חשד: עמותות חרדיות זייפו תעודות והונו את המדינה במיליונים

במהלך פשיטה של המשטרה בעמותות נעצרו שישה חשודים, שלפי החשד עסקו בזיוף תעודות לאנשים שאינם תלמידי ישיבות. המטרה: קבלת דמי תמיכה חודשיים ממשרד החינוך. המשטרה: זו רק תחילתה של הפרשה

(27 שניות)

שישה בני אדם נעצרו היום (ראשון) במהלך פשיטה על משרדי עמותות בשכונת מאה שערים בירושלים, לאחר שלפי החשד כי הונו את המדינה בסכומים של עשרות מיליוני שקלים. ארבעה חשודים נוספים עוכבו לחקירה.

 

הפשיטה התרחשה בשעות הבוקר. חוקרי היחידה המרכזית בשיתוף מפלג ההונאה של ירושלים הגיעו אל משרדי עמותות של מוסדות חינוכיים תורניים ברמת בית שמש, בבית"ר עילית ובשכונה החרדית בירושלים. במהלך החיפוש, נעצרו החשודים, בהם ראשי עמותות. בנוסף הוחרמו במקום למעלה מאלף תעודות זהות מזוייפות, מדפסות, מחשבים ומכשירים לניילון והנפקה של תעודות זהות.

 

המעצרים התרחשו לאחר חקירה ממושכת שערכה משטרת ירושלים סביב פעילותם של המוסדות התורניים. מהחקירה עלה חשד, כי באותם מוסדות מזייפים תעודות זהות לצורך קבלת דמי תמיכה חודשיים ממשרד החינוך עבור תלמידים שכלל אינם לומדים בישיבות. במקרים אחרים, לפי החשד, למדו התלמידים בישיבה - אך מדובר היה בעשרות שעות בלבד.

 

עתה בודקים במשטרת ירושלים: לאן הוזרמו הכספים מהישיבות? ההערכה היא שמדובר רק בתחילתה של הפרשה ועוד צפויים מעצרים נוספים. החשודים שנעצרו היום יובאו להארכת מעצרם בבית משפט בירושלים.

לאחרונה פורסם בחדשות 10 כי  54% מהתמיכה הממשלתית בעמותות מוצאת את דרכה לישיבות, מוסדות תורניים ופנימיות חרדיות. "התמיכה תמיד צריכה להעשות על בסיס שוויוני", אמר אז החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן לאור פרסום הנתונים. הוא הוסיף כי "בחלק המקרים הקריטריונים מיועדים לאוכלוסיה מסויימת שיכולה להיות חלשה יותר". 

 

תקצוב לעמותות חרדיות נמצא בשפע לא רק במערכת החינוך. תחת הסעיף "עזרה לפנימיות" במשרד הרווחה מעבירים למגזר יותר מ-50 מיליון שקלים. גם התמיכה בקמחא דפסחא, סעיף שמתפרסם בדוחות החדשים, מוסיף לסכום 6 מיליון שקלים.