו הקרוב של ראש הממשלה, המיליארדר שלדון אדלסון, האיש שנחשב בבית הלבן כאויב מושבע.

 

 

הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו. הידיים ידי נתניהו
 

הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו. הידיים ידי נתניהו(רויטרס)

 

אבל לא רק למעגל הפוליטי שמקבל תמיכה מאדלסון, יש השגות כלפי ההסכם הנרקם, אלא גם לשרי חוץ לשעבר - שקולים ומכובדים כהנרי קיסינג׳ר וג׳ורג׳ שולץ או דניס רוס - מבכירי ממשלי קלינטון ואובמה (בקדנציה הראשונה) שמפקפקים במדיניות ההכלה של הצמד אובמה-קרי, שמסכים לחיות עם הרעיון שאיראן תהיה גרעינית וכל מבוקשו למנוע ממנה פצצה.

עבור אובמה ההסכם עם איראן, אם יושג, יהיה ה"מורשת" שישאיר אחריו. לכן הוא וצוותו עושים כל מאמץ שלא הצד האמריקני הוא שימנע הסכם; ולכן חשוב להם לרכך התנגדויות, ולצ'פר את ישראל ומדינות המפרץ

 

קרי, שרואה את "ההיסטריה" סביב ההסכם, נמצא כנראה גם הוא בסערת רגשות - שלא לומר "היסטריה". לכן, הוא יוצא מגדרו בראיון לחדשות 10, כדי להבטיח לישראל ולמתנגדי ההסכם מבית שלאיראן לא תהיה פצצה - לא בעוד חודשיים, לא בעוד עשור, ובעצם "לנצח", אם להשתמש במילה שהוא בחר לצורך הראיון.


בראיון מנסה שר החוץ האמריקני בעצם לתת מענה, מעל לראשו של ראש הממשלה, ולדבר ישירות אל הציבור הישראלי. האמריקנים חשים, כי נתניהו שולט לחלוטין במסר, ושהציבור הישראלי לחלוטין אינו חשוף לעמדת הממשל. הם מנסים להציג לציבור הישראלי את ההסכם המתגבש כהסכם טוב, שימנע מאיראן פצצה ושיגביר את בטחונה של ישראל, ולא יסכן אותו כפי שטוען ראש הממשלה.

 

 

נתניהו וקרי. המסר האמריקני לציבור הישראלי לא מגיע אליו
 

נתניהו וקרי. המסר האמריקני לציבור הישראלי לא מגיע אליו(רויטרס)

 

לטענת הממשל, נתניהו כבר טעה לא אחת בעבר בתחזיותיו השחורות. כך למשל כשתקף את ההסכם הראשוני שהושג עם איראן, ואחר כך ביקש להותיר אותו על כנו, מכיוון שזה הצליח לעצור ואף להסיג מעט לאחור את תכנית הגרעין של איראן. הוא גם לטענתם טעה בהתנגדות הראשונית שלו להסכם שהשיגה ארה״ב עם אסאד, ושהביא לפירוק האיום הכימי הסורי על ישראל ובעוד כמה וכמה הזדמנויות.


המסר של הממשל הוא שנתניהו טועה שוב. "אנחנו לא הפקרנו את ישראל בעבר, הממשל של אובמה עשה יותר מכל ממשל קודם לבטחונה של ישראל וארה״ב לעולם לא תפקיר את בטחון ישראל".


עבור אובמה ההסכם עם איראן, אם יושג, יהיה גולת הכותרת של נשיאותו בתחום מדיניות החוץ, ה"לגאסי" (המורשת) שתותיר תקופת נשיאותו לדורות הבאים ותיכתב בדפי ההיסטוריה. ולכן אובמה וצוותו עושים כל מאמץ שלא הצד האמריקני הוא שימנע הסכם; ולכן חשוב להם לרכך את ההתנגדויות, תוך שהם מוכנים בהזדמנות הזו לתת לישראל ולמדינות המפרץ לא מעט "סוכריות" בטחוניות שיבצרו את מערכות ההגנה הן של ישראל והן של מדינות המפרץ מפני האיום האיראני.

 

ובגלל שחשוב לאובמה כל כך לסכל הכנסת "מקלות בגלגלי ההסכם", הוא גם שלח את שר החוץ שלו, ג׳ון קרי, אל החזית, ובאמצעות חדשות 10 לדבר ישירות לציבור הישראלי, ולשווק לנו את מה שעתיד להיות ה"לגאסי" של אובמה - ההסכם עם איראן.