חשיפת חדשות 10: במפלגת הבית היהודי מחלקים כספים קואליציוניים לעמותות—ולאנשים

מסמכים סודיים שהגיעו לידי חדשות 10 מראים כי לפחות מאז ימי הכנסת ה-18 נוהגים במפלגתו של נפתלי בנט לחלק כספים שלא כדין למוסדות וגם לעובדים ספציפיים בהם. מדובר בפעילות שהכול מכירים ונוטלים בה חלק, ויתכן שגם בנט עצמו הורה למקורבים אליו לנטול חלק בתפעולה השוטף. בתוך כך, יש המעריכים כי המקורב לליברמן שנחקר היום במשטרה עשוי להיות הגורם שיכריע אם גם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו יזומן לחקירה

מסמכים סודיים שהגיעו לידי חדשות 10 מוכיחים כי במפלגת הבית היהודי נהגו, עוד מתקופת הכנסת הקודמת, לנתב לעמותות שונות כספים שלא כדין. עוד עולה כי אנשי המפלגה שעסקו בניתוב הכספים עשו זאת בצורה מפורטת, תוך שהם מוודאים מיהו האדם בעמותה הנבחרת שיהיה אמון על קבלת הכספים.


מהמידע שהגיע לידי חדשות 10 עולה כי מדובר בתופעה הנהוגה במפלגה עוד מימי הכנסת ה-18, כאשר החזיקה במספר מנדטים קטן בהרבה. ניסן סלומיאנסקי, שאפילו לא היה אז חבר כנסת, עמד בראש וועדה פנימית שניהלה את הכספים וגם הנפיקה את המסמכים האמורים.


למעשה, גם בכנסת ה-19 מסתמן כי הוועדה ממשיכה בפעילות, שהכול יודעים ומכירים במפלגה אך אינם עושים בגינה דבר. למעשה, החברים הנוכחיים בוועדה הם אלו שקורבו אליה ביוזמתו של יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. הן מבנט והן מסלומיאנסקי לא נמסרה תגובה לפרסום.

 

 

מסמכי הבית היהודי שהגיעו לידי חדשות 10
 

מסמכי הבית היהודי שהגיעו לידי חדשות 10(חדשות 10)

 

ראוי לציין כי ניתוב כספי הוועדה למוסדות ולבני אדם ספציפיים אסור לפי פסיקת בג"ץ הנוגעת לכספים מסוג זה. מעבר לכך, ניתוב שכזה אמור מטבע הדברים להיות כרוך בשיתוף פעולה של אנשי המפלגה, שיודעים לאיזה אדם מוטב להעבירו-מה שאומר כי לא רק חברי הוועדה לקחו חלק בתופעה.


חשיפת המסמכים האמורים מגיעה זמן קצר לאחר שנחשפה פרשת שחיתות בצמרת מפלגת ישראל ביתנו, במסגרתה נעצרו סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום והשר לשעבר סטס מיסז'ניקוב בחשד לקבלת שוחד. היום נחקר בנוסף אדם המקורב לאביגדור ליברמן, כאשר על פי מקורות עשויות תוצאות החקירה לקבוע אם גם ליברמן עצמו יזומן לחקירה בפרשה.