BETA

04.02.2010

22:13

פרופיל מיוחד: מאיר דגן - האיש שהחזיר לישראל את יכולת ההרתעה

ראש המוסד התחיל את השנה השמינית לכהונתו ולא בטוח שזו תהיה שנתו האחרונה. סדרת החיסולים המסתוריים שארעו השנה, הביאה את העיתונות הערבית להפליג בתאורים על ידו הארוכה של המוסד הישראלי, ובעיקר על העומד בראשו. אז מיהו איש הצללים שמדבר מעט ועושה הרבה?

(5:34 דקות)

ראש המוסד, מאיר דגן התייצב היום (חמישי) להופעה פומבית, לראשונה מאז חיסולו המסתורי של בכיר החמאס מבחוח בדובאי. סדרת החיסולים המסתוריים שארעו השנה, הביאה את העיתונות הערבית להפליג בתאורים על ידו הארוכה של המוסד הישראלי, ובעיקר על העומד בראשו. חלק מהעיתונים אף ייחסו לדגן תכונות של גיבור על.

"סופרמן הישראלי" כינה אותו העיתונאי המצרי של "אל-אהראם" לפני כחודש, עוד לפני החיסול בדובאי ואכן השם מאיר דגן גדול הרבה יותר ממידותיו הצנועות של האיש, ולא רק הפיזיות.

"הוא ענק", חולק לו שבחים השר בנימין בן אליעזר. "מאיר דגן הוא אחד מהראשים המבצעיים היותר חשובים שיש למדינת ישראל. הוא מקצוען מהליגה הראשונה, הוא מקצוען לא רק בביצוע אלא גם בתעוזה המבצעית המחשבתית".

כשבחר בו ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון לתפקיד הוא ראה לנגד עיניו את המפקד הנועז של סיירת רימון בשנות ה-70 בעזה, אדם שמדבר מעט ועושה הרבה. עו"ד דב ויסגלס, לשעבר ראש לשכתו של שרון מספר כי "ברקע השיקולים שהיו לאריק בבחירת ראש מוסד, ובמיוחד בבחירתו של מאיר זו הביקורת הלא פשוטה שהיתה על המוסד אז כגוף שמשום מה החליף את כובע הגרב בצילינדר". אין דבר שרחוק יותר מדגן מאשר כובע צילינדר. "הוא מתמחה בהפרדת ראשים של ערבים מגופם", נהג שרון לומר עליו ותוך זמן קצר דגן התחיל להביא קבלות.

"מאיר דגן החזיר את היראה"

בשנת 2004 חוסל עיז א-דין חליל בדמשק, ראש מנגנון הכספים של חמאס שנכנס למכוניתו, הטלפון שלו צילצל ומיד אחר כך התפוצץ הרכב. על פי הפרסומים, למחסלים היתה הכרות אינטימית עם הרגלי החיים של בכירי החמאס בדמשק. גם איש המבצעים של חיזבאללה, עימאד מורנייה הבין את זה אבל זה לא עזר לו. במשענת הראש במכונית שלו הוטמן מטען נפץ שלא הותיר לו סיכוי. בחיזבאללה עד היום לא נמצא מי שימלא את מקומו.

פחות משנה אחר כך חוסל בביתו בטרטוס בחודש אוגוסט 2008 הגנרל מוחמד סולימאן. מדובר בגנרל בצבא הסורי שהיה אחראי על העברת נשק מתקדם לחיזבאללה. הוא נרצח ביריות צלף על אדמת סוריה.

בתחילת החודש שעבר, מסעוד מחמודי, מדען גרעין איראני, פגש באופנוע תופת שהמתין לו מחוץ לבית והביא למותו. בהמשך החודש פגש גם מחמוד אל-מבחוח, איש ההברחות של חמאס, בחוליית מחסלים שחיכתה לו במלון בדובאי.

"מאיר דגן החזיר את היראה, הביא לכך שאנשים לא ישנים בשקט. מאיר דגן הביא לאימרה הזו 'נרדוף אתכם לכל מקום, נשיג אתכם בכל מקום בלי שתדעו'", מציין בן אליעזר.

אבל, החיסולים הם לא עיקר העיסוק של המוסד. המשימה הראשונה במעלה של דגן שלשמה מונה היתה עצירת ההתגרענות של איראן. בראשית כהונתו החמיץ המוסד את ההתקדמות הדרמטית של תוכנית הגרעין של לוב ועל פי פרסומים זרים זה כמעט גם קרה בסוריה. במשך שנים בנתה סוריה כור גרעיני בדיר א-זור על גדות החידקל ורק בתחילת 2007, על פי פרסומים זרים, השיג המוסד מידע. דגן יצא איתו מיד לארה"ב. כמה חודשים לאחר מכן המריאו על פי פרסומים זרים, מטוסי חיל האוויר ומחקו את הכור בסוריה ואת שאיפות הגרעין הסוריות.

גם איראן, שחשבה שתצליח לבנות בחשאי מתקן להעשרת אורניום בקום - נחשפה. כבר שנים שאיראן נתקלת בקשיים טכניים במפעל הצנטריפוגות שלה ויש המייחסים זאת לפעילות משותפת של ארה"ב וישראל. בשנה האחרונה, על פי פרסומים זרים, הרחיב המוסד את פעילותו גם לסודן ולים האדום שם נטען שישראל תקפה שיירות מבריחים, הטביעה אוניות ותפסה אחרות.