BETA

30.09.2016

15:02

אובמה נפרד מפרס בעברית: "תודה רבה, חבר יקר"

נשיא ארה"ב נשא דברים לזכרו של הנשיא לשעבר בהלוויה בהר הרצל: "קראו לו נאיבי אבל הוא התעלם מהמבקרים". גם נשיא ארה"ב לשעבר קלינטון ספד לידידו הוותיק: "שמעון התחיל כסטודנט, הפך למורה וסיים כחולם"

אובמה על פרס: "פעל מתוך ניסיון ואמונה שביטחון אמיתי יגיע משלום עם שכנים"

 

הנשיאים האמריקנים חולקים כבוד אחרון לפרס. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ספד לנשיא לשעבר שמעון פרס, בהלווייתו היום (שישי) בהר הרצל שבירושלים.

 

"נוכחותנו כאן היא תזכורת לעסק הבלתי גמור של השלום", אמר נשיא ארצות הברית, "אין כבוד גדול יותר בשבילי מאשר להיות כאן בירושלים ולהיפרד מחברי שמעון פרס, אשר הראה לנו שצדק ותקווה הם בליבה של הרעיון הציוני. חיים חופשיים במולדת שזכינו לה, חיים בטוחים, באומה שיכולה להגן על עצמה בעצמה. חיים שיש בהם ידידות עם עמים שאפשר לסמוך עליהם תמיד כבעלי ברית".

 

>> נפרדים משמעון פרס - כתבות נוספות:

נתניהו בהלוויית פרס: "שמעון היה איש גדול לעולם, הקדיש חייו למדינה"

ילדיו של פרס ספדו לו: "היה נטול אגו, הביט לכולם בגובה העיניים"

הלוויית פרס: לחיצת יד בין נתניהו לאבו מאזן

 

"אלה היו חייו של שמעון פרס, זהו סיפורו של העם היהודי, זה הסיפור של העם היהודי במאה האחרונה והכל התאפשר בזכות מייסדים כמו שמעון פרס", המשיך אובמה, "שמעון פעם אמר שהמסר של העם היהודי לאנושות הוא שהאמונה וחזון מוסרי יכול לנצח כל הסכמה. בשביל שמעון החזון הזה היה מוטבע בראייה אמיתית של העולם".

 

עוד אמר אובמה: "מה ששמעון עשה כדי לעצב את סיפורה של ישראל מתועד היטב. זה החל בקיבוץ שייסד עם אשתו סוניה ובבניית קהילה למופת. בן גוריון קרא לו לשרת בהגנה כדי להבטיח שיהיה חופש וביטחון לעם היהודי".

 

אובמה שיבח את חתירתו האינסופית של פרס לשלום, גם כאשר הוא ספג ביקורת קשה על כך. "קראו לו נאיבי, מה שהוא חלק עם משפחתו וחברים קרובים. הוא התעלם מהמבקרים", אמר נשיא ארה"ב, "אני יודע משיחותיי איתו שהמרדף אחר שלום לא היה נאיבי. בכל יום הוא הוא קרא בשמות בני משפחתו שאבדו".

 

"הוא הבין את המלחמה שפה וכמה קשה יהיה להשיג שלום", המשיך אובמה, "אני בטוח שהוא גם כעס לשמוע את אותם מבקרים קוראים לו נאיבי. אני לא חושב שהוא היה נאיבי, הוא פעל מתוך ניסיון ואמונה שביטחון אמיתי יגיע משלום עם שכנים. 'אנחנו ניצחנו את כולם', הוא אמר על מלחמת ישראל, 'אבל לא זכינו לנצחון הגדול שרצינו - שהוא שחרור מהצורך לנצח'".

 

"העם היהודי לא נולד לשלוט בעם אמר הוא היה אומר. מהיום הראשון אנחנו נגד עבדות ושליטה. הוא מצא מקום בליבו לאחרים שסבלו, הוא שנא דעות קדומות. הוא אמר שפלסטינים חייבים להיות שווים ושווי זכויות כמו היהודים. בשל חוק הצדק שלו, הניתוח של הביטחון הישראלי וההבנה של משמעות ישראל, הוא הבין שהרעיון הציוני יוגן כשלפסטינים תהיה מדינה משלהם. כמובן שאנחנו כאן התכנסנו וחלומו של שמעון מעולם לא הוגשם".

 

בתום דבריו אמר אובמה: "עבור שמעון, בואו נבחר בחיים כמו שהוא בחר. בואו נהפוך את עבודתו לעבודתנו ושהאל יברך את המדינה הזאת ואת העולם הזה שהוא כל כך אהב". נשיא ארה"ב סיים את דבריו עם מילות פרידה בעברית, כשאמר: "שמעון, תודה רבה חבר יקר".

 

 

אובמה לצד רה
 

אובמה לצד רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין בהלוויית פרס(חדשות 10)

 

ביל קלינטון סופד לפרס בהלוויה בהר הרצל:


קלינטון: "שמעון התחיל כסטודנט, הפך למורה וסיים כחולם"

לפני אובמה עלה לשאת דברים בדוכן העדים נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון. "הוא היה בכנסת יותר מ-40 שנה, משרת של הציבור, היה לי הכבוד לחלוק איתו שנים רבות, במיוחד בניסיונות המשותפים שלנו כדי לקדם שלום", אמר נשיא ארה"ב לשעבר, "הוא היה חבר ומישהו שיכולת להקשיב לו ולצחוק איתו. הייתי נדהם מהיכולת שלו לחיות ולראות כל יום מחדש".

"הוא היה נאיבי, אופטימיסט וחולמני", המשיך קלינטון, "הוא ידע בדיוק מה הוא עושה בזה שהוא מאוד אופטימי, גם בנוגע לחלומותיו. הוא לא וויתר על אף אחד. שמעתם את ראש הממשלה (נתניהו) מדבר על החברות שלהם. זה בא אחרי קמפיין מאוד קשה. שמעון השאיר את הדלת פתוחה".

"שמעון התחיל כסטודנט, הפך למורה וסיים כחולם. הוא מותיר עוצמה וזה יותר ממספיק. אלו שבאו מקרוב ומרחוק מקבלים את ההתחייבות לשמור על מורשתו. לא משנה באיזה דרך נטייל, בכל פעם שאנחנו מגיעים למבוי סתום. לכבודו אני מבקש שנמשיך לדמיין".

 

 

 

"הוא היה נאיבי, אופטימסט וחולמני". קלינטון סופד לפרס(חדשות 10)