פעיל זכויות אדם פלסטיני: "צריך לחסל את חמאס"

על רקע ההרס הרב ברצועת עזה והמגעים הנמשכים בקהיר לגבי הפסקת האש, פעיל זכויות האדם הפלסטיני, באסם עיד, טוען כי "צריך לחסל את חמאס". הוא ציין כי בעקבות לחץ מדינות ערב, "ברגע שתהיה לאבו מאזן דריסת רגל ברצועה זה אומר שהחל הסוף של תנועת חמאס"

(4:39 דקות)

פעיל זכויות האדם והפרשן הפוליטי, באסם עיד, שבעברו היה תחקירן של ארגון "בצלם", התארח בתכנית של "לונדון את קירשנבאום" והתייחס לארגון חמאס ולדרכים באמצעותן יש צורך לנקוט כדי להתעמת עמו.

 

לשאלה מדוע פלסטיני תושב מזרח ירושלים משתמש במסר ש"יש צורך לחסל את חמאס", אמר עיד כי החליט להפוך לדוברם של המתים. "כל מת השאיר מאחוריו מסר וקיווה שימצא אדם שיביא את המסר לידי הציבור", הוא אמר וציין כי "המסר הוא: 'נהרגתי שלא באשמתי ועל לא עוול בכפי'".

 

"זה שהחמאס משתמש באזרחים כמגן אנושי, זה עדיין לא נותן את הלגיטימציה לישראל להרוג אותם", אמר הפרשן הפוליטי. "אבל, אין לי ספק שחמאס הגיש את תושבי עזה כקורבן לכל מיני מטרות פוליטיות ואיני מאמין שחמאס מנסה להגן על האוכלוסייה או לקדם את האינטרנט הפוליטי-פלסטיני".

 

 

ההרס בעזה.
 

ההרס בעזה. "אין מישהו בעולם שמוכן להתגורר בעזה"(רויטרס)

 

"אני רוצה שיוכיחו לי שהפעולה של חמאס תביא להסרת המצור", הדגיש באסם עיד. "אין לי ספק שהמצור הביא עוני לרצועה אבל מצד שני לקח החמאס שתי מלחמות ולא הצליח להסיר את המצור", הוא הוסיף.

 

עיד ציין כי נכון לכרגע, "האיום האסטרטגי של חמאס הוא כיצד ארצות ערב לוחצות היום כדי להחזיר את רצועת עזה לאבו מאזן". בנוסף הדגיש כי "ברגע שתהיה לאבו מאזן דריסת רגל ברצועה זה אומר שהחל הסוף של תנועת חמאס ברצועת עזה".

 

באשר לפילוג בקולות המצביעים בין הגדה המערבית לרצועה אמר פעיל הזכויות כי הוא "יכול להבטיח שבגדה לא יצביעו בעד חמאס כי הם למדו לקח ורואים את ההרס והזוועה שהביא לרצועת עזה. איני מאמין שיש מישהו בעולם שמוכן להתגורר בעזה, אפילו לא לשעות ספורות".