BETA

20.04.2015

01:06

עודכן:

האוליגרכים, המתנות וקרובי המשפחה: כך פעל, על פי החשד, מנגנון השוחד של הרב מצגר

תמלילי העדויות והאזנות הסתר שהגיעו לידי חדשות 10 חושפים לראשונה את היקף פעילות העברת כספי השוחד לכאורה של הרב הראשי לשעבר, באמצעות עד המדינה ובשיתוף פעולה עם בעלי הון, עמיתים למקצוע וגם קרובי משפחה. לראשונה נחשפים גם שמות "התורמים" העשירים שעל פי החשד אירחו את מצגר מסביב לעולם והעניקו לו "מתנות" יקרות, כאשר כספם מתחלק בין הרב הראשי לשעבר ויד ימינו

במשך עשור עבד עם יונה מצגר בכפיפה אחת מי שנחשב ליד ימינו, והיום נהפך לעד המדינה המרכזי בפרשה שעשויה להפוך לשיא ברגעי השפל של המדינה. במשך עשור הוא סייע לרב הראשי לישראל להפוך את לשכתו למפעל של כספי שוחד, באמצעות בעלי הון שעל פי החשד מימנו את מצגר במיליוני דולרים - ושמותיהם לא נחשפו עד היום.


העדויות ותמלילי האזנות הסתר, שהגיעו לידי חדשות 10, מראים כי בעלי ההון שעל פי החשד סייעו לרב נמצאים כמעט בכל פינה בעולם. שניים מהבולטים שבהם הם האוליגרכים מיכאל מירלשווילי ואלכסנדר משקביץ, ואולם ישנם עוד רבים נוספים.


בברזיל, לדוגמה, חי המיליונר ליאו כריס, אשר נהג לארח דרך קבע את מצגר. על פי עד המדינה, כאשר הגיע כריס לטקס תרומה במרכז רפואי בצפון הארץ, הוא ביקש לברך את מצגר על כך שהגיע לברך אותו- ושלח לו כברכת תודה 10,000 דולר.

 

עוד בנושא פרשת כספי השוחד לכאורה של הרב מצגר:

 

 

הרב הראשי לשעבר יונה מצגר
 

הרב הראשי לשעבר יונה מצגר(Getty Images)

 

עדויותיו של עד המדינה נוגעות גם לנסיעות הרבות של מצגר לחו"ל, אשר על פי העדויות הניבו לו כסף רב והיו מלוות בשפע פינוקים. משפחת פודולסקי מניו יורק, למשל, אירחה את הרב מצגר בבתי מלון שונים של המשפחה, ובמרבית המקרים במלון אמפייר ניו יורק.


"הם היו ממנים את הכרטיס טיסה שלו ותמיד הם היו נותנים לו כסף. אני לא יודע מה הסכומים כי זה לא היה במסגרת דברים שאני ארגנתי או הייתי שותף אליהם", סיפר עד המדינה והוסיף כי "כשבני משפחת פודולסקי היו מגיעים לישראל... זכור לי באיזה חג שהרב מצגר גם הזמין אותם לפגישה עם נשיא המדינה".


כאשר מצגר עצמו נזקק לכסף, היה על פי העדות מתקשר לעד המדינה ולעתים משתמש במעין "קודים", כמו למשל בשיחה הזאת- שנקלטה באמצעות האזנות הסתר של המשטרה:


מצגר: "אני צריך לתת כסף לעניים....חסר לי 10,000 נשארתי תקוע ואני צריך הלוואה לשבוע".


עד המדינה: "מאיפה יש לי 10 אלפים דולר, מה אני בנק? אני אנסה אולי להלוות ממישהו".

 

מאוחר יותר אמר בחקירתו עד המדינה כי הכסף לא יועד לעניין, ואולם "כנראה שלרב מצגר באותה העת היתה איזוהי התחייבות לתת כסף גדול לאחד האנשים שהרב מצגר רכש מהם משהו או התחייב לתת להם איזשהו תשלום מסוים... הרב מצגר ידע שאנחנו אמורים לקבל כספים מתרומות שייכנסו לקראת חג הפסח, ולכן הוא גם אמר שהוא יחזיר את זה לאחר החג..."


אחד מחבריו של מצגר, סשה גרנביץ, אירח את מצגר ביום הולדתו ה-30 באודסה, שם הוצע למצגר תמורת ביקורו 25 אלף דולר. הכסף ניתן בסיכומו של דבר, בשני תשלומים, כאשר בהתחלה נשלח "לצ'יינג' ויזרע יצחק"- בנק כספי השוחד של מצגר, על פי עד המדינה.


לאותו כסף, על פי העדויות, היתה גם תמורה בהליכי גיור ובסיוע בתחום הכשרות. כאשר הרב אברהם וולף ועוזרו פנו למצגר, בתפקידו כאחראי על הכשרות ברבנות הראשית, בבקשה שיכיר בכשרות של בית התבשיל של וולף באודסה, מצגר השיג לעסק תרומה מאיש העסקים בוריס קנדוב, שגם הביא את חברו אדוארד פרוטניק.


ככלל, עד המדינה ציין שבוריס קנדוב היה מוזמן קבוע לשמחות שהרב מצגר ערך וגם השתתף בהן. "נדמה לי שפעם אחת, כאשר הוא לא יכל להשתתף פיזית בשמחה של הרב, לאחר מכן, כאשר הוא היה בישראל הוא ביקש להעביר לרב מתנה. אם אני לא טועה היה מדובר בסכום של כ-5000 דולר במזומן... בפגישה אחרת הוא העביר לי 5,000 דולר במזומן במעטפה ואני והרב מצגר התחלקנו בכסף".

 

 

ספר תורה. 70 אלף דולר- לספר שעולה מחצית מכך
 

ספר תורה. 70 אלף דולר- לספר שעולה מחצית מכך(Getty Images (אילוסטרציה))

 

הקודש לא מפסיק להתערבב בחול, ועוד איזה חול. כך למשל מספר עד המדינה על עודף מתרומה לספר תורה: "עדכנתי את אלכס ברונשטיין (התורם) והוא שלח את הכסף- 70,000 דולר דרך הצ'יינג' "ויזרע יצחק". אם אינני טועה, הספר עלה בסביבות 30,000-35,000 דולר כולל האביזרים שמסביב".


גם מהתרומה לארון הקודש נותר עודף יפה להתחלק בו: "לפני שנתיים שוב הגיע בורנשטיין לארץ וביקש להיפגש עם הרב מצגר ולהביא אליו את בנו הקטן לשם עשיית "חלקה" (תספורת). הרב מצגר קיים את הטקס עבור ברונשטיין, שאמר לי כי הוא מעוניין לתת מתנה נוספת לרב מצגר, בסכום של בין 30,000 ל-36,000 דולר. הצעתי לו שאולי נכין ארון מיוחד ומהודר לספר התורה שהוא כבר נתן בעבר. אני הוצאתי את הכסף מהצ'יינג' והזמנתי את רכישת הארון. הארון עלה עם כל האביזרים מסביב בסביבות ה-12,000 דולר".


עד המדינה סיפר בנוסף כי את הכסף בני הזוג השקיעו בקניית דירות ולעתים החביאו אותו אצל קרובי משפחה. כך למשל נקלטה שיחה בין רעיית הרב, עופרה מצגר, לבין איש הנדל"ן, שמוליק פייזר:


"יש לי לתת לך חלק ירוק, חלק רגיל...35 ירוק ועוד 15 אלף רגיל...אבל אני לא מגיעה היום לירושלים...גם בעלי לא...זה יוצא בערך 140 שנגיע ל-1 עגול...אתה צריך לתת לי אישור על כל הכסף".


גם קרובי משפחתו של מצגר השתתפו ביודעין, על פי העדויות, בהחבאת הכספים. רות יעקבוביץ, בת דודתו של מצגר, סיפרה בחקירתה באוקטובר 2013: "אני לא יודעת מה היה במעטפות. לא ראיתי ספירה ולא ראיתי מזומן. הם הסתגרו בחדר. הם לא הסבירו לי למה הם רצו לשים את המעטפות אצלי. אני לא רוצה לדעת... הבנתי שזה כסף או מסמכים".