BETA

03.07.2013

11:15

עודכן:

תכנית צבא מצרים: לפזר את הפרלמנט ולהכניס מנהיגים למעצר בית

אחר הצהריים יפקע האולטימטום של הנשיא מורסי ואם הוא לא יפרוש, הצבא יוציא לפועל את "מפת הדרכים של העתיד". תמונה מועצה זמנית שתנהל את המדינה עד הבחירות, תנוסח חוקה חדשה וממשלה זמנית. הצבא כבר ערוך להיכנס לקהיר. בארה"ב מסתייגים מהקריאה למורסי להתפטר

אם נשיא מצרים, מוחמד מורסי, לא יתפטר מתפקידו, הצבא יוציא לפועל את "מפת הדרכים" שלו, כך מדווח הבוקר (רביעי) העיתון "אל-אהרם". בין היתר, הצבא יבטל את החוקה וינסח חדשה, יחליף את הנשיא במועצה זמנית ויכניס חלק מהמנהיגים למעצר בית. דיביזיות של צבא מצרים כבר ערוכות להיכנס לקהיר אחר הצהריים, עם פקיעת האולטימטום של מורסי.

 

השלב הראשון במפת הדרכים הוא ביטול החוקה ומינוי של מומחים שיכוננו חוקה חדשה, בה יילקחו בחשבון בקשותיו השונות של העם. לאחר מכן יתקיים משאל עם על החוקה, בכפוף להסכמת המוסד הדתי "אלאזהר".

 

(3:07 דקות)

 

במקביל, תוקם מועצה נשיאותית שתורכב משלושה אישים, בראשות ראש בית הדין העליון לחוקה. זהותם של שני החברים האחרים טרם ידועה. מועצה זאת תנהל את ענייני המדינה בתקופת המעבר שתימשך בין תשעה חודשים לשנה.

 

הצבא יקים ממשלה זמנית, זמנית שלא תשתייך לאף זרם פוליטי ובראשה יעמוד איש צבא במהלך תקופת המעבר. יתחילו הכנות לבחירות לנשיאות ולפרלמנט. הצבא יפקח במהלך תקופת המעבר על צעדים אלו, אשר יקראו "מפת הדרכים של העתיד", והוא יהיה הערובה להוצאה לפועל שלה בצורה ניטרלית.

 

 

הפגנה בכיכר תחריר. הצבא יפקח על הצעדים במהלך תקופת המעבר
 

הפגנה בכיכר תחריר. הצבא יפקח על הצעדים במהלך תקופת המעבר (רויטרס)

 

ארה"ב: "אנחנו לא תומכים באף צד"

לפחות 16 בני אדם נהרגו וכ-200 נפצעו הלילה במהומות בין תומכי מורסי ומתנגדיו באוניברסיטת קהיר, כאשר על פי דיווחים שונים המספרים גבוהים בהרבה. ככל הנראה, חמושים מהאופוזיציה פחתו באש לעבר תומכי האחים המוסלמים. הצבא לא שש להתערב במהומות וכוחות הביטחון רק מפרידים בין הצדדים, במקרה הטוב.

 

בעולם נמנעים בינתיים להתערב במשבר. גם בארה"ב הסתייגו מהקריאות שלהם למורסי להתפטר. "אנחנו לא תומכים באף צד במקרה הזה", הבהירה דוברת משרד החוץ האמריקני, ג'ן פסקי. "זה לא תלוי בנו, בארה"ב, להחליט. אנו מחויבים לתת לתהליך הדמוקרטי להתקיים. מעולם לא דובר על אדם יחיד, אלא מדובר על ההקשבה והמקום לאפשר לקולו של העם המצרי להישמע".

 

 

מפגינים במצרים.
 

מפגינים במצרים. "יש עדיין שאריות מהשחיתות של משטר מובארק"(רויטרס)

 

מורסי: "אני נציג העם"

כשברקע הלחץ עליו להתפטר מגיע לשיאו, ושעות לפני שיפקע האולטימטום שהציב לו צבא מצרים, נשא הלילה הנשיא מוחמד מורסי נאום דרמטי בו הבהיר כי אין בכוונתו לעזוב את השלטון. עוד קודם לכן פורסמה בחשבון הטוויטר שלו הודעה שקראה לצבא לבטל את האולטימטום שאמור לפקוע בשעה 17:00. בהודעה נכתב עוד כי הוא לא מוכן "להיכנע לתכתיבים".

 

"אני נציג העם, הראשון שנבחר באופן דמוקרטי", פנה מורסי לעם בנאום בן 45 דקות ששודר בטלוויזיה הממלכתית. הוא הודה כי עשה טעויות והוסיף כי "יש עדיין שאריות מהשחיתות של משטר מובארק, ואנו פועלים כדי להסירן. אלה הם דברים שמצריכים זמן רב". הוא קרא למפגינים שלא לפגוע בצבא, במשטרה או האחד בשני.

 

במה שנראה כפנייה לצבא, אמר מורסי כי "ישנו ניסיון להחזיר את הצבא למשימותיו השגרתיות". הוא שב וטען כי שלטונו הוא לגיטימי ותואם את החוקה המצרית, "שאין לאיש את הזכות לערער עליה". "לא נותר לי אלא ליטול את האחריות שהעם מטיל עליי", הוא הכריז. נשיא מצרים סיכם ואמר כי בכוונתו להמשיך בשליחות הדמוקרטית שניתנה לו. הוא קרא לכבד את הצבא המצרי, וטען כי הנשיא הוא "עמוד התווך של מצרים".

 

 

הפגנה נגד מורסי בכיכר א-תחריר בקהיר
 

הפגנה נגד מורסי בכיכר א-תחריר בקהיר(רויטרס)

 

בלוגר מצרי: "הדבר האחרון שאנחנו רוצים הוא שהצבא יתערב"

בראיון נדיר ל"צינור לילה" בערוץ 10, דיבר הבלוגר המצרי ואחד ממובילי המחאה הנוכחית נגד מורסי, מוחמד אדל, על הרחות הנושבות בארץ הנילוס. אדל סיפר כי המפגינים החילונים חוששים מפני אפשרות שהצבא יתפוס שוב את השלטון, וסימן את הדמות אותה הם מעוניינים לראות בראשות ממשלת המעבר - יושב ראש סבא"א לשעבר, מוחמד בראדעי.

 

"הדבר האחרון שאנחנו רוצים הוא שהצבא יתערב", הסביר אדל, מיוזמי עצומת הענק נגד מורסי שכבר קיבלה כ-15 מיליון חתימות. "הוא לא עשה דבר וחצי דבר עבור מצרים. יש פה רהבה התנגשויות בין נוצרים למוסלמים שבשלטון, ובראדעי הוא האיש שיכול להקים ממשלה חדשה". אדל, אגב, לא הכחיש כי חלק מהמחאה נגד מורסי נובעת מהרגש האנטי-ישראלי בקרב המפגינים, והעובדה ששמר על הסכם השלום עם ישראל.