השר ליצמן, לא רק לך מגיע לדעת היכן להתאשפז

דוח הזיהומים בבתי החולים שפורסם הבוקר גרם לכתב חדשות 10, אבי עמית, להיות אופטימי לרגע. אבל אז הוא צלל לתוכו – וגילה כמה הדוח לא רלוונטי

"משרד הבריאות לוקח אחריות על מניעת זיהומים במערכת הבריאות" (מתוך הודעה לעיתונות של דוברות משרד הבריאות, 25.1.17). אז מה עושה משרד בריאות שלוקח אחריות? ניחשתם נכון. מפרסם הודעה לעיתונות.

 

הבוקר התעוררנו לבוקרו של יום חדש. סופסוף שקיפות במערכת הבריאות. כותרת הגג בידיעות אחרונות סיפרה לנו שנוכל לדעת איפה כדאי להתאשפז. בחדשות 2 שלחו פוש ב-7:20 עם מידע שאסור לפספס - "מי הם בתי החולים המזוהמים בארץ?".

 

>> לכתבות נוספות מפינת "המפצח" מתוך "המגזין עם אושרת קוטלר":

האם מתחם שדה דב יהפוך למתחם לעשירים בלבד?

כמה יעלה לנו "חוק הג'ובים" שיחזיר את מינויי המקורבים לשירות הציבורי?

כך הפכו המסעות לפולין לחלק מתרבות השנור

 

נפלא, חשבתי לעצמי, הרי רק לפני ארבעה חודשים התרענו בפינת "המפצח" שהמידע הזה קיים ברשות משרד הבריאות ופרסומו יכול להציל חיים. סופסוף אנחנו משנים מציאות. נרגש מהבשורה פניתי לקרוא את הדוח. 76 עמודים של פאן פאן פאן.

 

אלא שכבר בעמודים הראשונים שמתי לב למשפט מטריד: "השוואות בין בתי החולים בעזרת הנתונים הקיימים כיום אינן אפשריות ואינן תקפות". אממ, בעייתי משהו חשבתי, הרי בדיוק לשם כך התכנסנו - לא? כדי שהמידע יוכל לעזור לנו לקבל החלטה מושכלת. אלא שבמשרד הבריאות לא הצליחו (או לא רצו) להכניס לחישובים נתונים כמו תמהיל החולים בכל בית חולים ולכן אי אפשר להשוות. נהדר. המשכתי.

 

אז גיליתי שמדובר בסך הכל בסוג זיהום אחד שנבדק ופורסם - זיהום שנרכש בהכנסת צנתר מרכזי. וכמה מתוך 100,000 זיהומים בשנה בבתי החולים בישראל הם מסוג צנתר מרכזי? לא יודעים. וכמה אנשים מתו כתוצאה מהזיהום הספציפי הזה? לא יודעים. תענוג.

 

לא הסכמתי להתייאש והמשכתי לקרוא. או אז התברר לי שהנתונים הם בכלל מ-2015. לא מאוד רלוונטי למישהו שצריך לקבל החלטה היום איפה לעבור ניתוח לטיפול בפריצת דיסק, לצורך העניין.

 

מתוסכל לחצתי פליי על הכתבה שלנו שרצה כאן, ונזכרתי שדווקא יש מידע על כמות הזיהומים בזמן אמת - והוא אפילו נאסף ומופץ - אבל רק למנהלי בתי החולים. לנו אסור לדעת אותו. שקיפות - אבל רק לאנשים חשובים באמת.

אז החבר ליצמן - תפסיק עם היח"צ ותתחיל בבקשה לעבוד. באמת לעבוד. לא מונית לשר בריאות כדי להגן על האינטרסים של מנהלי בתי החולים ולא כדי לשרת גילדה של רופאים שתקועים בעבר. 5,000 איש בשנה שמתים מזיהומים - בזה צריך להילחם בכל הכוח. ושקיפות אמיתית במידע - היא כלי נהדר להתחיל את המלחמה. לא רק לך מגיע לדעת איפה להתאשפז.