BETA

18.11.2009

07:25

עודכן:

דוח מבקר המדינה: לבחון מחדש הקמת כפר הנופש בפלמחים

לינדנשטראוס מותח ביקורת חריפה על מנהל מקרקעי ישראל ומוסדות התכנון בדוח חמור שסוקר את ההליכים להקמת כפר הנופש. בהליך אותו הוא מכנה "תמוה וחמור", התעלמו לטענתו הרשויות מאינטרס הציבור ואפשרו לבעלי הון להשתלט על הקרקעות. הוא מסיים בקריאה לשר הפנים לשקול מחדש את העסקה

(2:57 דקות)

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הניח היום (רביעי) על שולחנה של הכנסת את הדוח המיוחד שגיבש בנושא הקמת כפר נופש על רצועת החוף בקיבוץ פלמחים. בבדיקת ההליכים להקמת הכפר הוא גילה ליקויים חמורים, הן בפעילות מינהל מקרקעי ישראל והן בשלבי התכנון שלדבריו פגעו "באינטרס הציבורי".

בשל המסקנות החמורות העולות מן הדוח, העביר אותו המבקר גם ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. "הבאתי כאן ולו 'בקליפת אגוז', מחדלים המטילים צל משמעותי בעיקר על פעולות מינהל מקרקעי ישראל", כתב המבקר. לטענתו, שיווק הקרקע מהווה התעלמות חמורה מאינטרס הציבור, הן מההיבט הסביבתי והן מההיבט של פיתוח הקרקע לרווחת הציבור.

הדוח סוקר את התקופה שמדצמבר 2003, אז פרסם מינהל מקרקעי ישראל מכרז לשיווק שטח של כ-70 דונם מחוף פלמחים להקמת כפר נופש. באפריל 2004 החליטה ועדת המכרזים, כי במכרז תזכה הצעתן המשותפת של שתי חברות קבלניות בסך של שמונה מיליון שקלים. שיווק הקרקע ליזמים פרטיים לטובת הקמת כפר נופש, עורר בציבור גלי מחאה גדולים בעיקר בשל הטענה שהדבר פוגע בסביבת החוף הטבעית, וכן בשל המחיר הנמוך באופן בלתי סביר שהתקבל בתמורה לקרקע.

בעקבות הטענות הובא הנושא לדיון בוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, ולפי בקשתה בדק משרד מבקר המדינה את ההליכים לאישור התכנית ולמכירת הקרקע. לינדנשטראוס מצא כי מינהל מקרקעי ישראל האיץ במתכוון את ההליכים לשיווק הקרקע, וזאת בכדי לבצע את העסקה לפני שייכנס לתוקפו חוק שביקש לשמר את הסביבה הטבעית של החוף.

"חובתן של הרשויות למנוע השתלטות בעלי הון"

יתרה על כך, מציין המבקר בדוח כי המינהל לא שיתף את משרד התיירות בהכנת המכרז, למרות שהוא זה שאחראי על נושא הנופש במדינה - הליך אותו הוא מכנה "תמוה וחמור". לטענת המבקר, שיתופו של המשרד בתהליך היה עוזר להגדיל את מעגל המשתתפים במכרז על ידי פנייה לגורמי תיירות בארץ ובחו"ל.

על פי הדוח, גם מוסדות התכנון כשלו בדרך כאשר לא מנעו את הרס רצועת החוף הטבעית, ולא עשו דבר כדי להחיל על התוכנית את התקנות החדשות לשמירה על החופים. "בחוסר מעש אפשרו מוסדות התכנון הקמת מבנים בדרך שאינה עולה בקנה אחד עם הנורמות והמגמות העכשוויות בתחום התכנון", כתב המבקר.

עוד קובע המבקר בדוח כי חובתן של רשויות המדינה היא למנוע את השתלטותם של בעלי הון וגורמים אחרים על קרקעות ציבוריות אלו ולהבטיח כי חופי הים במדינת ישראל יישארו בידי הציבור. הוא שיבח את ארגוני הגנת הסביבה שהעלו את הנושא לסדר היום ופעלו לקיום דיון ובדיקה בנושא.

בדוח מבהיר לינדנשטראוס כי עדיין לא מאוחר לבטל את העסקה. חוזה החכירה עם היזם בפלמחים טרם נחתם, ובמועד סיום הביקורת פג תוקפו של הסכם הפיתוח, ועסקת מכירת הקרקע טרם הושלמה. על כן הוא פונה אל שר הפנים, אלי ישי, ואל רשויות המדינה ומינהל מקרקעי ישראל בקריאה לשקול מחדש את העסקה לשיווק הקרקע ולבדוק האם אכן הארכת תוקף החוזה עם אותו יזם משרתת את האינטרס הציבורי .

"הרשויות טרם הפנימו שחוף הים הוא משאב ציבורי"

בעקבות פרסום הדוח, הודיע השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן כי יפנה ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל בבקשה לבטל ההסכם ולא להאריכו. כמו כן קרא השר ארדן לוועדה המחוזית לדון בביטול האישור וזאת לאור הפגמים שנתגלו בהליך.

"זהו דוח חמור ביותר שמוכיח שהרשויות טרם הפנימו שחוף הים הוא משאב ציבורי ושחייבים לאפשר גישה פתוחה ושוויונית אליו לכל הציבור". לאור התנהלות המנהל וגופים נוספים בפרשה זו, קרא השר ארדן לבחון מחדש תוכניות בניה נוספות שאושרו על חופי ישראל.