כשהילרי קלינטון מעדה, נזכרנו שוב שאנחנו חיות בעולם של גברים

אמריקה היא אולי מובילת המהפכות והשינויים הפמינסטיים הגדולים בתרבות המערבית, אבל רגע אחד של התמוטטות מתועדת החזיר את השיח לאחור, והזכיר לאפרת קרסנר מהו מקומן של הנשים ביקום • פרויקט סיכום שנה

כולם מדברים על הבחירות בארצות הברית. מועמדותו של דונלד טראמפ כמייצג המחנה הרפובליקני עדיין נשמעת לרבים מהבוחרים כהזיה, ואפילו תומכים מוצהרים שמעניקים אוטומטית את קולם לשמרנים, הפעם מתלבטים. אז למה בכל זאת לטראמפ יש עדיין יותר סיכוי, לטעמי, מאשר להילרי קלינטון?

 

תקרית ההתמוטטות בטקס הזיכרון בגראונד זירו העצימה את החולשה הנשית של קלינטון והעסיקה את כלי התקשורת באופן בוטה מדי לטעמי. עד כדי כך, שהיה נראה שקצת חזרנו אחורה בזמן.

 

לכתבות נוספות בנושא

>> "חלתה בדלקת ריאות": הילרי קלינטון ביטלה אירועים בקמפיין הבחירות שלה

>> חוזרת לשגרה: הילרי קלינטון תשוב לפעילות ביום חמישי

>> אמריקה בוחרת - דקה אחר דקה: כך התנהל העימות הנשיאותי הראשון

 

האם מועמד שהוא גבר היה זוכה לקבל את אותו הסיקור? יכול להיות שכן, ועדיין נדמה לי שתחזיות הזעם והביקורות שהעבירו עליה היו מוגזמות.

 

אמריקה היא אולי מובילת המהפכות והשינויים הפמינסטיים הגדולים בתרבות המערבית, ובכל זאת - היא עדיין שמרנית, כמעט כמו ישראל. רשת החדשות האמריקנית פוקס ניוז, שדיווחה לראשונה על ההתמוטטות של קלינטון, היא גם זו שמעדיפה לשים בפרונט שלה מגישות בלונדיניות יפות. שוביניסטי או פשוט חוקי הפורמט? כנראה שילוב של שני הדברים.

 

לכתבות נוספות בפרויקט

>> כשהבניין קרס על השביל - שעה אחרי שצעדתי בו

>> אלפי התומכים הבהירו: טראמפ יכבוש את המפלגה הרפובליקנית

>> לזכור ולהזכיר: האם, הבת והבקשה הבלתי נשכחת

 

קלינטון אולי יכולה להיות הנשיאה הבאה של ארה"ב, אך לא בטוח שארה"ב תהיה מוכנה לשינוי הדרמטי הזה. בכל זאת, אובמה, למרות שחולל מהפך עצום כיוון שהיה הנשיא האפרו-אמריקני הראשון, עדיין היה גבר - וקלינטון היא אישה. "את לא יכולה להיות פוליטיקאית ואישה בו זמנית", הסבירה חוקרת המגדר ד"ר מירי רוזמרין בסדרת הכתבות ששודרה בחדשות 10 בשם "נשות הברזל" של רומי נוימרק.

 

הרבה השתנה בשנים האחרונות, בעיקר מבחינת הנוכחות הנשית בתקשורת ועל מסכי הטלוויזיה, אבל כנראה שלא מספיק בשביל שאנשים יוכלו לעכל אישה כמו הילרי קלינטון בתפקיד כל כך משמעותי וגבוה במדרג.

 

 

נועה קירל.
 

נועה קירל. (יחצ)

 

בסדרת הכתבות "נשות הברזל" הצליחה נוימרק להעביר את המסר המאוד מורכב הזה. אם את אישה שנראית טוב, ואת סקסית ומושכת, אז את גם מאוד פרובוקטיבית, וזה פשוט לא לעניין. מצד שני, אם את מטשטשת את מיניותך ולא מדגישה אותה, גם אז את לא בסדר. נועה קירל, לדוגמה, בדיוק נופלת על ההגדרה הזו. אם נשים לרגע בצד את גילה הצעיר מדי, לפחות לטעמי, מצד אחד היא מחצינה מאוד את המיניות שלה, אבל לא בטוח שכולם היו מדברים עליה אם לא. אז איך היא הייתה מצליחה להתפרסם?


בראש השנה הזה אנחנו נזכרות שוב: זו אולי שנת 2016, אבל זה עדיין עולם של גברים. כל הנשיאים האמריקנים שכיהנו עד היום היו גברים, ולמרות שאחד מהם היה שחור אחרי תקופה ארוכה של גזענות וחוסר שוויון, לא בטוח שאת תקרת הזכוכית הזו, קלינטון תצליח לשבור.