BETA

09.12.2014

20:16

עודכן:

המורה המחליף: סיכום הקדנציה של שר החינוך שי פירון

רפורמה רדפה רפורמה, מושגים חדשים הופרחו (והופרכו) לאוויר - רק שבשטח, שר החינוך שי פירון משאיר אחריו אדמה חרוכה • מערכת החינוך טולטלה בתקופתו פעמים רבות כל כך, עד שאף אחד - מהילדים בני ה-3 שנותרו ללא צהרון, דרך תלמידי כיתה ב' שיישארו גם ללא שבועיים לימודים בחופש הגדול, ועד לנשיאי האוניברסיטאות שלא התלהבו מתוכנית הפסיכומטרי - לא ממש מבין איך ייראה העתיד • פרידה מהוריקן שלא השאיר אחריו שום תשתית סדורה לתוכניותיו, ושאת נזקיו יהיה לא פשוט לתקן

מקורב לפירון המשיל את הקדנציה שלו לילד שנכנס לחנות ממתקים עם ליד חופשית. פירון טעם מהכל, טעם וזרק. במקום כמה נושאי ליבה, הוא ירה לכל הכיוונים

אתחיל מהסוף: זו ככל הנראה קדנציית שר החינוך עם הנזק העתידי הרב ביותר שהייתה כאן. מפתה לומר ששי פירון היה שר החינוך הגרוע ביותר בשני העשורים האחרונים, אלא שהוא לא הספיק לממש את כל שאיפותיו כדי לזכות בתהילה; יהיה זה משול לאנשי חינוך רבים שעורגים לתקופות כהונתם של שולמית אלוני ויוסי שריד, והנוסטלגיה משכיחה מהם שהקדנציה של כל אחד מהשניים ארכה פחות משנה.


לו פירון היה נוהג באחריות, לא היו השלכות כה הרסניות לתקופת כהונתו הקצרה. עד שהתיישב על כסא השר ביטא היטב את הנזק הנגרם מהקדנציות הקצרות של שרי החינוך; אלה יודעים שתקופת כהונתם קצרה, ורוצים להטביע את חותמם על ידי עצירת הרפורמות של קודמיהם ויצירת רפורמות חדשות, כאלה שיחזיקו בדרך כלל עד כניסתו של השר החדש, וחוזר חלילה. המערכת משתגעת, בתי הספר מבולבלים, ומערכת החינוך, בה נדרשת יציבות יותר מכל, סובלת מתנודתיות מסחררת ונשלטת למעשה על ידי דרג פקידותי במשרד החינוך, מכורח הנסיבות.

 

>> זו היתה הממשלה שהיתה

השר סיזיפוס: מיה איידן על מאיר כהן

ההעלאה נתקעה: אביב פרנקל על נפתלי בנט

למי קראתם עציץ? גלי לב חיימוב על עמיר פרץ

המושך בחוטים: חיים הר-זהב על גלעד ארדן

היפוכונדרית: הילה אלרואי על יעל גרמן

 

פירון, שהלין על התנהלות השרים השולפים רפורמות והבטיח לתת שקט למערכת, עשה בדיוק את ההיפך. לא רק שלא הרגיע, אלא הנחית רפורמה אחר רפורמה, עד שהפך מושא ללעג בקרב בכירים במשרד החינוך, בקרב המורים בבתי הספר ואף לכוכב של תוכניות הסאטירה, שם הוצג כמי שיעשה הכל כדי לזכות בפריים נוסף מול המצלמה.

זו לא רק הכמות, זו גם האיכות

הבעיה הראשונה, כאמור, היתה הכמות - מבול הרפורמות שהונחתו על המערכת. אדם שעבד אתו קרוב המשיל את הקדנציה שלו לילד שנכנס לחנות ממתקים וזוכה שם ליד חופשית. פירון טעם מהכל, טעם וזרק, ניסה את כל השוקולדים והממתקים שבמשך שנים יכול היה רק להביט בהם, על המדפים הגבוהים. מערכת החינוך לא יכולה להתמודד עם עשרות רפורמות ותוכניות חדשות בטווח זמן של שנה ושמונה חודשים, אך פירון לא היה מסוגל לבחור כמה נושאי ליבה ולהתמקד בהם, אלא החליט לירות בו זמנית לכל הכיוונים.

 

אלא שלא מדובר רק בכמות, אלא בעיקר באיכות הביצוע. לשם השוואה, כאשר קודמו בתפקיד, השר גדעון סער, השיק תוכנית חדשה, זה נעשה בתום עבודת מטה מסודרת ולאחר שהשיג תקציבים לכך, לא כך במקרה של פירון. השר מיש עתיד נהג לפרסם את הרפורמות הרבה לפני שהיו בשלות, ללא עבודת המטה הנדרשת וללא תקציב. זאת הסיבה שאותה הרפורמה הייתה משנה צורה ותוכן פעמים רבות לאחר הפרסום, מה שהיה מתחיל בהכרזה על תוכנית משמעותית הסתיים בדרך כלל בקול ענות חלושה.

 

 

שר החינוך שי פירון. אצלו המבול
 

שר החינוך שי פירון. אצלו המבול(חן גלילי)

 

הנה, לדוגמה, תוכנית הפסיכומטרי של השר, שעברה אינספור שינויים בתקופה כה קצרה. חודשיים בלבד לאחר שנבחר, הודיע פירון כי בכוונתו להכניס את הבחינה הפסיכומטרית לתוך מערכת השעות של בית הספר; כעבור כמה חודשים שינה כיוון ב-180 מעלות והחליט על מהלך לביטול הבחינה, כך שכל תלמיד יוכל להתקבל לאוניברסיטה על סמך הבגרות בלבד; הפסיכומטרי יישאר בינתיים רק כגלגל הצלה לאלה שלא ממש היו בכיתה במהלך התיכון, והמערכת לא ממש דרוכה לקראת שינוי לאחר עזיבת פירון.

 

ההכרזות האלה נעשו ללא עבודת המטה הנדרשת, האוניברסיטאות ממש לא היו מוכנות לקבל מהלך כזה, ודאי לא על רקע המהימנות הנמוכה של הבגרויות וכמות ההעתקות העצומה. בכל חודש התוכנית ננגסה עוד ועוד; במסיבת העיתונאים בה הוצג המתווה הסופי כבר דובר רק על כ-30% מהסטודנטים, רק בעוד שלוש שנים, שיוכלו להתקבל לאוניברסיטה ללא פסיכומטרי, נשיא ועד ראשי האוניברסיטאות ממש לא היה מוכן להתחייב גם לכך.

 

כעת, לאחר התפטרות שר החינוך, ההחלטה מופקדת באופן בלעדי בידי האוניברסיטאות אם לקדם או לרסק את התוכנית. התלמידים המבולבלים לא יודעים אם לגשת לפסיכומטרי או להסתמך על הבגרות, המורים לא יודעים על פי איזו מתכונת ללמד את תלמידי כיתות י'. הבלאגן חוגג.

בכירים במשרד החינוך טענו שמחד מדובר ביזם בנשמתו, מלא רעיונות חינוכיים, והוא נחשב למנכ"ל מצוין של עמותת הכל חינוך. אבל הוא לא ביצועיסט, אולי התכונה החשובה ביותר לשר

תוכניות שלא עוגנו בחקיקה, אפילו לא בתקנות

הבלבול הזה מוביל לבעיה נוספת - התוכניות השונות לא עוגנו בחקיקה, אף לא בתקנות. שר חדש אף לא יידרש להתאמץ כדי לבטל תוכנית מסוימת ולא יידרש לגבש רוב לשם כך, מבחינתו היא כלל לא תהיה קיימת.


טענה של בכירים במשרד החינוך כלפי פירון הייתה שמחד מדובר ביזם בנשמתו, שמלא ביוזמות ורעיונות חינוכיים. הוא אכן נחשב בזמנו למנכ"ל מצוין של עמותת הכל חינוך, אבל מנגד הוא לא ביצועיסט, אולי התכונה החשובה ביותר לשר בממשלה, ודאי מי שמופקד על מערכת ענפה ומורכבת כמו זו של החינוך.

 

 

סער ופירון בטקס חילופי השרים. רק אחד מהשניים ביצועיסט
 

סער ופירון בטקס חילופי השרים. רק אחד מהשניים ביצועיסט(ששון תירם)

 

אולי כאן יש מקום להשוואה נוספת בין פירון לסער. בתום המחאה החברתית ובעקבות מסקנות ועדת טרכטנברג, נפתח חלון הזדמנויות לשינויים במערכת החינוך. סער עט על כך כמוצא שלל רב והחליט לממש מיידית את חוק חינוך חינם לגילאי 3-4.

 

היה לכך מחיר: קצב בניית הגנים לא היה מהיר מספיק, הורים התלוננו על ברדק בהרשמה ועל חלוקה לא ברורה מי יזכה בגן חינם ומי ימשיך לשלם אלפי שקלים לגן הפרטי עד סיום מימוש התוכנית, וגם יחס של שני אנשי צוות על 35 ילדים לא בדיוק אפשר חינוך ודאגה לילדים, בעיה שנותרה עד היום. אבל סער ידע דבר אחד - אם יחיל את הרפורמה בעוד שנתיים או שלוש, ובינתיים ייערך למימושה באופן מסודר, היא לא תמומש. יבוא שר אחר ויהיו שיקולים תקציביים שונים ולמי כבר יהיה אינטרס לרצות את מחאות העגלות והאימהות הנשכחות.

אם סער השכיל לנצל את העובדה ששר האוצר ממפלגתו להגדלת תקציבי משרדו, הרי שלפיד ניצל את העובדה ששר החינוך ממפלגתו דווקא כדי להשיג קיצוצים נרחבים בחינוך

אני תכננתי, זה מישהו אחר שטירפד

פירון פעל בדיוק להפך. לימודי ליבה לחרדים רק החל מ-2018? גם הוא יודע היטב שבממשלה הבאה, שתכלול ודאי את המפלגות החרדיות, ההחלטה תיגנז. החלת התקציב הדיפרנציאלי בשלבים איטיים וללא עיגון תקציבי, הגדרת יעד ראשון לתוכנית הפסיכומטרי בעוד שלוש שנים, וכך רפורמה אחר רפורמה. זו בחירה קלה יותר: אין מבחן תוצאה, ניתן תמיד לומר שלא הספקת וששר החינוך הבא טרפד את היוזמות החשובות משיקולים פוליטיים צרים. למעשה הקדנציה הזאת התאפיינה בשר חינוך שרק מכריז ומוציא תוכניות לדרך ללא שלב המימוש, כך שגם אין את היכולת לבדוק את הצלחתן.

 

פירון לא השיג תקציבים, רק איבד הבטחות תקציביות. סביר שרוב התקציבים שעל בסיסם הוכרזו הרפורמות השונות יתאדו לקראת אישור התקציב הבא. את הפער בין ההצהרות של פירון למציאות בשטח אפשר למצוא בספר התקציב; הוא עלול להטעות לרגע, מאחר ובשנים האחרונות תקציב החינוך עלה משמעותית - זאת בזכות שורה של רפורמות במערכת החינוך שנחתמו טרם כניסתו למשרד, רפורמות שעוגנו כראוי. בתקופתו פירון הצליח לאבד תקציבי עתק, רובם להקלת נטל התשלומים על ההורים.

 

 

פירון עם לפיד ומאיר כהן. שר האוצר לקח ממנו תקציבים
 

פירון עם לפיד ומאיר כהן. שר האוצר לקח ממנו תקציבים(מוקי שוורץ)

 

אם סער השכיל לנצל את העובדה ששר האוצר ממפלגתו להגדלת תקציבי משרדו, הרי שלפיד ניצל את העובדה ששר החינוך ממפלגתו כדי להשיג קיצוצים נרחבים במשרד החינוך. יישום תוכנית הצהרונים לגילאי 9-3 היתה אמורה להגיע בקרוב לתקציב של 2.35 מיליארד שקלים בשנה, כך על פי מתווה טרכטנברג שאושר בממשלה; פירון ולפיד הותירו מאות מיליוני שקלים בודדים לכך מתוך הסך הכולל. 500 מיליון שקלים הוקצו מדי שנה להקלת נטל התשלומים על ההורים בצורת סבסוד של טיולים שנתיים, תשלומי הורים, השאלת ספרי לימוד ועוד; מתקציב זה נותרו עשרות מיליוני שקלים בלבד. במקום המיליארדים שהלכו לאיבוד, פירון יזם תוכנית ל-15 ימי לימוד בחופש הגדול, 5 שעות בכל יום, בתקציב של 400 מיליון שקלים בסוף היישום. המשך קיומה של התוכנית הזאת כעת מוטל בספק רב.

 

>> אפריל 2013, פירון מתחייב: "בלי קיצוצים במשרד החינוך"

 

לתלמידי ישראל, למורים ולמנהלים הותיר פירון אדמה חרוכה. התוכניות שלו נמצאות בתחילת דרכן, כאמור ללא עיגון חקיקתי וללא תקציב. ההנחיות של משרד החינוך קובעות כי על בתי הספר להתאים עצמם לרוח החדשה, רוח שוודאי תיגדע בעוד כמה חודשים עם כניסתו של שר חדש למשרד. מה אמורים המורים והתלמידים לעשות?

נכון, פירון לא ידע שייאלץ להתפטר בשלב כה מוקדם בקדנציה, אבל זה חלק מניהול סיכונים. הימור על הכל או לא כלום לא מתאים למערכת החינוך הישראלית, או למערכת חינוך כלשהי

כל הביצים בסל שביר אחד

נכון, פירון לא ידע שייאלץ להתפטר בשלב כה מוקדם בקדנציה שלו, אבל זה חלק מניהול סיכונים. ראש מערכת לא יכול להניח את כל הביצים בסל אחד, בידיעה שיש אפשרות ממשית במציאות הפוליטית שלנו שהסל ייפול וכל הביצים יישברו בו זמנית. הימור על הכל או לא כלום לא מתאים למערכת החינוך הישראלית, לא למערכת חינוך כלשהי.

 

על נושא ההשכלה הגבוהה אין הרבה מה להרחיב, כל מי שעובד עם פירון אומר שלא היה לו עניין מיוחד בתחום, הוא לא באמת עסק בו. התיק הזה נכפה עליו, והוא היה מעדיף לעסוק בבתי הספר בלבד.

 

 

סטודנטים לרפואה מפגינים. ההשכלה הגבוהה לא היתה בראש מעייניו של פירון
 

סטודנטים לרפואה מפגינים. ההשכלה הגבוהה לא היתה בראש מעייניו של פירון(מירי מיכאלי)

 

אחד משקיע בסיגר, פתאום נהיה שר

התעלומה הגדולה ביותר שעדיין נותרה פתוחה היא ההיבט האישיותי. עד כניסתו לתפקיד פירון נראה כאיש חינוך בכל רמ"ח איבריו, בעל רגישות חברתית יוצאת דופן, אידיאליסט שרוצה לשנות. היה קשה לזהות את אותו האדם לאחר שהתיישב על הכיסא.

 

כשנפגשתי אתו לפני כעשרה חודשים כבר מצאתי מולי אדם שונה לחלוטין - הצניעות נעלמה כלא היתה, ונדמה שאף רצה להדגיש זאת: כמה דקות לאחר תחילת השיחה כבר הדליק סיגר, שמסמל תכונות מעט אחרות, ועישן אותו בתוך משרדו הסגור. הוא נתפס כלא אמין בעיני רוב כתבי החינוך, ונפל פעמים רבות באמירות לא מדויקות, בלשון המעטה. האם זה עוד מקרה של פוליטיקאי שכורסת השר, הרכב והמעמד שינו את התנהגותו? כסא שר החינוך, עליו תמיד חלם? קשה למצוא הסבר אחר.


בעוד כמה חודשים ייכנס ככל הנראה אדם אחר לתפקיד שר החינוך. הוא יידרש במהירות רבה לשקם את ההרס ובעיקר לעשות סדר בבלבול העצום בו מצויים כעת התלמידים, המורים והמנהלים, לדבר אתם במלים ברורות יותר מלמידה משמעותית או בסיסמאות כמו ישראל עולה כיתה, לעשות הרבה יותר מאחורי הקלעים מאשר במרכז הבמה, להיות איש ביצוע ולא רק איש מלים, להציב יעדים מוכרים וברורים ולא להמציא מושגים חדשים.

 

שיהיה לנו בהצלחה.


שי פירון, בן 49, רץ לכנסת ה-19 מטעם מפלגת "יש עתיד" • שנים בכנסת: כשנתיים • זהו תפקידו המיניסטריאלי הראשון