BETA

18.09.2014

17:46

עודכן:

"יש עדויות שפינטו העביר כסך לברכה בטרם האירוע המדובר". תת ניצב ברכה והרב פינטו יחדיו
"יש עדויות שפינטו העביר כסך לברכה בטרם האירוע המדובר". תת ניצב ברכה והרב פינטו יחדיו
,חדשות 10

דעה: זמן הוא עניין יחסי. תשאלו את אפרים ברכה

מתי תשעה ימים שחולפים נחשבים כדיווח בזמן אמת, ומתי 24 שעות נראות כמו נצח? תלוי מי מנסח את ההודעה, מי חוקר ומי הנחקר • ברוך קרא על ההחלטות האחרונות בפרשת הרב פינטו ומסמך הרפז, שמאתגרות את תפישת הזמן הידועה לאדם

הזמן הוא הממד הרביעי לתיאור היקום. מסות ומחקרים אין ספור נכתבו על תפישת הזמן. יש תפישות אקדמיות רבות העוסקות בזמן ותודעה. אני, שעולמי צר כעולמו של כתב משפט, רציתי לעניין אתכם בתפישת הזמן של הפרקליטות.

 

אתמול פורסמה הודעה לעיתונות בדבר הסדר הטיעון שחתמה עם הרב יאשיהו פינטו, שליבתו עדות נגד ניצב מנשה ארביב תמורת דרישת עונש מקלה יחסית לרב פינטו (לא יותר מ-12 חודשים). כזכור, הרב פינטו נאשם בכך שהציע כסף שוחד לתת ניצב אפרים ברכה בתמורה לסיוע מתוך החקירה שהתנהלה באותו זמן נגד הרב (חקירת חזון ישעיה). למשרד המשפטים היה חשוב לציין בהודעה לעיתונות כי "תנ"צ ברכה עדכן בשעתו את מפקדיו בזמן אמת (ההדגשה במקור, ב.ק.) על הצעת השוחד שקיבל".

מי שיפתח את הקובץ המצורף שבהודעה לעיתונות ימצא בו כמובן את כתב האישום נגד הרב פינטו. בסעיף 11 נכתב כי ברכה קיבל את הצעת השוחד ב-19.8.2012 בסוויטה של הרב פינטו במלון הילטון בתל אביב. בסעיף 13 נכתב: "בתאריך 27.8.2012 לאחר חזרתו מחופשה דיווח תנ"צ ברכה למפקדו על הצעת טובת ההנאה האמורה". שימו לב - 9 ימים חולפים מרגע שמפקד משטרה בכיר מקבל הצעת שוחד במאות אלפי שלים, עד שהוא מדווח על כך למפקדו, ניצב יואב סגלוביץ. האם זהו "זמן אמת"?, או כפי שנכתב בהודעה לעיתונות - "זמן אמת"?

 

עכשיו, חלקכם ודאי סבורים שמדובר בטיעון קטנוני. בכל זאת, מדובר ביחסים בין חסיד לרבו, הוא התחבט, התלבט, התייסר; חוץ מזה, מצוין בסעיף כי ברכה חזר מחופשה. אולי לא רצה לקלקל את חופשתו. מילא. אבל מי היא בדיוק הסמכות האקדמית שקבעה שהדיווח שלו היה ב"זמן אמת"?

 

 

המתין פחות ושילם יותר. אביחי מנדלבליט
 

המתין פחות ושילם יותר. אביחי מנדלבליט(חדשות 10)

 

הפרקליט הצבאי לשעבר מנדלבליט חטף המלצה לכתב אישום בגלל המתנה של יממה בדיווח על מסמך מזויף. מי היה החוקר שראה את מעשיו בחומרה? כמובן, תנ"צ אפרים ברכה שהמתין תשעה ימים עד הדיווח

העניין הוא עוד הרבה יותר עמוק (לא סתם התחלתי את המאמר באופן אקדמי). לפני כשבוע הודיעה המשטרה על המלצתה להגיש כתב אישום כנגד הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, אביחי מנדלבליט. בהמלצת המשטרה נכתב כי: "אביחי מנדלבליט עודכן על ידי הרמטכ"ל לשעבר על כך שהוא מחזיק בידיו את המסמך ועל אף שהיה מודע לכך שנפתחה חקירת משטרה בנושא וכי מדובר בראיה הדרושה לחקירה הפלילית, לא דיווח על כך ולא הורה לרמטכ"ל לדווח על כך משך כיממה".

 

ובכן, על המתנה של יממה בדיווח על מסמך מזוייף שנמצא ברשותו של הרמטכ"ל, מנדלבליט חטף המלצה לכתב אישום, אך על המתנה של תשעה ימים בדיווח על הצעת שוחד לקצין משטרה בכיר, קיבל אותו קצין צל"ש על הודעה ב"זמן אמת".

זה באמת מבלבל. כנראה שלא בכדי נעשו מחקרים רבים על תפישת ממד הזמן. כמובן לכל דבר אפשר לתת הסבר: אפשר למשל לטעון כי מנדלבליט היה צריך לפעול מהר משום שהחקירה היתה בעיצומה, אך אפשר גם היה להקשות על אפרים ברכה ולשאול אותו איך בדיוק המתין כל כך הרבה זמן עם מידע כה נפיץ?

 

ועכשיו לשיאו של האבסורד - מי היה החוקר שראה את מעשיו של מנדלבליט בחומרה ולכן המליץ להגיש נגדו כתב אישום? זהו, כמובן, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה ששמו, לא תאמינו, הוא אפרים ברכה. תנ"צ ברכה ראה בחומרה את מעשיו של מנדלבליט ולכן עמד על כך שהיחידה תמליץ על כתב אישום נגדו. וואו כמה שזמן הוא ממד מבלבל.


הדברים לא נועדו לנקות את מנדלבליט וגם לא נועדו להפליל חלילה את ברכה. הם רק באים להזכיר לנו שיש ביטויים משפטיים-תקשורתיים כאלה שדוחפים לנו אותם בזונדה וכולנו חוזרים עליהם כמו עדר פרות גועות מבלי לבדוק אותם שניה נוספת. אם בהודעה לעיתונות כתוב שמישהו עשה משהו ב"זמן אמת", כדאי לבדוק איזו תפישה אקדמית של "זמן" אימץ מנסח ההודעה.