נתניהו וליברמן. ה"לא" מליברמן היה הקש האחרון
נתניהו וליברמן. ה"לא" מליברמן היה הקש האחרון
,רויטרס

פרשנות: כשנתניהו הבין את השלכות מעשיו, כבר היה מאוחר מדי

ראש הממשלה פיטר את השרים יאיר לפיד וציפי לבני והודיע שישראל הולכת לבחירות - אבל כשראה לאן נושבת הרוח ושלא בטוח שהבחירות יסתיימו בתוצאה הרצויה מבחינתו, החל בקרב בלימה בניסיון להקים ממשלה אלטרנטיבית עם החרדים. כאשר ליברמן הודיע שזה לא בא בחשבון, הבחירות הפכו לעובדה מוגמרת

צחי הנגבי אמר הבוקר בגלי צה"ל כי לא היו שום ניסיונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ממשלה חלופית ולמנוע בחירות. כמה אפשר להאכיל את הציבור בבדיות הללו?

 

לפי כמה וכמה גורמים בכירים בליכוד וגורמים המקורבים לראש הממשלה, זה מה שקרה: ביום שלישי שעבר כזכור הכריז נתניהו על פיטורי לבני ולפיד והליכה לבחירות. אלא שבימים שלאחר מכן, נתניהו כנראה נלחץ, הבין שהבחירות שעלולות להביא לסוף כהונתו הן דבר ממש לא רצוי, והחל לבדוק מה אפשר לעשות כדי למנוע את הבחירות.

 

במקביל, החרדים שעד אז שיחקו אותה הארד טו גט, ולא הסכימו להתחייב בפני נתניהו לשמור לו אמונים לאחר הבחירות, פתאום שינו את דעתם - כנראה בגלל שראו שזהו, לפיד באמת מפוטר והדרך שלהם לשולחן הממשלה סלולה - והסכימו להיכנס לממשלה הנוכחית, ללא בחירות.

הבעיה של נתניהו היתה כמובן אביגדור ליברמן; שר החוץ לא היה מוכן לשנות את דעתו ולהסכים להכנסת החרדים לממשלה. כפי שגם פורסם בידיעות אחרונות ביום ראשון, נתניהו ישב שעה וחצי בביתו של ליברמן בנוקדים במוצ"ש וניסה לשכנעו אותו לחזור בו, להסכים להכנסת החרדים, ולמנוע בחירות. ליברמן סרב, וביום ראשון אחר הצהריים אף הוציא הודעה לתקשורת שמבהירה את סירובו לכל מי שעוד לא הבין זאת.

 

 

לבני ולפיד. כשפוטרו, החל כדור השלג להתגלגל
 

לבני ולפיד. כשפוטרו, החל כדור השלג להתגלגל(חדשות 10)

 

נתניהו, לפי אותם הגורמים, עוד לא אמר נואש ביום ראשון בבוקר, ובסביבתו ניסו להעלות אפשרויות אלטרנטיביות שימנעו בחירות. איני יודע מה הן ספציפית, אבל למעשה, מרגע שאיווט לא השתכנע, הסיפור היה גמור.

 

שלא יספרו לכם שזו היתה יוזמה של כל מיני בוחשים ובחשנים מטעם עצמם, ושנתניהו לא באמת פעל או האמין שזה יכול לקרות; ביום רביעי-חמישי שעבר נפל לנתניהו האסימון שכדאי לו מאוד למנוע את הבחירות, והוא פעל כדי לנסות שזה יקרה.

 

אבל זה כבר היה מאוחר מדי.