פרשנות: דאע"ש מנהיגה את טרנד "הטרור החברתי" של 2014

שלטונות המערב האמינו שהצליחו סוף כל סוף לפרק את תשתיות הטרור ולמנוע עשרות פיגועים, ואז הגיע ארגון דאע"ש—שהמציא את כל התחום מחדש. בר שם אור מסביר כיצד הפכה "המדינה האיסלאמית" את הטוויטר והיוטיוב לנשק לא פחות הרסני מעריפות ראשים וכיצד קשור קמפיין גיוס הפעילים שלה לקריאות "הצדק החברתי" של דפני ליף

ספירת גופות אאוט, פייסבוק אין. מה שלא קרה בתיאטרון במוסקבה או במבצע אנטבה קורה היום בסידני, אוסטרליה. זוהי הפעימה האחרונה בעולם האופנה של המחבלים, מהפכה אמיתית. זוהי מהפכה של טלפונים חכמים, מסכים בכל כיס ושליחת מסרים דרך פייסבוק למיליוני בני אדם ברחבי העולם בשניה אחת. הג'יהאד משתמש בכלים שיצר היהודי מארק צוקרברג כדי לצבור כוח ולהיכנס לתודעה של כול מוסלמי שמרגיש טיפה מקופח. את הגיליוטינה וחגורות הנפץ, מחליף האייפון.

 

מהבחינה הזאת, המחבל מסידני, שייח' איראני שישב בעבר בכלא על עבירות מין, ממש לא התעניין בספירת גופות. האסטרטגיה שונה בתכלית מאשר בעידן בן-לאדן: בעידן "המלחמה בטרור" פיגוע ראווה ענק כמו במגדלי התאומים הוא על סף הבלתי אפשרי לביצוע, ולכן טרוריסט שמזדהה עם עקרונות דעא"ש, ושפועל לבדו, יגרום לבני הערובה שלו להתחנן על חייהם בפייסבוק, בתקווה שאנשים יעשו "Share" לתחושת הפחד וידביקו אחרים. כך קרה היום כאשר חטופה עדכנה בפייסבוק סטטוס בשמו של המחבל, ובו דרישה לדבר עם ראש ממשלת אוסטרליה. באינטרנט המחבל מגשים למעשה את מסע הצלב האיסלאמיסטי והווירטואלי, והופך למוביל ולאייקון חברתי, מעין "דפני ליף" של עולם הטרור.

 

סרטון של בת ערובה מבית הקפה בסידני
 

סרטון של בת ערובה מבית הקפה בסידני(יוטיוב)

 

כמו בסדרת המופת "מראה שחורה", המחבל גם הבין שהנרטיב ההיסטורי של העידן החדש יקבע באמצעות עדשות המצלמה. רשתות שידור בינלאומיות כמו CNN סרבו לדבר איתו, אז הוא גרם לאחד מעובדי בית הקפה להעלות לרשת סרטונים של החטופים, אחד אחרי השני.

 

הסרטונים הללו הורדו חמש דקות לאחר מכן על ידי הנהלת "Youtube" בטענה שהם "פוגעניים", אבל הטרוריסט קיבל את שלו. חלק מהגולשים הספיקו להוריד אותם למחשבים האישיים שלהם, והמחבל התקבע לעד כהיפסטר מדעא"ש שמצוייד בפרופיל טוויטר. ככה יוצרים מותג.

 

 

סרטון של בת ערובה מבית הקפה בסידני
 

סרטון של בת ערובה מבית הקפה בסידני(יוטיוב)

 

"רוצים לשנות מציאות? תחליפו את האוהל בסכין"

בספרו "העולם הוא שטוח", הרהר העיתונאי תומאס פרידמן על גלובליזציה בתחילת המאה ה-21. מה זה אומר שקוקה קולה נמכרת באפגניסטן, שאל, ולמה עדיין יוצאים מחבלים ממקום שבו אפשר לקנות אייפון?

 

היום, כשחושבים על זה לעומק, מבינים שלמוצרי צריכה וקידמה טכנולוגית אין שום קשר להשפעות רעיוניות. כמו שהטלפון לא הפך את בני שבט ההוטו לנאורים או מנע רצח עם ברואנדה, כך גם האינטרנט לא מקרב אנשים דתיים ופנאטיים לכיוון החיליוניות והליברליזם המערבי. הטכנולוגיה גם שירתה את היטלר בבניה של מנגנון השמדה מהמתוחכמים בעולם, וזה קרה לפני 75 שנה.

 

לכן, כשמסתכלים על "הטרור החברתי" של דאע"ש, צריך גם להבין את התפיסה שלו, וזו מתעטפת בשפה שמחקה את עקרונות "הצדק חברתי" ותנועת המחאה Occupy Wall Street. כי אם השלטונות במערב הצליחו לפרק את תשתיות הטרור בעשור האחרון ומנעו עשרות פיגועים גדולים (חומת מגן, הריגת בן לאדן), מגיעה הפילוסופיה של דאע"ש ואומרת: תחליפו את האוהל בשדרה בסכין ואקדח, ותראו שאדם בודד, בגיבוי תמיכה עולמית מהרשת, יכול לשנות מציאות.