BETA

05.05.2011

20:38

עודכן:

אובמה סגר מעגל: הגיע ל"גראונד זירו" אחרי חיסול בן לאדן

שלושה ימים אחרי חיסולו של בן-לאדן, הנשיא אובמה הגיע אל "גראונד זירו" שבניו יורק. הוא נפגש עם כבאים, הניח זר פרחים ואמר כי הפיגועים לא יישכחו. הגעתו מתפרשת כסוג של סגירת מעגל

(1:53 דקות)

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ביקר היום (חמישי) בתחנת כיבוי האש שאיבדה 15 מאנשיה בפיגועי ה-11 בספטמבר ואמר כי ארצו לא תשכח את האירוע. "כשאנחנו אומרים שלעולם לא נשכח, אנחנו מתכוונים לכל מילה", הבהיר אובמה.

  

הנשיא האמריקני ביקר היום גם באזור האסון ב"גראונד זירו", במסגרת סיור שהוא עורך בעיר בעקבות חיסולו של אוסאמה בן לאדן. ארגונו של בן לאדן, אל-קאעדה, אחראי לפיגועים שהביאו למותם של אלפי בני אדם בשנת 2001.

 

אובמה הניח זר פרחים באזור ההנצחה, לחץ את ידי הכבאים ואמר: "אני רוצה להודות לכם. זהו אתר המסמל הקרבה יוצאת דופן שנעשתה באותו היום הנוראי לפני כעשר שנים".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

 

בן לאדן חוסל השבוע לאחר פשיטה אמריקנית מתוכננת היטב על אחוזתו בפקיסטן. האחוזה עוררה במשך זמן רב את חשדם של האמריקנים, שהבחינו כי לא נעשות שיחות טלפון מתוכה. במבצע נחוש, הונחתו במקום כוחות אמריקניים במסוקים, חדרו לבית וחיסלו את הטרוריסט, שארגונו אחראי על פיגועי ה-11 בספטמבר.

 

צבא פקיסטן יצמצם את נוכחות הכוחות האמריקניים

אך למרות השמחה הרבה שנבעה ממותו של הטרוריסט מספר 1, ביקורת רבה ננקטה לאור דיווחים שונים לפיהם הוא לא היה חמוש וניתן היה לעצור אותו בכדי לדלות פרטים על הארגון. היום מצטרף לטענה זו ביסוס משמעותי מצד גורם בכיר במערכת הביטחון האמריקנית.

 

לדברי הגורם רם הדרג, רק אדם אחד מבין חמשת ההרוגים בפשיטה על מקום מסתורו של מנהיג אל-קאעדה היה חמוש. אותו אדם פתח אמנם באש לעבר כוחות הקומנדו האמריקניים שפשטו על המקום, אך הוא נהרג בתוך דקות ספורות. פרטים אלה נוספים להבהרה שפרסם הממשל האמריקני לפיו בניגוד לדיווחים הראשוניים, בן לאדן לא היה חמוש.

 

במקביל, בעקבות חיסולו של בן לאדן, הודיע הערב צבא פקיסטן כי יצמצם את נוכחות הכוחות האמריקניים בשטח המדינה ל"מינימום הנדרש". בצבא מאיימים כי במידה וארצות הברית תבצע פשיטה נוספת בשטח פקיסטן, יבחנו במדינה את המשך שיתוף הפעולה עם האמריקנים. כמו כן, הודיעו בצבא כי יפתחו בחקירת הכשל המודיעיני באיתורו של המבוקש מספר 1.

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, גינה הערב את אופן הריגתו של בן לאדן ואת השלכת גופתו אל הים. לדבריו, מדובר בחיסול "נפשע" שבוצע בידי הממשל האמריקני. מנגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיבח בראיון ל-CNN את החיסול ואמר כי מותו החליש את הקיצונים ברחבי העולם. "כשהטרוריסט מספר 1 בעולם מובא לצדק ומחוסל, זה אומר לטרוריסטים בכל מקום: 'יש מחיר ותשלמו על זה'", ציין נתניהו.

    

נראה כי בארה"ב לא מסתפקים בבן לאדן. דוח של חברת המודיעין האמריקנית "סטראטפור", ימים ספורים לאחר חיסולו של מנהיג אל-קאעדה, שופך אור על יעדי החיסולים הבאים בארגון הג'יהאד העולמי. בהסתמך על מידע, שחלקו נאסף כנראה מאחוזתו של בן לאדן ומעובד בימים אלה בידי סוכנות ה-CIA, הגדירו ב"סטראטפור" את רשימת בכירי הטרור שצפויים לעמוד על הכוונת של הממשל האמריקני.

 

על פי הדוח, הבכיר שצריך להיות הכי מודאג הוא אימן א-זוהארי, יורשו הצפוי של בן לאדן ומי שלמעשה נחשב למקבל ההחלטות בארגון בחודשים האחרונים. השני ברשימת החיסולים הצפויה, על פי סוכנות הביון, הוא אבו יחיא אל-ליבי, שעמד מאחורי פיגועי הטרור בלונדון בשנת 2005. אחריו ממוקם פעיל בכיר בשם "סייף אל-עדל" (מילולית: חרב הצדק), אזרח מצרי שנחשב לשלישי בחשיבותו בארגון.