BETA

30.10.2013

22:58

עודכן:

פרשנות: מנכ"ל טבע הודח כי לא היה קילר מספיק

לאחר שנה וחצי שתיפקד כמנכ"ל "טבע", הודח ד"ר ג'רמי לוין מתפקידו. את ההדחה מלווה סכסוך ארוך בין המנכ"ל ליו"ר הדירקטוריון, פיליפ פרוסט ועל רקע "חשיבה שונה לגבי האסטרטגיה בה צריך לפעול". בין השורות, לוין לכאורה לא היה מספיק קילר כדי לפטר מיידית ולחתוך בבשר החי של עובדי החברה

(7:26 דקות)

פצצה הוטלה הבוקר במשק הישראלי, כאשר ג'רמי לוין, מנכ"ל ענקית התרופות "טבע", החברה הגדולה ביותר בישראל, הודח מתפקידו. במהלך היום, ניסיונות לקבל תשובות מבעלי התפקידים נתקלו בחומות גבוהות. "אני לא בחרתי לעזוב את החברה. אני לא רוצה להגיד למה עזבתי, זה בינינו", אומר לוין  בראיון לחדשות10, ויו"ר הדירקטוריון, פיליפ פרוסט אמר כי "נוצר מצב שבו לא ניתן לפתור את חילוקי הדעות הקלים וחשבנו שמוטב שדרכינו ייפרדו. חשבנו בצורה שונה לגבי האסטרטגיה להמשיך איתה".

 

בסך הכול שנה וחצי שימש לוין בתפקידו ובינו לפרוסט עומד סכסוך שליווה את התקופה הזו. "זה בהחלט דרמטי", אומר אמיר אייל, יו"ר קבוצת ההשקעות "אינפיניטי" ומוסיף כי "רק לפני יומיים שמענו את לוין אומר שהוא לא מתפטר ועכשיו אנחנו יודעים שהוא כן מתפטר או פוטר".

 

בחברה טוענים שד"ר ג'רמי לוין אינו מספיק מקצועי ולא מסוגל להעביר מהלך התייעלות כמו שהכריזו עליו בחברה לפני כשבועיים, פיטורים של 10% מעובדי החברה בעולם ו-800 בישראל. "הדירקטוריון לא היה מבסוט מכך שלוין הוא לא קילר והיה צריך ליישם תכנית שכללה פיטורים, מספר חגי גולן מגלובס. "הם רגילים להתנהלות האמריקנית שבה מפטרים כשמחליטים על כך ולא מזגזגים".

 

קשה היה למצוא סימנים אמיתיים לכך אבל הוא נראה חסר ביטחון מול ההנהלה האמריקנית. למשל בשיחה עם עיני הוא התבצר 5 שעות במשרדו של יו"ר ההסתדרות וחיכה לקבל את האישור מיו"ר טבע, פיליפ פרוסט, להבטחה שהפקיד לא לפטר את העובדים ללא הסכמתה הישירה של נציגות העובדים. הוא איבד לאט-לאט את המנדט שלו ונראה חסר ביטחון. השאלה כרגע היא אם הקונספט של מנכ"ל זר נכשל והאם דשא יצליח להתמודד עם האתגרים בצורה יותר בטוחה ושקולה.

 

 

 

בחברה טענו שד
 

בחברה טענו שד"ר ג'רמי לוין אינו מספיק מקצועי ולא מסוגל להעביר מהלך התייעלות (רויטרס)

 

איך ההדחה תשפיע על קרנות הפנסיה שלנו?

למרות חששות העובדים בטבע הכריזו כי ההסכם עליו חתמו יו"ר ההסתדרות, עופר עיני והמנכ"ל היוצא, לוין, יישאר בעינו, והפיטורים ימתינו כמוצא אחרון אחרי תכנית פרישה מרצון. יחד עם זאת, בארצות הברית נמשכות ההתייעצויות בין בכירי ההנהלה המקומית לאלה בישראל.

 

השאלה היא אם מרכז הכובד של טבע בארה"ב ינדוד בחזרה לארץ כשאיל דשא המנכ"ל החדש יציג מישראל את הדוחות הכספיים ולא מארצות הברית. אלה התוצאות של טבע של הרבעון השלישי שצפויות לשקף את התחרות בשוק התרופות ואת החשש שהיא עשויה לאבד את תרופת הקופקסון - הפטנט המרכזי שלה. השאלה איך יתמודד שדא, ידען מאד ותיק בטבע, עם האתגרים הכלכליים שמחכים לחברה ומה יקרה עכשיו כשמרכז הכובד חוזר לישראל עם גל הפיטורים המתוכנן.

 

מה יקרה לחברה הישראלית הכי גדולה במשק? מה יקרה למניית החברה שרובנו מושקעים בה, בקרנות הפנסיה, בקרנות הנאמנות ובקופות הגמל? ברקע מחר יפורסמו הדוחות הרבעוניים של החברה. "כשהמנכ"ל הקודם, שלמה ינאי, עזב המניה עלתה ב-7% והיום זה ירד באותו אחוז", אומר חגי גולן מגלובס ומוסיף כי "מנכ"ל כזה או אחר זו רכילות. אבל זו מנית העם וחלק גדול מהפנסיות של כולנו מושקע שם וירידה או עליה שלה משפיעה על כולנו. כשהחברה הזו תכנס למשבר יהיה לזה השלכה גם על המפוטרים במשק הישראלי כי זו חברה ענקית.