יעלון במתקפה על הקבינט: "זה היה בלתי נסבל, הדבר הגרוע ביותר בהתנהלות המבצע"

אחרי שהלחימה בדרום שכחה, פותח שר הביטחון באש. על חבריו לממשלה: "ההתלהמות יצרה פער בציפיות הציבור". על האפשרות לחידוש האש: "אם מישהו ינסה לאתגר אותנו, הוא ישלם מחיר כבד". ועל האויבים החדשים בצפון: "מבינים שלא כדאי להתעסק איתנו"

לאחר שרוחות המלחמה בדרום שכחו עם הכרזת הפסקת האש ארוכת הטווח, מתפנה שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, להשיב באש לאלה שביקרו אותו ואת החלטות הקבינט במהלך הלחימה - שרי הקבינט. כבר בשלב האחרון של מבצע "צוק איתן" השמיעו יעלון וראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקורת על שרי הקבינט, אך כשהתותחים מפסיקים לרעום, הביקורת מתגברת.

 

"הדבר הגרוע ביותר היה התנהלות שרי הקבינט. אמרנו את זה בתוך החדר ולצערי נאלצנו לומר את זה גם מחוץ לו. זה הפך להיות בלתי נסבל", אומר יעלון בראיון לחדשות 10. "הייתה פה הנהגה, לדעתי, אחראית, שקולה, מנוסה. ראש ממשלה שהוביל את זה, אני לידו, הרמטכ"ל. קבינט שהיה מפוצל, אבל קיבל בחלק מהמקרים החלטות פה אחד. כשאתה מקבל החלטות כקבינט, גם אם לא על דעתך יש אחריות קולקטיבית, על אחת כמה וכמה כשזו החלטה פה אחד".

 

מבלי לציין שמות של שרים, מתח יעלון ביקורת על התנהלותם בימי הלחימה, שלדבריו היא שהביא לתחושה הציבורית שהמבצע לא השיג את יעדיו. "הקבינט כולו מצביע בעד היוזמה המצרית ואחר כך בחוץ אומרים 'כן לדבר עם חמאס, לא לדבר עם חמאס'. איך תעצור את האש בלי שתגיע לאויב? הפטפטת יצרה ציפיות שנלך ונכבוש ונמחוטט ונחסל. זה יצר את החמיצות", הוא טוען. "הבאנו את חמאס להפסקת אש לפי תניאנו, בלי לשקוע בבוץהעזתי, בלי לשנות את העדיפויות הלאוי. הבאנו את חמאס לה ששואלים 'מה השגנו?' אצלנו ההתלהמות יצרה פער".

 

 

נתניהו, יעלון וגנץ במסיבת העיתונאים, השבוע
 

נתניהו, יעלון וגנץ במסיבת העיתונאים, השבוע(חיים צח, לע"מ)

 

יעלון דוחה גם את הביקורת על הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ומה שכונה "נאום הכלניות" לאחר יציאת כוחות צה"ל מהרצועה בצל הפסקת האש בת 72 השעות. "תפסים למשהו שהרמטכ"ל לא התכוון שייראה ויגרום למה שאנשים חושבים שקרה", אומר יעלון. "יש רמטכ"ל מצוין שספג ביקורת לא ראויה, חלקה אנונימית משרי קבינט ונתתי לו גיבוי. הוא אמר את מה שאמר כי היית ההפסקת אש וחשב שזה מה שנכון לומר באותו רגע.לא כך שופטים רמטכ"ל. אנ ימציע לא להתפס לאמירה אחת. גם אם אמר את מה שאמר".

 

אך גם יעלון עצמו היה נתון השבוע לביקורת על רקע ביטול ביקורו בנחל עוז בסוף השבוע בצל מתקפות פצצות המרגמה לעבר האזור. לדבריו, הביטול התרחש למרות שידע שישלם על כך מחיר פוליטי: "אנשים נאספו במקום להיפגש איתי. זו הייתה סכנת נפשות. מאבטח שלי שהיה שם חלוץ כמעט נהרג. הגיע הזמן לצא לדרך מהמקום שהייתיץ ניג ש אלי המחט ומפקד צוות האבטחה. אמר לי המחט אתה מעמיד את נחל עוז בסכנה. פצמ"ר ואעוד אחד, וכו'. כמעט מאבטח נהרג. הבנתי את העניין את הרגישות דיברתי עם מי שכינס את האנשים אני לא רוצה לסכן את חייכים, את החיילים, את המאבטחים שנמצאים שם, אני מטוותר על התדמי ת שלי כדי שלא ייפגע אף אחדץ ידעתי שאני אשלם מחיר פוליטי. אני לא צריך מבחני אומץ לב. כנראה שהצד השני הבין שאני בסביבה. יש להם יכולות מודיעינית של מדינה, כנראה".

 

 

מנהרה שנחשפה ב
 

מנהרה שנחשפה ב"צוק איתן". "שלחנו את הכוחות באופן מדויק"(דובר צה"ל)

 

" אין מודיעין של 100%"

מהצד הישראלי, בינתיים, לא נחסכו שאלות גם על המודיעין שלנו, על נושא המנהרות ברצועה. לדבריו, התבטאויותיו בראשית השלב הקרקעי של המבצע כי יידרשו ימים ספורים לחיסול המנהרות עליהן יודעת ישראל, הייתה "אמירה שלא קשורה למודיעין. זו הייתה הערכה לפי מה שלמדנו. חשבנו שכל מנהרה תדרוש ארבעה ימים. הבנו שבחלק מהמקומות שהגענו אליהם שלחנו כוחות על פי מודיעין מדויק, הסתבר שיש המשך לתוך השטח הבנוי וקיבלנו החלטה להרחיב את המבצע. זו לא שאלה של הערכה, אלא כמה זמן לוקח לטפל במנהרות תחת אש והייתה אש כבדה והתקבלה החלטה להרחיב את המבצע. אין מודיעין של 100% וידענו מראש שיש צירי מנהרות, ידענו שחוצים לשטחנו. לא ידענו איפה חוצים. חשפנו ארבעה צירי מנהרות לפני המבצע בשטחנו. שלחנו את הכוחות באופן מדויק לפירים".

 

כשנשאל מדוע אם היה ידוע על האיום עוד טרם הכניסה הקרקעית הוחלט בכל זאת בממשלה להסכים להפסקת אש באמצע יולי, הוא משיב: "אם אתה יכול לחשוף את המנהרות בשטחך בלי שיהרגו 64 חיילים, מה טוב. זה מה שחשבנו לעשות לפני המבצע ועד הפסקת האש. כשלא הופסקה, ניצלנו את ההזדמנות להסיר את האיום".

 

זמן קצר לאחר סיום הלחימה בדרום, הופנו העיניים לצפון. עוד במהלך הלחימה השמיעו תושבים וראשי ראשויות חשש שחיזבאללה נוהג כחמאס וחופר מנהרות לתוך שטח ישראל. יעלון, לא ממהר להתבטא בנושא. "לא אכנס לזה כאן. אנחנו מניחים שעניין תת-הקרקע הוא לא חדש. מכירים אותו כבר כמה שנים וכל מי שרוצה לאיים עלינו יכול לחפור מנהרות. יש 100 אלף רקטות לחיבאללה, יש אלפי טילים לאיראנים. אז הולכים ותוקפים? בואו נפעל בשטחנו כדי לאתר אותן ואחר כך נשקול שיקולים אחרים. חשפנו ארבע מנהרות בגבול עזה. לא רוצה להיכנס לזה".

 

 

תקיפת ביתו של מוחמד דף.
 

תקיפת ביתו של מוחמד דף. "נמתין ונראה"(חדשות 10)

 

בינתיים תפסו את הכותרות התקדמות כוחות האסלאמיסטים הקיצוניים בסוריה לעבר הגבול עם ישראל. "כל מה שקורה כרגע במזרח התיכון, שכבר קוראים לו מזרח תיכון חדאעש, הוא התפרקות של המדינות של המשטרים הארכאיים ואניחנו ערוכים לזה. אנחנו מקפידים לשדר הרתעה ולהגיב לכל ירי. בינתיים לא ירו עלינו כי הם מבינים שלא כדאי להתעסק איתנו. אנחנו נערכים לאפשרות הזו", מבהיר יעלון.

 

עד אז, הפנים הם עוד לעבר קהיר, שם אמורות להתקיים שיחות המשא ומתן להסדרה מול רצועת עזה, אולם יעלון מעריך כי אלו לא יתקיימו. הוא גם מוסיף ומשגר איום תקיף לעבר חמאס והפלגים ברצועה שמא יחדשו את האש. "הם ישלמו מחיר כבד. אם מישהו ינסה לאתגר אותנו, הוא ישלם מחיר כבד. המחיר הכבד הוא שאתה לוקח את תוצאות התקיפות של מלחמת לבנון השנייה, עופרת יצוקה ועמוד ענן ואתה עולה עליהן. לא מתוך כוונה שבאנו להרוס. תקפנו כל מבנה שבו היה חמ"ל, שבו הייתה תחמושת. הם פיזרו את זה. כל משגר שעלינו עליו. למעלה מ-5000 מטרות. זו לא רצועת עזה של פעם. הם מבינים את המחיר. נראה מה הם עושים עם זה", מזהיר יעלון.

 

 

שיגור רקטה מרצועת עזה במבצע.
 

שיגור רקטה מרצועת עזה במבצע. "אם ינסו לאתגר אותנו, ישלמו מחיר כבד"(רויטרס)

 

 

הנפת הדגל של ג'בהת א-נוסרה במעבר קונייטרה, השבוע.
 

הנפת הדגל של ג'בהת א-נוסרה במעבר קונייטרה, השבוע. "אנחנו נערכים"(חדשות 10)

 

"אני לא יודע אם נגיע לקהיר. השאלההיא אם תהיה להם סיבה להגיע כי הם מבינים שלא יקבלו נמל או שדה תעופה. הם שמעו את זה מאיתנו, הם שמעו מהמצרים והם שמעו את זה מהרשות הפלסטינית", הוא מוסיף. "בשביל החלפת גופות לא צריך להגיע לקהיר. לכן יש שאלות כבדות על איך מאפשרים לדבר הזה להתקיים, הוא היה חנוק. האם פותחים את מעבר רפיח, ודאי שצריך להכניס סיוע. הם ידעו שאם הולכים למתווה המצרי יהיה להם קשה להתחמש כי המצרים עובדים קשה למנוע כניסת אמל"ח. אם יחפרו מנהרות גם מלט לא יהיה להם. אם נראה שהמלט משמש למנהרות, לא יהיה מלט לשיקום".

 

וכשכל זה נגמר, נשארו כמה שאלות פתוחות. הראשונה היא גורלו של מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס. יעלון לא משיב ישירות ואומר: "נמתין ונראה, ימים יגידו. אם אשתו והמשפחה היו שם כנראה שזה לא סתם". והאם זו הייתה מלחמה? "פחות חשובה הההגדרה, אבל המלחמה הזו, אני ממליץ שמי שהשתתף בה, חיילים, אנשי שב"כ, אזרחים עובדי צה"ל וגורמים אחרים, אמליץ שיינתנו להם אות מערכה".