מרבית הציבור הבריטי תומך בפעולה צבאית נגדם. פעילי דאעש
מרבית הציבור הבריטי תומך בפעולה צבאית נגדם. פעילי דאעש
,רויטרס

סקר: 60% מהבריטים תומכים בפעולה צבאית נגד דאעש

ה"טלגרף" פרסם סקר שלפיו כשליש מהציבור הבריטי יתמוך במעורבות בפעולה צבאית נגד ארגון הטרור הסוני הקיצוני. 85% הביעו תמיכה בהקשחת החקיקה נגד אזרחים בריטים החשודים במעורבות בפעילות טרור

הדאגה בבריטניה מאיום דאעש הולכת וגוברת: העיתון "טלגרף" פרסם בסוף השבוע סקר, לפיו כשני שלישים מהציבור בממלכה תומך במעורבות צבאית בריטית בפעולה נגד ארגון דאעש הקיצוני. בנוסף, רוב מוחץ של 85% מהמשיבים לסקר הצהיר כי הוא בעד החמרת החקיקה נגד חברים בארגוני טרור הפועלים בתוך תחומי בריטניה.


הסקר, שנערך בקרב כ-2,000 אזרחים בריטים, בדק את עמדתם בנוגע למעורבות כזו או אחרת של לונדון בפעולה צבאית שתתגבש נגד "המדינה האסלאמית". 27% העידו כי היו רוצים לראות פעולה קרקעית של הכוחות המיוחדים הבריטיים כדי לשחרר בני ערובה שנשבו בידי הארגון, בעוד ש-25% השיבו כי הם מעדיפים שבריטניה תשתתף בהפצצות מהאוויר בלבד יחד עם מדינות נוספות.

 

 

מרבית התומכים בפעולה צבאית העדיפו תקיפות מהאוויר
 

מרבית התומכים בפעולה צבאית העדיפו תקיפות מהאוויר(רויטרס)

 

8% מהמשיבים לסקר ענו כי ללא קשר לבני הערובה, הם יתמכו בפעולה קרקעית של חיילים בריטים בשטח עיראק נגד דאעש, ובמידת הצורך גם בסוריה. יש לציין כי הסקר בוצע החל מיום רביעי בשבוע שעבר - יממה לאחר שפורסם סרטון הוצאתו להורג של היהודי האמריקני-יהודי סטיבן סוטלוף.


שאלות נוספות בדקו את דעתם של המשיבים בנוגע לפעילי הטרור בתוך בריטניה. רוב מוחלט של 85% הביע תמיכה בהחמרת החקיקה נגד חשודים בפעילות טרור בתוך תחומי הממלכה. 82% העידו כי הם בעד לאסור על אזרחים בריטים שהצטרפו לשורות ארגוני ג'יהאד, בהם דאעש, לשוב אל גבולות המדינה.


עמדה זו מגיעה כנראה על רקע הפרסומים כי מוציאו להורג של העיתונאי ג'יימס פולי נשא אזרחות בריטית וחי בבריטניה כל חייו. לפי הדיווחים, עבד אל-מג'יד בארי בן ה-24, ראפר שהתגורר בלונדון, הוא רעול הפנים שתועד בסרטון עורף את ראשו של העיתונאי.

ומה אומרת הממשלה?

לעומת הציבור הבריטי, הממשלה בלונדון נראית פחות נלהבת מפעולה צבאית נגד דאעש בטווח הזמן הקרוב, אך גם איננה פוסלת את האפשרות. ראש הממשלה, דיוויד קמרון, אמר כי האפשרות שמטוסים בריטיים יפציצו מטרות בעיראק כדי לעצור את ההתקדמות של ארגון הג'יהאד נמצאת על השולחן.

 

 

אובמה וקמרון. יפעלו ביחד נגד דאעש?
 

אובמה וקמרון. יפעלו ביחד נגד דאעש?(רויטרס)

 

לפי ההצהרות שפורסמו לאחרונה, ממשלת בריטניה בוחנת גם אפשרות לשלוח כוח משימה מיוחד בניסיון לחלץ בני ערובה בשבי דאעש, בהם גם אזרח בריטי שהטרוריסטים איימו כי יהיה הבא שיוצא להורג.

 

בסוף השבוע הודיעה ארצות הברית על גיבוש קואליציה ראשונית של מדינות נגד דאעש, בהן גם בריטניה, אם כי עד כה לא דובר עדיין על פעולה צבאית קונקרטית. לפי חלק מהדיווחים, חיל האוויר הבריטי ישתתף בהפצצות מהאוויר נגד מטרות בצפון עיראק. הדיווחים ציינו כי הלחימה נגד דאעש עשויה לארוך כ-3 שנים.