BETA

30.09.2016

13:30

נתניהו בהלוויית פרס: "שמעון היה איש גדול לעולם, הקדיש חייו למדינה"

ראש הממשלה ונשיא המדינה ריבלין נשאו דברים בהלוויית הנשיא לשעבר שמעון פרס בהר הרצל. נתניהו: "אף שלא הסכמנו על דברים רבים, החיבה האישית הלכה וגברה מפגישה לפגישה"; ריבלין: "המסת את לבבות הקשוחים שבמתנגדינו"

נפרדים מפרס. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא המדינה ראובן ריבלין, נשאו דברים הבוקר (שישי) בהלווייתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס, שהובא למנוחות בבית העלמים בהר הרצל.

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, היה הראשון להספיד את קודמו בתפקיד. "אני מדבר אליך היום בפעם האחרונה שמעון, 'כנשיא אל נשיא', כפי שנהגת לומר בכל פעם שהתקשרת לחזק ולתת עצה טובה. אני מדבר ועיני מחפשות אותך, אחינו האהוב, אחינו הבכור, ואתה אינך. אתה נאסף אל אבותיך היום באדמה שאהבת כל כך, אך לא נאספים חלומותיך, לא נטמנת אמונתך. היית איש אחד שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון", אמר הנשיא.

 

>> נפרדים משמעון פרס - כתבות נוספות:

אובמה נפרד מפרס בעברית: "תודה רבה חבר יקר"

ילדיו של פרס ספדו לו: "היה נטול אגו, הביט לכולם בגובה העיניים"
הלוויית פרס: לחיצת יד בין נתניהו לאבו מאזן

 

"זכיתי לצפות בך בהשתאות, כשותף לבנייתה של מדינת ישראל, עבור שנינו מדינת ישראל לעולם לא תהיה מובנת מאליה", המשיך ריבלין, "אבל הרבה בזכותך שמעון, עבור בנינו ובנותינו, עבור ידידינו, וכן גם עבור יריבנו, מדינת ישראל היא עובדה שאין עליה עוררין. הייתה בך היכולת הנדירה שמעון, להגות רעיון שנראה אז בלתי נתפס ולהוציא אותו אל הפועל".

 

עוד אמר נשיא המדינה בהספד: "עיניך הרחיקו ראות, בעוד רגליך פוסעות מרחקים אדירים על ציר ההיסטוריה הציונית והיהודית. פסיעותיך כיוונו תמיד מעלה מעלה, כמו מטפס הרים מיומן התוקע יתד, ורק אז מעפיל בדרך לפסגה. כך חיית את חייך. קודם היית חולם ורק כשיכולת ממש לראות במחשבתך את מדינת ישראל ניצבת על פסגת היעד החדש - רק אז היית מתחיל את הטיפוס אליו ומושך את כולנו איתך אל עבר היעד".

 

ריבלין סיפר כיצד פעל פרס כדי לקדם את השלום באזור, למרות ההתנגדות והקשיים: "הצלחת להזיז את העקשנים שבמדינאים ולהמיס את לבבות הקשוחים שבמתנגדינו. חתרת, עד לנשימתך האחרונה, לפסגת החלום הציוני, מדינה ריבונית עצמאית המקיימת שלום מלא עם שכנינו. אבל, ידעת גם ששלום אמת ניתן להשגה רק ממקום של עוצמה והקפדת לאבטח את הדרך לפסגה".

 

מעטים החיים בינינו המבינים, ורבות עוד ייכתב, כמה הרים עקרת מקום המדינה ועד היום, כדי להבטיח את ביטחוננו ועליונותנו הצבאית. מה עמוקה הייתה האמונה שלך בשילוב הקדוש שבין מנהיגות מוסרית לעליונות צבאית, בכך שישראל חייבת להיות חכמה אך גם צודקת, נאמנה בכל עת לערכיה, כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית.

 

 

אלפים הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון. שמעון פרס ז
 

אלפים הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון. שמעון פרס ז"ל(חדשות 10)

 

"אומה זו התברכה שאתה היית נשיאה"

הנשיא המשיך בדברי ההספד: "שמעון יקירי, היית היחיד בתולדות מדינת ישראל שכיהן בשלושת התפקידים הבכירים בממשלת ישראל, שר החוץ, שר הביטחון ושר האוצר. אתה היחיד שכיהן כראש ממשלה וכנשיא. לא אפריז אם אומר שיותר משהתברכת אתה להיות נשיאה של אומה אדירה זאת, התברכה אומה זאת שאתה היית נשיאה".

 

"בכל אלה היית לנו לראש אבל יותר מכל, אדוני וידידי, היית לנו ללב, לב שאהב את העם, הארץ והמדינה. לב שאהב את אנשיה, לב שדאג להם, לב רחב, לב גדול. האמונה העיקשת שלך באדם, באנשים הטובים, בניצחון הקדמה על הבערות, בניצחון התקווה על הפחד, הייתה מעיין הנעורים הנצחי שלך ובזכותה, היית מעיין הנעורים הנצחי של כולנו. האיש שחשבנו שגם הזמן לא יעצור".

 

ריבלין התייחס לביקורת הקשה שספג פרס לאורך חייו והצהיר כי מגיעה לו סליחה. "שמעון, אודה ולא אבוש, ערב ראש השנה על מפתן קברך בחלקת גדולי האומה, גם סליחה צריך לבקש ממך. גם סליחה נבקש ממך. מותר היה לחלוק עליך, למתנגדים הייתה החובה להביע דעתם, אבל היו שנים, בהן נחצו קווים אדומים בין יריבות אידאולוגית לאמירות ומעשים שמקומם לא יכירם".

 

בתום ההספד אמר הנשיא המדינה: "זהו יום עצוב שמעון, זהו יום עצוב. מסע החלומות שלך שהחל בוישניבה שבפולין, מגיע לסיומו בירושלים בירתנו, גם היא, חלום שהפך למציאות. מותך הוא אובדן אישי ולאומי אדיר כפי שהוא חותם של עידן, תום עידן הנפילים, שסיפור חייהם הוא סיפור דברי ימיה של התנועה הציונית ומדינת ישראל".

 

זו התחושה העמוקה שלנו היום. תחושה שתם פרק בחייה של אומה, תם פרק בחיינו. הפרידה שלנו ממך, היא גם פרידה שלנו מעצמנו. כשאנו רואים את מנהיגי העולם, ידידינו מקרוב ומרחוק, אשר הגיעו לכאן לחלוק לך כבוד אחרון, אנו מבינים שלא רק כאן אלא בעולם כולו יתגעגעו אליך. ואנחנו, כולנו, כבר מתגעגעים".

 

היה שלום, שמעון. האיש שדרכיו דרכי נעם וכל נתיבותיו שלום. נוח בשלום על משכבך והיה מליץ יושר לעם ישראל אותו אהבת כל כך. היה שלום אדוני הנשיא".

נתניהו: "שמעון הקדיש חייו למדינה"

לאחר ריבלין עלה לדוכן ההספדים ראש המממשלה בנימין נתניהו. "חברים מרחוק ומקרוב, באתם לירושלים בירת ישראל, לחלוק כבוד אחרון לשמעון פרס, אחד מן האבות המייסדים של מדינתנו, אחד המנהיגים הדגולים שקמו לעמנו, מנהיג בעל שיעור קומה בעולמנו. שמעון פרס המופלא", אמר רה"מ.

 

"כל כך הרבה מנהיגים הגיעו כעדות לאופטימיות והבקשה לשלום, האהבה לישראל. האנשים בישראל מעריכים את הכבוד שנתת לנו שמעון ואת המדינה שלה הקדיש את חייו. שמעון חיי חיי כוונה, הוא המריא לגבהים. הוא היה איש גדול לעולם. אנחנו מוצאים תקווה במורשתו כמו וגם העולם", הוסיף נתניהו.

 

עוד אמר נתניהו: "פרס לא זכה רק לתוחלת חיים אלא גם לתכלית חיים, היה שותף בכיר למפעל התחיה של העם היהודי. הכה שורש במולדת ואחז בחרב דוד כדי להגן עליה. שמעון פעל גדולות ונצורות להבטיח את כוח המגן שלנו לדורות ועל כך נתונה לו תודת הדורות, ובמקביל עשה כל מה שביכולותו בכל רגע מחייו הבוגרים להשיג שלום עם שכנינו".

 

 

חקירה פנימית אצל יצרנית הצוללות. ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

חקירה פנימית אצל יצרנית הצוללות. ראש הממשלה בנימין נתניהו(חדשות 10)

 

ראש הממשלה התייחס למערכת היחסים בין השניים, כשלאורך הקריירה הפוליטית הם היו בשני קצוות שונים בקשת הפוליטית. "אין זה סוד שהיינו יריבים פוליטיים, אבל במהלך השנים נעשינו ידידים, אפילו ידידים קרובים", הוא סיפר.

 

"באחד ממפגשינו הרבים בבית הנשיא בשעת לילה מאוחרת, שאלתי אותו את מי העריץ ממנהיגי ישראל", המשיך נתניהו,
"לפני שהספיק לענות אמרתי לו - 'הראשון ברור לי, הרי יצקת מים על ידיו של בן גוריון', ואכן שמעון בצעירותו ראה את בן גוריון מכונן את עצמאותנו, מעמיס על שכמו את מסע האחריות לבניינה ולגורלה של ישראל. באותה שיחה הוא דיבר גם על רבין ועל אחרים בהערכה אמיתית ובתרומה הייחודית של כל אחד מהם. הוא הפתיע אותי כשציין את משה דיין".

 

נתניהו נזכר בהספד המרגש שנשא פרס לזכר אחיו, יוני נתניהו ז"ל, שנפל במבצע אנטבה. "לפני 40 שנה, יומיים לפני המבצע באנטבה שבו נפל אחי, כשר הביטחון יחד עם ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל שמעון היה זה שאישר את המבצע. בהלוויה הוא נשא הספד שלא אשכח כל חיי. זו הייתה הפעם הראשונה בה פגשתי אותו. הוריי זכרונם לברכה, אחי ואני נפעמנו עמוקות מדבריו על יוני, על המבצע על הקשר לאבותינו ועל זקיפות הקומה של עמנו, ובאותה רגע נוצר בינינו חיבור עז ומיוחד שאף פעם לא נותק".

 

 

ראש הממשלה נתניהו לצד נשיא אובמה בהלוויית פרס
 

ראש הממשלה נתניהו לצד נשיא אובמה בהלוויית פרס(חדשות 10)

 

"אף שלא הסכמנו על דברים רבים חילוקי הדעות, החיבה האישית הלכה וגברה מפגישה לפגישה", סיפר נתניהו על יחסיו עם הנשיא המנוח, "במפגש אחר במשכן הנשיא נגענו בשאלת יסוד ,מנקודת מבטה של ישראל - מה המוקד? ביטחון או שלום. שמעון טען בלהט שהשלום הוא הביטחון האמיתי. אם יהיה שלום אז יהיה ביטחון ואילו אני טענתי, שבמזרח התיכון הביטחון הוא תנאי הכרחי מהשגת שלוםן ולקיומו של שלום והוויכוח התעצם".

 

בתום ההספד אמר נתניהו: "שמעון תמיד הביט קדימה, הוא האמין, כפי שאנחנו מאמינים, בקדמה, במדע, בטכנולוגיה, בכוחם של אלה בוודאי לחזק את הביטחון, אבל בכוחם גם לבנות את התשתית העתידית לשלום. אם נטפח אותם ונפעל נגד אויביי הקדמה אז המודרניות תנצח את הברבריות, הטוב ינצח את הרע והאור וינצח את החושך.

 

"אני בוכה עלייך היום, אהבתי אותך, כולם אוהבים אותך. אדם יקר, מנהיג דגול, ננצור אותך בלב האומה, ואני מרשה לעצמי לומר - בלב האומות".