BETA

ההקלטות חשפו: אנשי אשכנזי אספו מידע אינטימי על קצינים שהתנגדו לו

דוח מבקר המדינה על פרשת הרפז חשף את הדם הרע שבין לשכת הרמטכ"ל דאז לזו של שר הביטחון, אבל הקלטות שהגיעו לידי חדשות 10 חושפות פרטים מביכים נוספים. "האלוף רצה קצת... ביקשתי שיביאו תמונות פורנוגרפיה", אמר הרפז לעוזרו של הרמטכ"ל וינר באחת השיחות. בשיחה אחרת ביקש סגן הרמטכ"ל איזנקוט מווינר פרטים על קצין שבגד באשתו עם הרל"שית שלו

חוקרים פרטיים בצמרת צה"ל: הקלטות פנימיות מלשכת הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, חושפות כי לא כל הסיפור סביב פרשת הרפז סופר בדוח המבקר שפורסם היום (ראשון). רוב השיחות בין עוזרו של אשכנזי, ארז וינר, לאל"מ במילואים בועז הרפז עסקו באיסוף מידע מקצועי, אבל יש גם שיחות אחרות. אחת מהן היא בין וינר לסגן הרמטכ"ל המיועד דאז גדי איזנקוט. נושא השיחות הוא מידע אינטימי על קצינים בכירים והרקע הוא כמובן מלחמת הלשכות בין אשכנזי לשר הביטחון אהוד ברק.

 

באפריל 2010, עוזר הרמטכ"ל וינר והרפז בודקים יחדיו מי איתם ומי נגדם, כלומר מי במחנה של שר הביטחון אהוד ברק ומי לצדו של אשכנזי. בשיחה בין השניים על אחד האלופים במטכ"ל, שואל הרפז אם אותו האלוף נמצא בצד שלהם. וינר עונה לו כי אותו הקצין נמצא בצד השני, והוא "הולך עם איפה שיותר טוב".

 

בשלב זה עובר וינר לצעד הבא. "הוא מאלה שמפחדים, אם תיתן לי אפילו קצה קצהו של חוט של משהו...", הוא אומר. הרפז עונה לו: "נדע מחר אם עבר אליך". כעבור זמן מה הרפז חוזר לווינר עם מידע אינטימי לכאורה על הקצין ועל קצינה בצה"ל שאיננה אשתו. "הוא רצה קצת... לגבי תמונות פורנוגרפיה... ביקשתי שיביאו קצת", אמר הרפז.

 

איזנקוט לווינר: "כמה פעמים הוא הביא אותה?"

בשיחה לפני כן מדברים השניים על אשכנזי, אך הוא מכחיש מכל וכל כי ביקש להשיג מידע שכזה. אלא שזה לא היה העיסוק היחיד של וינר ביחסים שמנהלים קצינים בכירים עם קצינות פחות בכירות. בשיחה אחרת מדבר וינר עם לא פחות מסגן הרמטכ"ל כיום ואלוף פיקוד הצפון דאז, גדי איזנקוט. הרקע לשיחה הוא הדחתו של קצין בכיר על רקע התנהגות לא הולמת. המדיחים היו אשכנזי ואיזנקוט בעצה אחת.

 

"לשר ברק לא היה איזה לחץ להביא אותו (את הקצין) אליו מחר בבוקר", פתח וינר. "הם מטומטמים. אם היו לו אנשים עם שכל ביום שזה קרה הוא היה צריך להגיד 'הרמטכ"ל פעל על פי סמכותו, אני מגבה את ההחלטה', יחד עם זה אני מעריך את הקצין... לתת לו שבחים ולשלוח אותו קיבינימט", עונה אייזנקוט.

 

האחרון מחליט לשלוף את מה שהוא יודע בשיחת ההדחה עם אותו הקצין. "אני אספר לו את הסיפור של הרל"שית והגיבוי שהוא קיבל. רל"שית... כל קצין אחר בצה"ל היה מותז ראשו", ציין אייזנקוט בשיחה עם וינר.

 

אלוף פיקוד הצפון דאז לא זוכר בדיוק את כל הפרטים ולכן מבקש מווינר שיזכיר לו. "כמה פעמים הוא הביא אותה?", הוא שאל. "יש לי את כל הנתונים אצלי. יש לי את התדפיס. סופי שבוע, אחרי סוף שבוע אחרי סוף שבוע, חול המועד פסח...", ענה לו עוזרו של אשכנזי.

 

התגובות:

עורכת דינו של גבי אשכנזי מסרה בשמו כי: "העיסוק בעניין חורג מהדוח. אשכנזי שהגיעו אליו שמועות בעניין זה, זימן את הקצין שבו מדובר לבירור, ולאחר שהקצין הכחיש את הטענות, הרמטכ"ל דאז, נתן לו גיבוי מלא בעניין ובוודאי לא החזיק אצלו תמונות מהסוג המדובר".

 

בועז הרפז מסר: "העניין נוגע בצנעת הפרט ואני מעדיף שלא להתייחס כדי לא לפגוע במשפחות המעורבות".

 

עורך דינו של ארז וינר מסר בתגובה: "צר לנו על כך שלשכת שר הביטחון מנסה בכל דרך, מתוך לחץ, לפרסם שיחות שיפגעו בכבודם של קצינים שתרמו רבות לביטחון המדינה. תפקיד עוזר הרמטכ"ל כולל חלקים לא נעימים וביניהם עיסוק בנושאים רגישים כמו עניינים אישיים הנוגעים לבעלי תפקידים".

 

תגובת דובר צה"ל בשם גדי אייזנקוט: "האירוע המדובר התרחש כשנה וחצי קודם לאירוע הדחת הקצין וללא קשר אליו. האלוף, אייזנקוט, טיפל פיקודית באירוע המדובר".