BETA

21.01.2017

23:57

עודכן:

"המפצח": מתחם שדה דב יהפוך למתחם לעשירים בלבד?

הפרויקט שיוקם במקום שדה התעופה מהווה הזדמנות נדירה להבטיח דיור במחירים שפויים, אבל במקום זאת דאגו למרינה עבור 2,500 יאכטות ושכחו את מעמד הביניים. "מדובר בשטח ש-80% ממנו הוא שטח ציבורי, האם הוא לא צריך לשרת גם אוכלוסיות אחרות?"

המפצח: השבוע התבשרנו שמחירי הדירות רשמו זינוק של שמונה אחוזים ב-2016, כששר האוצר משה כחלון ממהר להכריז שהוא מעולם לא התחייב שהמחירים ירדו. כעת ישנה הזדמנות נדירה להבטיח דיור במחירים שפויים לאלפי משפחות, אלא שבינתיים זה לא ממש קורה.

 

בהתחלה זה נראה היה כמו עוד מפגש מכירות משמים של פרויקט נדלן נובורישי, אלא שמהר מאד הדציבלים עלו והאמוציות געשו. סבסטיאן וולרשטיין, מנהל מרכז 'הגר' למדיניות דיור חברתי, חשב שפרויקט שדה דב יכול להיות הפתרון האולטימטיבי לבעיית מחירי הדיור, אבל אז הוא עשה מחקר שוק קטן.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

2 הרוגים מירי בת"א, הרקע הוא סכסוך בין עבריינים

כך נלחמים בעברייני מין בחברה החרדית

מאות אלפי בני אדם מפגינים נגד דונלד טראמפ

 

תוכנית המתאר לעיר החדשה בתוך תל אביב, כמעט שני מיליון וחצי מטרים רבועים, תגיע לאישור הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעוד פחות משבועיים. הכל כבר מתוכנן: הכיכרות, הפארקים, בתי הספר, הקניונים, שטח הדירות, רוחב השדרות, המרחק בין עץ לעץ, אפילו מרינה ל-2,500 יאכטות. רק דבר אחד שכחו לתכנן: דירות שמיועדות לא רק לעשירון העליון.

 

 

"מדובר בשטח ש-80% ממנו הוא שטח ציבורי, האם הוא לא צריך לשרת גם אוכלוסיות אחרות?", אומר וולרשטיין. דיור בהישג יד הוא מושג חמקמק. בארץ אין לו הגדרה חוקית כוללת. בהיעדרה, מתייחס שר האוצר לפרויקט הדגל שלו, מחיר למשתכן, ככזה שיביא את הגאולה. אלא ששיטת כחלון - מתייחסת להנחה של 20% ממחיר השוק, זה שעלה רק בשנה האחרונה בשמונה אחוזים.

 

ברוב העולם המערבי לעומת זאת מקובל להגדיר דיור בר השגה ככזה שלא דורש מאיתנו להוציא יותר מ-30% מההכנסה שלנו על דיור. לפי השיטה הזו, על דירה של שלושה חדרים בשדה דב, מעמד הביניים לא אמור לשלם יותר מ-2,700 בחודש. בפועל הוא ישלם 6,800.


פרופסור נטע זיו מתריעה מאז המחאה החברתית שכדי לפתור את בעיית הדיור חייבים לשנות את השיטה. להפסיק לתת הנחות על מחיר הדירות בשוק ובמקום זאת להתייחס קודם כל למשכורת שאנחנו מרוויחים. בלונדון הלכו צעד קדימה וראש העיר סדיק חאן החליט ש-50% מכל פרויקט חדש בעיר יוקצו לדיור בר השגה.

 

אז ביקשנו לדבר עם רשות מקרקעי ישראל וביקשנו לדבר עם משה כחלון, אבל גם הם מעדיפים סיקור אוהד יותר. עד שיסכימו, חזרנו לדיונות שבעוד שרגע יהפכו למרפסות שמש.

רשות מקרקעי ישראל: "תמהיל הדירות בפרויקט כולל דיור בר השגה"

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "שיווק תכנית "שדה דב" עוד רחוק לכן טרם נקבעו מאפייני התכנית לרבות מאפייני 'דיור בר השגה'. לעניין 'מחיר למשתכן' שהיא מדיניות השיווק לדיור בר השגה המובילה כעת של הממשלה. נציין כי קיימות תוכניות בעלות מאפיינים דומים בעולם שבהן הקרקע מוקצית במחיר מופחת כדי להקל על השגת הדירות לזכאים".


תגובת רשות מקרקעי ישראל: "תמהיל הדירות בפרויקט כולל דיור בר השגה, דירות בשכירות מפוקחת ומוזלת ודירות קטנות. נוסף על כך, הפרויקט ישווק במסגרת תכנית "מחיר למשתכן" שמנגישה בצורה משמעותית את הדירות לציבור. רבע מהדירות יהיו בגודל 2 ו-3 חדרים. מחצית מהדירות בגודל 4 חדרים ורבע מהפרויקט - דירות 5 חדרים ומעלה. מכלול הצעדים והתמהיל מבטיח שהפרויקט יהיה נגיש לכלל הציבור ובפרט למעמד הביניים".