BETA

20.04.2015

00:02

הטייקונים מעבירים כסף לממשלה, בזמן שזו דנה בהחלטות הנוגעות להם ולציבור

הקרן למורשת הכותל היא עמותה ממשלתית הנתמכת מכספי תרומות. בעלי הון רבים משקיעים מכספם וגם מכספו של הציבור בעמותה הקשורה למשרד ראש הממשלה. מבדיקה של חדשות 10 עולה כי אחד התורמים הגדולים לקרן הממשלתית הוא יצחק תשובה שהעביר לקרן מיליוני שקלים בשנתיים האחרונות. הבעיה היא שאותו תשובה, העביר המון כסף באותם השנים, לאותה ממשלה שדנה בשליטתו על מאגרי הגז לוויתן ותמר

מיליוני תיירים מגיעים מדי שנה לכותל המערבי ולמנהרות הצמודות אליו, אבל לא רק תיירים זורמים, מסתבר שגם מיליונים של שקלים מועברים כתרומה לקרן למורשת הכותל, האחראית על המקום. אלא שהכסף הזה מעורר לא מעט סימני שאלה ושאלות כמו מדוע קרן שהיא עמותה ממשלתית ומתוקצבת על ידי משרד ראש הממשלה, זקוקה לכספי סיוע מבעלי הון?


נתוני התורמים לקרן שנחשפים כאן בפעם הראשונה מראים שרוב התורמים משתייכים למועדון מצומצם של טייקונים וחברות ציבוריות הנסחרות בבורסה בתל אביב. כך לדוגמה, בנק הפועלים תרם 600,000 שקלים בשנתיים האחרונות, בנק מזרחי כ-100,000 שקלים ובנק דיסקונט 20,000 שקלים, כולם נזכיר כפופים להחלטות הממשלה - אליה מגיעות התרומות.


נתון נוסף שעל כולנו לזכור הוא שכלל החברות התורמות, נסחרות בבורסה ולכן חלק מהסכום הנתרם מגיע מהכיסים שלנו, ישראלים שמחזיקים במניות דרך קרנות הפנסיה. "הדרך היחידה להתמודד עם הקושי הזה שמצד אחד מדובר בחברות פרטיות ומצד שני הן תלויות בממשלה הוא לנהל הכל בשקיפות מלאה", אומרת אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע.

 

 

'הקרן למורשת הכותל' - נתמכת על ידי משרד רוה
 

'הקרן למורשת הכותל' - נתמכת על ידי משרד רוה"מ ומקבלת תרומות מטייקונים(יוסי זמיר)

 

תורמות נוספות לקרן למורשת הכותל הן קרן אדמונד ספרא שתרמה 530,000 שקלים, הבעלים של ערוץ 9, אלכסנדר לוין, תרם 38,000 שקלים ועוזרו יעקב זילברמן הוסיף 48,000. אבל מעל כולם ברשימה בלטה התרומה של איש העסקים יצחק תשובה דרך גוף שנקרא 'קרן דלק למדע חינוך ותרבות'.


הקרן הניזונה מכספי החברות בקבוצת 'דלק', העבירה לקרן למורשת הכותל קצת יותר משבעה מיליון שקלים בשנתיים האחרונות, יותר מכל התרומות האחרות גם יחד. גם כאן צריך לזכור כי באותן שנתיים שבהן העביר תשובה מיליוני שקלים לקרן המסועפת ללשכת ראש הממשלה. באותה לשכה, באותו הזמן, התקבלה ההחלטה על ייצוא הגז ממאגרי לוויתן ותמר, של אותו יצחק תשובה.


לקראת סוף השנה נשקלה האפשרות להפקיע מידיו של תשובה את אחד ממאגרי הגז וראש הממשלה נתניהו בעצמו התערב, ספק לטובתו של תשובה, כשביקש לדון בהשלכות המהלך על משק האנרגיה. כך התגלגלו הדברים שבסופם טייקון העביר מיליוני שקלים, לאותה ממשלה שצריכה לקבל החלטות מרחיקות לכת בעניינו.

 

 

 

איש העסקים והטייקון יצחק תשובה
 

איש העסקים והטייקון יצחק תשובה(חדשות10)

 

"אם נכנסים לאתר הקרן של תשובה אפשר לראות כי היא מתפארת ומפרטת את התרומות שלה ולאן היא מעבירה כסף, רק את התרומה הזו, תרומה משמעותית מאוד, לא ניתן למצוא בפירוט", טוענת וינוגרד.


בדומה לחברות המוזכרות, גם החברות של תשובה נסחרות בבורסה. הציבור הישראלי מחזיק בשלושים וחמישה אחוז מהמניות בדלק ולכן מכל תרומה של עשרה שקלים שלושה וחצי ש"ח בממוצע מגיעים מהציבור.

 

לכתבות נוספות:

>>התחייבות נתניהו להנהיג מע"מ 0 על מוצרי יסוד - תישאר הבטחת בחירות

>>לא רק בחיפה: נתוני זיהום אוויר מדאיגים במספר ערים

תגובות

מקרן דלק נמסר בתגובה: "הקרן גאה לתרום במשך שנים רבות לשורה ארוכה של גופים ומוסדות חינוך ותרבות ומקצה משאבים גם למוסדות העוסקים בשימור המורשת היהודית. כל החלטה על תרומות נעשית על פי קריטריונים של ועדות הקרן ועל פי כל האישורים הנדרשים. כל ניסיון לתת לדברים פרשנות אחרת הוא חסר כל בסיס ולא נכון".


מהקרן למורשת הכותל נמסר: "הקרן היא 'עמותה ממשלתית', הגדרה משפטית שמאפשרת לה לגייס תרומות עבור מדינת ישראל לטובת פיתוח אתר הכותל המערבי והנחלת מורשת הכותל המערבי. הקרן מברכת על כל תורם שמוצא לנכון לסייע ומפרסמת את תורמיה כחוק במאזניה.