ראש העיר נגד תאגידי המים - מאבק להוזלת המים בראשון לציון

דוב צור רצה להוריד את מחיר המים בעירו, אך נתקל בסירוב מצד אחד מתאגידי המים הרווחיים ביותר בארץ. תאגיד "מניב" הוקם לפני יותר מעשור, והמיליונים ממשיכים להצטבר

(1:54 דקות)

כבר ידוע שהעלייה במחירי מים שתוכננה לינואר הקרוב בוטלה. אך מה הייתם אומרים לו ידעתם שניתן להוריד את מחירי המים עוד יותר? זה מה שניסה לעשות ראש עיריית ראשון לציון, דוב צור.

 

"אנחנו, בראשון לציון, רצינו להוריד את מחיר המים ונתקלנו בסירוב של רשות המים לעשות כן", אמר צור, "אני למעשה, כראש עירייה,  לא אוכל לגרום לזה שתושבי העיר ייהנו מתאגיד המים שבבעלותם. אם התאגיד מרוויח - הם לא יוכלו להוריד את מחיר המים.

 

תאגיד המים "מניב"  של ראשון לציון הוקם כבר לפני יותר מעשור במסגרת פיילוט. התאגיד מילה את ייעודו - כל הכסף שהוא הרוויח עזר למשק המים בעיר. קווי ביוב שופצו, תשתיות נבנו, והוקמו שני מאגרי מים גדולים. מאז הפך "מניב" לתאגיד רווחי מאוד. אבל עשרות מיליוני השקלים ממשיכים להצטבר בקופות התאגיד.

 

צור לא נכנע, ואף הגיש עתירה לבג"ץ בנושא. "החוק אומר שיש לספק את המים בצורה הכי יעלה לתושבים. הצורה הכי יעילה זה אומר גם מחיר יותר זול כאשר זה מתאפשר", אמר צור. המחאה נגד העלייה במחירי המים ממשיכה, וראשי העיריות ממשיכים לגבות את המחאה הציבורית, ומפגינים נגד הקמת התאגידים.