"השופט אדמונד לוי יגרום להתנגשות רבתי בין חרדים לחילונים"

בציבור החרדי הגיבו בזעם להחלטת בג"ץ, לפיה חלק מהאמהות של התלמידות מעמנואל יילכו לכלא בעוד עשרה ימים, לאחר שהאבות ייצאו • החרדים אף תקפו את הסירוב לאשר לאחד מהאבות שבכלא לצאת לחופשה כדי להיות עם אישתו שעברה הפלה

(1:15 דקות)

החלטתו של השופט, אדמונד לוי, לפטור ממאסר רק חלק מהאמהות בעמנואל גרמה היום (שלישי) לזעם בציבור החרדי. הנחת היסוד בציבור החסידי, ובמיוחד בציבור שהלך לכלא, היתה שההורים הולכים לרצות מאסר של שבועיים בכלא ובכך תסתיים הפרשה. 

 

עם זאת, מהדיון בבית המשפט עולה שהשופט אדמונד לוי לא מוכן לתת לפרשה לעבור, ובמידה והם לא יצהרו על שינוי במדיניות בסיום תקופת המאסר, הם יצטרכו להשאר בכלא או להענש בצורה אחרת. ההורים חשבו כי בשנה הבאה יהיה להם מוסד משלהם, אך משרד החינוך לא מאשר זאת, דבר שעלול להגיע להתנגשות ממשית.

 

הציבור החרדי אף זועם על בג"ץ בשל סירובו לאשר לאחד מהאבות מעמנואל שבכלא, לצאת לחופשה - כדי להיות עם אשתו, שעברה הפלה בבית החולים. הם ביקשו שבעלה ייצא אליה וכתבו: "הערב הובהלה רעייתו של המבקש לבית החולים מחמת דימום בהריון ונקבע כי עליה לעבור הפלה בשעות אלה. רעייתו של המבקש מבקשת ומתחננת כי בעלה יעמוד לצדה בשעה קשה זו". 

מוקדם יותר, כאמור, החליטו שופטי בג"ץ לפטור ממאסר 13 מהאמהות מעמנואל, שסירבו לשלוח את בנותיהן ללימודים עם התלמידות הספרדיות, בעקבות נתונים שונים שהוצגו בנוגע למצבן המשפחתי. לגבי תשע האמהות הנוספות קבע בית המשפט כי הן יכנסו לכלא לאחר שבעליהן ישוחררו - בעוד כשבועיים. בנוסף, החליט בג"ץ לדחות את התיייצבותם שניים מהאבות ל-4 ביולי.

 

אחת הנשים שהגיעה לדיון אמרה כי אין זה נורמלי להכניס אמהות לילדים לבית סוהר. לדבריה, "בית המשפט הוא לא מעל הרבנים". האם הוסיפה כי אם בכל זאת יחליט בית המשפט לשלוח אותן למאסר, הן יעשו זאת "בראש מורם".