פגישת הקוורטט הסתיימה ללא תוצאות: "ישנם פערים גדולים בין הצדדים"

נציגי ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי נועדו בוושינגטון אך לא הגיעו להסכמה שתחזיר את ישראל והפלסטינים לשולחן הדיונים. מטרת הפגישה, בה נידונו סוגיות הליבה של הסכסוך, הייתה לחדש את המו"מ ולמנוע מהלך חד-צדדי פלסטיני בספטמבר

(50 שניות)

הקוורטט לא הצליח להגיע הלילה (שלישי) להסכמה שתקדם את תהליך השלום במזרח התיכון. בפגישה שנערכה בוושינגטון וארכה יותר משעתיים נכחו שרת החוץ של ארצות הברית הילארי קלינטון, מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

 

בתום הפגישה גילו הנוכחים כי בין ישראל והפלסטינים יש פערים שלפי שעה לא ניתנים לגישור. מטרת כינוס הקוורטט הייתה להשיב את הצדדים לשולחן הדיונים וניסיון למנוע את ההכרזה הפלסטינית על מדינה עצמאית באופן חד-צדדי כפי שהם מתכוונים לעשות בחודש ספטמבר.

 

"יש עדיין פערים שמונעים התקדמות", אמר גורם בכיר בממשלו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. הוא הוסיף כי באופן מציאותי ישנה עוד עבודה רבה שצריך לעשות כדי לצמצם את הפערים הללו. "יש זמנים להצהרות פומביות ויש כאלה המתאימים לדיפלומטיה פרטית", הוסיף הבכיר. לדבריו, יש שוחח עם שני הצדדים באופן פרטי על מנת לקדם את תהליך השלום.

 

בפגישה נוכח גם שליח הקוורטט המיוחד למזרח התיכון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר. הם דנו בנושאי הליבה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ביניהם גבולות, ביטחון, חלוקת ירושלים והשטחים וכן בעתיד הפליטים הפלסטינים.

בתוך כך, הפלסטינים ספגו אמש מהלומה מחברים באיחוד האירופי. 106 חברים בפרלמנט של האיחוד שלחו אמש מכתב לשרת החוץ, קתרין אשטון, בו הם מתנגדים להכרזה חד-צדדית על מדינה פלסטינית. לדעתם, סיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים יגיע רק כאשר שני הצדדים יחזרו לשולחן הדיונים, ולא באמצעות הכרזה של צד אחד בלבד.

 

"אנחנו מאמינים כי צעד כזה יפגע בסיכויים להגיע לשלום", כתבו הפרלמנטרים לאשטון. 106 החברים מגיעים מכל קצוות בית הנבחרים האירופי, שמרנים וליברלים כאחד. אמנם לא מדובר ברוב, כיוון שהפרלמנט מונה 736 חברים, אך עדיין מדובר בחלק נכבד.