BETA

11.05.2011

05:19

עודכן:

הדיון בדחיית עונשו של קצב בעליון הסתיים: ההחלטה - בימים הקרובים

השופט יורם דנציגר שמע את הצדדים וככל הנראה לא יקבל את החלטתו היום. פרקליטיו של הנשיא לשעבר טענו כי קצב אינו איש מסוכן וכי יש סיכוי שערעורו יתקבל, ולכן ניתן להמתין עם כניסתו לכלא. הפרקליטות טענה מנגד כי דחיית העונש תפגע בעיקרון השוויון בפני החוק ובאמון הציבור

(2:34 דקות)

בית המשפט העליון דן היום (רביעי) בערעור שהגיש הנשיא לשעבר, משה קצב, לדחיית ביצוע גזר הדין. השופט יורם דנציגר טרם קיבל החלטה וההערכה היא כי יודיע על הכרעתו בימים הקרובים.  

 

מה אתם חושבים על הסוגייה? ספרו בפייסבוק חדשות 10 » 

 

הדיון בעניינו של הנשיא לשעבר נערך בדלתיים פתוחות לעיני התקשורת. במהלך הדיון טען פרקליטו של קצב, אביגדור פלדמן, כי אין חשש שהנשיא לשעבר יברח מביצוע גזר הדין והוסיף כי לא נשקפת ממנו כל סכנה. לדבריו, הבעיה העיקרית תהיה אם קצב ייכנס לכלא על לא עוול בכפו ואז ייגרם נזק למוסד הנשיאות.

 

עוד טענה ההגנה כי היחסים בין קצב למתלוננת א' ממשרד התיירות היו קרובים ליחסים בהסכמה. הפרקליטות בתגובה אמרה כי מדובר בטענות סותרות. "אי אפשר לטעון מצד אחד שהשניים לא היו בקשר ומצד שני שהיחסים היו בהסכמה", נאמר. עוד הוסיפה התביעה כי יש לפעול לפי עיקרון השיוויון ואם יידחה מועד ביצוע עונשו של הנשיא לשעבר יפגע הדבר באמונו של הציבור.

 

השופט יורם דנציגר, שופט חדש יחסית בבית המשפט העליון, טרם הכריע האם קצב יכנס לכלא כבר בימים הקרובים או שמועד ביצוע העונש יעוכב. ההערכה היא כי במידה ויכריע בית המשפט לדחות את העונש יכול להישאר קצב מחוץ לכתלי בית הכלא גם יותר משנה.

ההגנה: "נתבסס על עדותה של א'"

כזכור, בסוף חודש מארס גזר בית המשפט על קצב שבע שנות מאסר בפועל ושנתיים מאסר על תנאי. בנוסף, קבע בית המשפט כי קצב ישלם לנאנסת א' ממשרד התיירות פיצוי בגובה 100 אלף שקלים ו-25 אלף למתלוננת ל'. 

 

קצב היה אמור להיכנס לכלא כבר ביום ראשון שעבר. אולם ימים ספורים לפני המועד המתוכנן הגישו פרקליטיו ערעור לבית המשפט בתקווה כי זה ישנה את החלטתו. צוות ההגנה של הנשיא לשעבר ערער בעיקר על הכרעת הדין עצמה, לפיה יישלח קצב לכלא. בנוסף הם ערערו על חומרת העונש שנגזר עליו - שבע שנות מאסר בפועל. עם זאת, אנשיו של קצב לא ערערו על מועד העברת הפיצוי למתלוננות.

 

"הכרעת הדין למעשה חסמה בפני קצב להוכיח כמה סוגים של הגנות, בעיקר הטענה שלא ייתכן שלא הייתה הסכמה מצד המתלוננת", הסביר עורך דינו של קצב, אביגדור פלדמן. את בקשת הערעור החליטו בצוות ההגנה לבסס על עדותה של א' ממשרד התיירות, אותה הגדירו כ"הפכפכה". לטענתו של פלדמן עדותה הושפעה באופן בלתי ראוי על ידי גורמים שונים.

 

כשנשאל אם לדעתו הנשיא לשעבר כבר עיכל את העובדה שהוא עומד להיכנס לכלא, אמר פלדמן כי מהניסיון שלו, אף אחד לא מתכונן ולא מוכן להיכנס לכלא. הוא אמר כי הוא מאמין שקיימת אפשרות שביצוע גזר הדין, או לפחות עונש המאסר, יידחה עד למיצוי זכויותיו בבית המשפט העליון.

 

בית המשפט קיבל את בקשת הפרקליטים, והחליט לעכב את מועד כניסתו של הנשיא לשעבר לכלא. בנוסף להחלטתם של השופטים, צפוייה להתקבל היום גם חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בנושא. על פי הערכות שונות, ויינשטיין צפוי להתנגד לדחיית ביצוע עונש המאסר.

העדויות מהמשפט: "הוא השכיב אותי בכוח וחדר אלי"

בשבוע שעבר התיר בית המשפט לפרסם חלק מעדויותיהם של עדי התביעה במשפט, אך אסר על פרסום עדותיהן של המתלוננות עצמן. בין היתר פורסמה עדותו של הגרפולוג שאול הללי, שהנאנסת א' ממשרד התיירות הגיעה אליו לייעוץ בעניינים מקצועיים ומערכות יחסים. לדבריו, א' "הייתה במצוקה". "היא סיפרה שמר קצב שולח ידיים ארוכות, וזהו שימוש מדויק שלה", אמר הללי.

 

העדות המצמררת ביותר היא זו של ירון אורמוזה, טכנאי שיניים שהתנדב במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בירושלים. הוא הכיר את א' ממשרד התיירות כאשר היא הגיעה למעבדה במרפאתו. "היא אמרה לי, 'אתה זוכר את האירוע ההוא שסיפרתי לך במשרד, אני ממש, הוא ממש קיים איתי יחסי מין שמה והוא ממש אנס אותי, הוא השכיב אותי בכוח והוא חדר אלי'", סיפר אורמוזה על דבריה של א' בשנת 1996.

 

עדות נוספת שפורסמה היא זו של ניצב יואב סגלוביץ', המשמש כיום כראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל. סגלוביץ' תיאר כיצד הפכה תלונתו של הנשיא קצב על סחיטה לחקירה נגדו על ביצוע שורה של עבירות מין. "אני מקבל החלטה שאני חייב להגיע לממצאים נוספים מתוך בית הנשיא. קיבלתי החלטה שאני חייב לבצע חיפוש בבית הנשיא, דבר שהוא לא פשוט גם ערכית, גם מוסרית, למרות שמשפטית אין בו בעיה", הוא סיפר.

 

בקרב אנשיו של הנשיא לשעבר קצב התרעמו על ההחלטה לפרסם את העדויות. "תמוה שימים לפני הדיון מחליט בית המשפט לפרסם באופן סלקטיבי רק את עדויות עדי התביעה ולהמשיך לאסור לפרסם את עדויות עדי ההגנה", אמר יועץ התקשורת של קצב, אמנון שומרון בשיחה עם חדשות נענע10.