גורמים בישראל: החתימה על עסקת שליט מתקרבת

בישראל הביעו אופטימיות זהירה בנוגע לעסקה קרובה לשחרורו של גלעד שליט בעקבות המו"מ האינטנסיבי שנערך בתיווך גרמני ועסקת הקלטת • מוקדם יותר, דיווחה רשת "אל חורה", כי שליט צפוי להשתחרר סמוך לחג הקורבן החל בשבוע הבא

(1:33 דקות)

גורמים בישראל אומרים הערב (רביעי) כי עסקה לשחרורו של החייל חטוף, גלעד שליט קרובה. פרשן "חדשות 10" לענייני צבא, אלון בן דוד מבהיר כי "הפרסום על שחרור בשבוע הבא הוא אופטימי מדי, אבל יש בישראל תחושה שדברים מתקדמים בצורה חיובית".

לדבריו התחושה הזאת מסתמכת בעיקר על כך שמתנהל משא ומתן ממוקד, רציני ואינטנסיבי כל הזמן, שמוביל המתווך הגרמני. "במקביל, גם נוצרה תחושה שעסקת הקלטת נתנה לחמאס את ההרגשה שאפשר לממש את העסקה. שחרור 20 האסירות נתן להם את התחושה שמדובר בדבר אמיתי, שאפשר להשיג רווח כתוצאה מעסקה וכי גם הם רוצים להגיע לסיכום".

דברים אלו נאמרו על רקע הפרסום ברשת החדשות האמריקנית בשפה הערבית, "אל חורה", לפיו שליט צפוי להשתחרר סמוך לחג הקורבן החל בשבוע הבא. לפי הדיווח, תמורת שליט ישוחררו מאות אסירים.

מן הדיווח עלה כי בשלב הראשון יועבר שליט למצרים ואחרי כן יועבר לישראל. עוד נמסר כי פרטיה המדוייקים של העסקה יתפרסמו בימים הקרובים. כחלק מהעסקה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להודיע במקביל על שחרור אסירים פלסטינים כמחווה לנשיא הרשות, אבו מאזן, בין היתר בעקבות הלחץ האמריקני שהופעל עליו.

מוקדם יותר נועד שר החוץ של צרפת, ברנאר קושנר עם הוריו של החייל החטוף, אביבה ונועם שליט. לאחר הפגישה אמר קושנר כי חלה התקדמות במגעים לשחרורו של שליט. "התיווך הגרמני חיובי ואיננו מעוניינים לעשות דבר שיפגע בו". הוסיף.

אמש נשמעו גם קולות מן הצד הפלסטיני הרומזים על התקדמות. לדברי מחזיק תיק גלעד שליט בחמאס, אוסאמה מזייני, המשא ומתן בתיווך גרמני נמשך והוא צופה כי ישראל וחמאס עתידות להתגבר על הקשיים בשיחות.