הקבינט המדיני-ביטחוני: "נוצרה שעת כושר להסדר עם איראן, אבל יש להגביר את הלחץ"

לקראת פתיחת המשא ומתן בין איראן למעצמות, ממשלת ישראל מחדדת את עמדה ואף מרככת מעט את הטון. "ישראל תקדם בברכה פתרון מדיני אמיתי שיביא לפירוק תכנית הגרעין הצבאית האיראנית", נמסר מהשרים. "לצערנו אין כל ראיה המצביעה על כך שאיראן מוכנה לקבל פתרון כזה"

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר (שלישי), לדון במשא ומתן בין איראן למעצמות שייפתח היום בז'נבה. "נוצרה כעת שעת כושר להשגת פתרון מדיני אמיתי, שיפרק את איראן מתכניתה הגרעינית הצבאית. הזדמנות זו תמומש רק אם הקהילה הבינלאומית תמשיך להפעיל לחץ על איראן, ולא תרפה ממנו", נמסר מהקבינט.

 

"ישראל תקדם בברכה פתרון מדיני אמיתי שיביא לפירוק תכנית הגרעין הצבאית האיראנית", הוסיפו השרים. "פתרון זה מחייב את איראן לציית להחלטות מועצת הביטחון והקהילה הבינ"ל שמשמעותן בין היתר להפסיק כל העשרה של אורניום באיראן; להוציא משטחה את כל מלאי האורניום המועשר; לפרק את המתקנים התת-קרקעיים ליד קום ונתאנז כולל הצנטריפוגות בתוכם ולהפסיק כל עבודה בכור המים הכבדים להפקת פלוטוניום באראק".

 

"לצערנו אין כל ראיה המצביעה על כך שאיראן מוכנה לקבל פתרון כזה", טענו בממשלת ישראל. "להיפך, איראן ממשיכה להעשיר וביתר שאת. "ישראל אינה מתנגדת שלאיראן תהיה תכנית לאנרגיה גרעינית לצורכי שלום. אבל כפי שהוכח במדינות רבות בעולם, מקנדה ועד לאינדונזיה, תכנית כזאת איננה מצריכה העשרת אורניום והפקת פלוטוניום".

 

הקבינט קרא למעצמות שלא לקבל הסכם חלקי, במסגרתו תהיה הקלה בסנקציות על איראן, בלי ויתור משמעותי מצדה. "על הקהילה הבינלאומית לדחות את ניסיונותיה של איראן להשיג הסדר שמשאיר אותה עם יכולת לפתח נשק גרעיני, ולהגיע להסכם אמיתי ובר קיימא".

 

בהודעת השרים, שמהדהדת את דבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יש משום ריכוך מסוים, אבל המסר נשאר דומה. בירושלים לא מאמינים לאיראנים ולא רואים בשיחות בז'נבה פתח להתקדמות. ההודעה משקפת היטב את החשש בישראל מפני פשרה אפשרית אליה הולכות המעצמות עם איראן, על רקע נסיונות ההתקרבות בין השלטון החדש בטהרן לבין המערב.

אובמה עשוי לאפשר לאיראן להמשיך להעשיר אורניום

בניגוד לעמדת ישראל, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עשוי לאפשר לאיראן להמשיך להעשיר כמות מסוימת של אורניום בתחומה, כך מדווח היום ה"וול-סטריט ג'ורנל". הוצאת האורניום המועשר מהמדינה היא אחת מדרישות הסף של המערב, לקראת הפסגה שתחל היום בז'נבה.

 

איראן צפויה להציע למערב תכנית חדשה, שככל הנראה תכלול את הקפאת העשרת האורניום לרמה של 20%. עם זאת, גם הצעה זו לא עונה על דרישות הקהילה הבין לאומית. בכל מקרה, הציפיות במערב מוועידת ז'נבה לא גבוהות.