ההסדר החדש: אברך יקבל פי 4 מסטודנט בכל שנה

הסדר קצבאות האברכים יגדיל את התקציב המוענק להם ב-15%, ויהווה פי 2.5 מהתקציב המוענק לסטודנטים. יו"ר התאחדות הסטודנטים: "שאלת השוויון חייבת להישאל ביחס לחברה הישראלית כולה"

(2:14 דקות)

הסדר קצבאות האברכים, שהתקבל היום (ראשון) ברוב גדול, מנציח את הפער הגדול בתנאים המוצעים לאברכים ולסטודנטים בישראל. "נתניהו יצר קומבינה חדשה שהמשמעות שלה להגדיל את התשלומים לחרדים", הגיב יו"ר שדולת הסטודנטים בכנסת, ח"כ יוחנן פלסנר.

 

התקציב שיועד למתן קצבאות לאברכים היה לפני ההסדר 110 מיליון שקלים. התקציב כעת הוא 127 מיליון שקלים. מדובר בגידול של 15%. מול הסכום הזה יקבלו הסטודנטים הנזקקים תוספת של 50 מיליון שקלים בלבד. משמעות הדבר היא שתקציב האברכים הוא פי 2.5 מהתקציב המוענק לסטודנטים. כשנכנסים לחלוקה הפנימית, אי השוויון זועק עוד יותר.

 

11 אלף אברכים ייהנו ככל הנראה מהתקציב המוגדל, כאשר מולם כ-15 אלף סטודנטים נזקקים. בעוד שאברך מקבל כ-13 אלף שקלים בשנה, הסטודנט יקבל מלגה בגובה של בין 2,500 ל-3,000 שקלים בשנה - פחות מרבע מהתשלומים להם זכאי האברך הנזקק.

 

ביקורת נוספת כלפי ההצעה שהתקבלה היום היא שהקיצוץ לא ישפיע בפועל על רוב אלה שזכאים היום לקצבאות. בדוח ההצעה נכתב: "האוכלוסייה המבוגרת, שגילה מעל 29, תוכל לקבל מלגה בתנאי התקופה הראשונה ללא מגבלת זמן".   

 

על אף הגדלת התקציב המיועד לסטודנטים, הם זועמים על חוסר השוויון, ומבקרים את המהלך. "שאלת השוויון חייבת להישאל לא ביחס לסטודנטים, אלא ביחס לחברה הישראלית כולה", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי. יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, רן לבנה, הגיף אך הוא ואמר: "יש אלפי סטודנטים שעובדים עבור פחות מאלף שקלים בחודש, אין להם שלושה ילדים, והמדינה עדיין לא משכילה לתמוך בהם".