BETA

21.04.2015

00:21

מדוע המדינה לא מתקצבת את ארגון נפגעי פעולות האיבה?

גם ביום הזיכרון הזה יתייחדו אלפי משפחות נפגעי פעולות האיבה בתחושה קשה וכעס שהצטבר על המדינה, שלטענתם השאירה אותם מאחור וכבר שנים לא רואה את כאבם. "יש כאן אפליה בין שכול מועדף לבין שכול סוג ב'". כעת הם מבקשים שיוון

מחפשים הכרה. יכול להיות שראיתם אותם בטקסים בשנים האחרונות, עולים לבמה באמצע הטקס הממלכתי ומפריעים למהלכו. אלה הם נציגים של משפחות חללי ונפגעי פעולות האיבה. זה לא בא מתוך חוסר כבוד להרוגים. בדיוק להפך.

 

זה מגיע מהכאב הגדול על האובדן האישי שלהם - שלטענתם פשוט לא נשמע. על פי נתוני ארגון נפגעי פעולות האיבה, בין השנים 1984 ל-2014 היו 4,317 פיגועים, 1,464 אזרחים נהרגו ו-3,758 אזרחים הפכו נכים.

 

אסף צור היה תלמיד כיתה י"א בחיפה כשעלה על אוטובוס בקו 37 בדרך הביתה מבית הספר, רגע לפני שמחבל מתאבד התפוצץ לידו. "ההתמודדות בעצם מתחילה יום אחרי אבל היא לא נגמרת אף פעם", מספר אביו של אסף, יוסי צור. "עם השנים, הקושי רק גדל".

 

בנו של צורי כחלון, רונן, היה בן 30 כשנהרג. הוא היה נשוי ואב לבת קטנה. גם הוא עלה על אוטובוס בצהרי היום בחיפה בדצמבר 2001 כשמחבל הפעיל את חגורת הנפץ שלו והתפוצץ. לאחר ימי האבל הראשונים ובעיצומו של הצער העצום מגלים יוסי וצורי שאמנם את קצבאות הביטוח הלאומי הם מקבלים על פי החוק, אבל בזאת נגמרת המעורבות והאחריות של המדינה לגורלן של המשפחות.

 

המדינה, כך טוען צור, מתייחסת אך ורק לחללי צה"ל ומערכת הביטחון ומפקירה את אזרחי המדינה שנהרגו בפיגועים כאלו ואחרים. "אף אחד לא סופר את האזרחים", הוא אומר. "יש פה אפליה נוראית בין שכול מועדף לשכול סוג ב".

 

 

בית עלמין צבאי. נפגעי האיבה מתקשים להתמודד
 

בית עלמין צבאי. נפגעי האיבה מתקשים להתמודד(רחלי קרוט)

 

ההפרדה הזאת באה לידי ביטוי לא רק בתודעה הישראלית. נפגעי פעולות האיבה לא זכאים לשלל התמיכות שמקבלות משפחות חללי ונפגעי צה"ל. אין להם כניסה לבתי יד לבנים, גם לא למתקני בית הלוחם, ואפילו כשמדובר בהנצחה - הם נשארים מחוץ לתחום.

 

מי שכן עוזר לנפגעים ולמשפחותיהם הוא ארגון נפגעי פעולות האיבה, ארגון שממומן אך ורק על ידי תשלום דמי חבר ותרומות. עד כמה שזה נשמע מוזר, מדינת ישראל אינה מתקצבת את הארגון והוא בקושי שורד. "מדינת ישראל עוד לא השכילה להקים גוף ייעודי שידע לתת פתרונות לאותן משפחות בדיוק באותה צורה שניתנת למשפחות של חללי צה"ל", אמר עורך הדין רועי כהן, מנכ"ל הארגון.

 

במשך שנים פנתה הנהלת הארגון אל חברי כנסת, משרד האוצר, משרד הרווחה וגופים נוספים אך לא קיבלה מענה. ברשימה המכובדת של מוסדות הציבור שכן זכו לתמיכת משרד הביטחון לא נמצא להם מקום. הסיבה: משרד הביטחון מחויב רק ללובשי המדים.

 

הארגון פנה בשנה האחרונה לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה דחופה להתערבות, וממשרדו נמסר להם כי "כבר גובש מתווה לתקצב את ארגון נפגעי פעולות האיבה והנושא התעכב כיוון שעדיין לא אושר תקציב המדינה לשנת 2015".

 

נתניהו ויעלון. יתייחסו לנושא?
 

נתניהו ויעלון. יתייחסו לנושא?(רויטרס)

 

תגובת משרד האוצר: "המשרד היה שותף הן לתהליך והן לדיונים בהתאם לסדרי העדיפויות של שר הרווחה אך התהליך לא הושלם. העברה של תקציב לארגון ללא מבחני תמיכה מסודרים, ללא תקנה תקציבית וללא אישור תקציבי מסודר - אינה אפשרית. לאחר הרכבת הממשלה ניתן יהיה לחדש את הדיונים".

 

תגובת הביטוח הלאומי: "אמנם החל תהליך בין שר הרווחה לבין משרד האוצר לקבע העברת סכום של מיליון ש"ח לארגון נפגעי פעולות האיבה, תהליך זה נקטע עקב פיזור הכנסת והממשלה ועקב הבחירות".