בנימין נתניהו נואם בקונגרס (ארכיון)
בנימין נתניהו נואם בקונגרס (ארכיון)
,רויטרס

נתניהו קורץ לחרדים: "הסנקציות בחוק הגיוס נכפו עליי"

בראיון לתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה", טען ראש הממשלה כי נכפה עליו להשאיר את החרדים מחוץ לממשלה. "יהודי לא צריך ללכת לבית סוהר על לימוד תורה", טען. על נסיעתו השבוע לארה"ב: "היחסים יהיו מספיק חזקים להתגבר על החובה שלנו היא להרים ולהשמיע את קולנו"

נלחם על כל קול: באופן נדיר, העניק היום (שישי) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ראיון טלפוני לתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה", בניסיון להביא לתמיכת החרדים במועמדותו לראשות הממשלה הבאה. בין היתר, חזר נתניהו על עמדתו כי הוא מתנגד לסנקציות הפליליות שממשלתו אישרה בחוק הגיוס.

 

לטענתו של נתניהו, הוא נאלץ להסכים למתווה החוק שאושר בכנסת הקודמת. לדבריו, השינוי "תלוי במנדטים שנקבל. ככל שנקבל ביותר בסכנה הזאת שאתה מצביע עליה תפחת. כולם יודעים שהמציאות נכפתה עליי בניגוד מוחלט לדעתי מהרגע הראשון. הדבר הזה יתוקן רק אם הליכוד יהיה מספיק גדול בבחירות הבאות".

 

נתניהו הוסיף: "אני נגד החרמה של ציבורים שלמים במדינת ישראל, נגד טיפוח שינאה כלפי האחרים וגם אם יש מחלוקת בתוך הבית, צריך לנהל אותה מתוך כבוד הדדי והערכה. אני חושב כמובן שכל העניין של הסנקציות הפליליות נכפו גם הן כחלק מאותה קואליציה זה דבר שיש להסיר את זה, אני אמרתי את זה בצורה ברורה ואני מנצל את ההזדמנות להגיד את זה פעם נוספת: יהודי לא צריך ללכת לבית סוהר על לימוד תורה בשום מקום בעולם, בוודאי לא במדינתו".

 

 

בנימין נתניהו וציפי לבני בתקופת הכנסת ה-19
 

בנימין נתניהו וציפי לבני בתקופת הכנסת ה-19(רויטרס)

 

בראיון הנרחב התייחס נתניהו גם לנסיעתו השבוע לנאום בקונגרס האמריקני ובפני שדולת איפא"ק בנוגע לגרעין האיראני. "אנחנו נמצאים בערב פורים, וזוכרים את הניסיונות של פרס להשמיד את ישראל. באותה פרס יש משטר שחרט על דגלו את השמדתה של מדינת היהודים, כאשר האמצעי בו רוצים לממש את הכוונה הזאת הוא הרבה פצצות גרעין", אמר נתניהו בפתח הדברים.


ראש הממשלה שב והדגיש כי מבחינתו מדובר ב"חובה" לצאת לוושינגטון, המקום היחיד בו הוא מאמין שניתן יהיה לעצור את ההסכם המתגבש עם איראן, ולפעול כדי שהדבר אכן יקרה. לשאלת המשבר ביחסים עם ארה"ב, השיב "היחסים יהיו בסיכומו של דבר מספיק חזקים כדי להתגבר על החובה שלנו היא להרים ולהשמיע את קולנו, כי לפני 80 שנה לא היה מי שישמע את קולנו כשקוראים להשמיד אותנו", הצהיר. לדעת נתניהו, קיים רוב בסנאט ובקונגרס שתומך בעמדות שהוא מציג, או שיתמוך בהן בתום נאומו. "לפי כל הסימנים יש גם רוב בציבור האמריקני, גם אם נשיא ארה"ב רואה את הדברים אחרת, וזה לגיטימי", ציין.

 

נתניהו גם טען כי מתנהלת נגדו "המתקפה הכה אכזרית והכה מרושעת ובלתי צודקת" מצד התקשורת. נתניהו שב וביקש מהמאזינים להצביע למפלגתו, והדגיש "אם ציפי ובוז'י יקבלו יותר קולות, בהחלט יתכן שמשימת הרכבת הממשלה תוטל עליהם". הוא הדגיש בנוסף כי אין בכוונתו להכניס את השניים כשותפים בממשלה או לערוך עמם רוטציה, והוסיף "המינוי של לבני ולפיד הרי נכפה עלי בשל תוצאות הבחירות הקודמות, ורק רק אם הליכוד יהיהי מספיק גדול, התוצאות ייראו אחרת, ונשב עם השותפים הטבעיים שלנו".