אובמה במסיבת העיתונאים, הערב
אובמה במסיבת העיתונאים, הערב
,רויטרס

אובמה: נרדוף את דאעש כמו את אל-קאעדה

נשיא ארצות הברית הצהיר שישנה הסכמה בין חברות נאט"ו על הצורך לנקוט פעולה מיידית נגד "המדינה האסלאמית". "זה לא הולך לקרות בין לילה, אבל אנחנו נעים בעקביות בכיוון הנכון", אמר. "בסופו של דבר ארה"ב תהרוס את דאעש, בדיוק כפי שהרסה את אל-קאעדה". צרפת: "נצטרף לתקיפות אם עיראק תבקש". בוושינגטון הכחישו שיתוף פעולה עם איראן

דין דאעש כדין אל-קאעדה - כך הבהיר הערב (שישי) נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, במסיבת עיתונאים בכינוס נאט"ו בבריטניה. לדבריו, חברות הברית הצפון אטלנטית הסכימו כי יש לפעול מיידית נגד ארגון "המדינה האסלאמית" בעיראק ובסוריה. הוא שב וציין ששר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, יפעל לגיבוש הקואליציה הצבאית וקרא למדינות ערביות להצטרף לכוחות המערב במאבק בארגון הקיצוני.

 

אובמה בא לכינוס נאט"ו שנערך בווילס כדי לדחוק בשותפיו לברית להצטרף לקואליציה בין-לאומית שתפגע בדאעש תוך שימוש בכוח צבאי, דיפלומטי וכלכלי. לדבריו, ההסכמה בין המדינות היא שיש לפעול מיידית נגד "הארגון הברברי" משום שהוא מהווה איום עליהן. הוא אמר כי הקואליציה צריכה לכלול גם מדינות ערביות ומוסלמיות שיש בהן רוב לסונים ושמתנגדות למעשי דאעש, ארגון סוני בעצמו.

 

 

מנהיגי נאט"ו צופים במטס בכינוס בבריטניה
 

מנהיגי נאט"ו צופים במטס בכינוס בבריטניה(רויטרס)

 

אובמה הדגיש שארצו מתכוונת להילחם בדאעש כפי שפעלה ופועלת נגד אל-קאעדה מאז אירועי 11 בספטמבר 2001. "זה לא הולך לקרות בין לילה, אבל אנחנו נעים בעקביות בכיוון הנכון, ואנחנו הולכים להשיג את מטרתנו", הבטיח אובמה. "אנחנו הולכים לצמצם ובסופו של דבר להביס את דאעש באותה הדרך שבה פעלנו מול אל-קאעידה, באותה דרך שבה הלכנו אחרי השלוחה של אל-קאעדה בסומליה. היינו שיטתיים ויסודיים מאוד בהליכה אחרי ארגונים כאלה שעלולים לפגוע באמריקנים ולתקוף על אדמת ארה"ב. אעשה את כל הדרוש כדי להגן על העם האמריקני, ודאעש מהווה איום ממשי".

 

עוד קודם לכן הצהיר אחר הצהריים נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, כי ארצו תהיה חלק מהקואליציה הבינלאומית למלחמה בדאעש בעיראק אם תתבקש על ידי הממשל בבגדד. במסיבת עיתונאים בכינוס נאט"ו אמר הולנד כי ממשלתו כבר נמצאת בדיונים עם שותפותיה, אך סירב למסור פרטים נוספים. הוא ציין עוד כי בסוריה, תבקש צרפת לוודא שהפעולות נגד דאעש לא יובילו להישגים לנשיא הסורי, בשאר אסד.

 

מנגד, ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שהשמיע בימים האחרונים עמדות תקיפות ונחרצות בנוגע לארגון האסלאמיסטי הקיצוני לאחר הוצאתם להורג של שני עיתונאים אמריקנים והעמדתו במוקד של אזרח בריטי הנמצא בידיהם, הבהיר שארצו לא ממהרת להיכנס למלחמה. קמרון נשאל במסיבת עיתונאים בכינוס האם ארצו תצטרף לתקיפות האוויריות שמבצעת ארצות הברית נגד דאעש בעיראק, והשיב: "טרם הגענו לשלב הזה".

 

 

שרי החוץ של איראן וארה
 

שרי החוץ של איראן וארה"ב. "פתוחים להידברות"(רויטרס (ארכיון))

 

בתוך כך, הממשל האמריקני הכחיש דיווחים על שיתוף פעולה בין ארצות הברית לאיראן במסגרת הלחימה נגד דאעש. רשת BBC בשפה הפרסית דיווח בצהריים שהמנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אישר לכוחות הביטחון בארצו לשתף פעולה עם הלחימה האמריקנית נגד אנשי "המדינה האסלאמית" הסונים, והורה לשניים ממפקדיו הבכירים ביותר לתאם פעולות צבאיות עם האמריקנים.

 

ואולם, בוושינגטון לא ממהרים לאמץ את העזרה מטהרן. "אנחנו לא מתאמים פעילות צבאית או משתפים במודיעין שלנו את איראן ואין לנו כל כוונה לעשות זאת", אמרה סגנית דוברת משרד החוץ בוושינגטון, מארי הארף. עם זאת, היא ציינה כי ארצות הברית "פתוחה להידברות" עם הרפובליקה האסלאמית כפי שהיה בעבר, בין היתר כששתי המדינות פעלו יחד להעלות את חמיד קראזי לשלטון לאחר המלחמה באפגניסטן ב-2001. "אבל אנחנו לא נתאם את הפעולות ביחד", היא הדגישה.

 

עדכון ראשון: 21:09