ארונו של שמעון פרס הוצב ברחבת הכנסת; רה"מ והנשיא הניחו זרי אבל

טקס לזכרו של הנשיא לשעבר התקיים ברחבת הכנסת, בו נתניהו, ריבלין ויו"ר הכנסת הניחו זרי אבל לזכרו של פרס. במהלך היום יוכל הציבור לחלוף על ארונו של פרס ולהותיר לו מכתבים ופרחים • הרחובות מסביב לכנסת חסומים לתנועה, הציבור מוזמן להחנות את רכבו בחניונים בירושלים ומחוצה לה ולהגיע לכנסת באמצעות מערך היסעים

ארונו של שמעון פרס הוצב הבוקר (חמישי) ברחבת הכנסת, ויוותר שם עד לשעה 21:00 על מנת שהציבור יוכל לחלוף על ארונו. מוקדם יותר התקיים טקס לזכרו, בו הניחו זרי אבל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיא המדינה, ראובן ריבלין, יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג.

 

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, נחת בישראל במטוסו הפרטי ונעמד מול ארונו של פרס זמן קצר לאחר שהגיע למשכן הכנסת. שגריר אל-סלבדור בישראל צפוי לעבור על פני הארון בשעה 12:00, ושגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, צפוי להגיע בשעה 13:15.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הגיעה לכנסת ואמרה: "הכרתי את פרס עוד ככתבת פוליטית בשנות ה-80. לא מתייחסים לפרס כסבא חביב אלא מתייחסים לעוצמת העשייה, אצל פרס מהות הפטריוטיזם הייתה שילוב השלום והביטחון". לגבי נאומו של הרצוג בהלוויה הוסיפה: "המשפחה מחליטה על סידורי הקבורה ואני בטוחה שכולם ימצאו את הדרך לזכרו".


ציפי לבני ספדה אף היא לפרס: "שמעון פרס המשיך לדבוק במה שהוא מאמין בו, המנהיגים הגדולים מגיעים לכאן כי הוא לא ויתר, וכך הם רוצים לראות את מדינת ישראל - דואגת לביטחון, יוצאת לקרבות כשצריך, מתעקשת על הקמתה של המדינה אך עושה הכל בדיפלומטיה ולא מפסיקה לשאוף לשלום".

 

השחקנית גילה אלמגור הגיעה לחלוק כבוד לפרס, ואמרה: "הערצתי את האיש, אני הייתי פה כשהוא היה למעלה ולמטה. עם הנפילות והמאבקים וכל הדברים הענקיים שהוא עשה. כשאומרים אין עוד אנשים כאלה זו אמירה מאוד מבוססת. אין עוד אנשים כאלה".

 

 

נתניהו, הרצוג, אדלשטיין וריבלין לצד קברו של פרס
 

נתניהו, הרצוג, אדלשטיין וריבלין לצד קברו של פרס(חדשות 10)

 

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="he"><p lang="en" dir="ltr">Rest in Peace President Shimon Peres , a Man of War and a Man of the still elusive Peace in the Middle East</p>&mdash; خالد بن احمد (@khalidalkhalifa) <a href="https://twitter.com/khalidalkhalifa/status/781329357562404864">29 בספטמבר 2016</a></blockquote>
<script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

 

בתוך כך, מותו של שמעון פרס הביא ניחומים גם ממדינות ללא קשרי חוץ עם ישראל. ח'אלד בן אחמד, שר החוץ של בחריין, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "תנוח במשכבך שמעון פרס איש השלום במזרח התיכון".

 

מוקדם יותר היום ארונו של פרס יצא מצריפין בדרכו אל רחבת הכנסת, לאחר שנאמר עליו קדיש. כביש 1 נחסם לסירוגין לאורך נסיעת השיירה, והארון הועבר בטקס צבאי אל מקום הימצאו ברחבה. הציבור מוזמן להגיע לרחבת הכנסת ולהשאיר לפרס מכתבים ופרחים.

 

בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים: בזמן הלוויה דגלי המדינה שבמוסדות החינוך יורדו לחצי התורן.

הנחיה בהתאם הועברה למנהלי מוסדות החינוך, למנהלי המחוזות, לפיקוח ולכל יחידות הסמך של המשרד.

 

 

 

ביל קלינטון וראובן ריבלין מעל ארונו של שמעון פרס
 

ביל קלינטון וראובן ריבלין מעל ארונו של שמעון פרס(מארק ניימן)

 

הציבור שיגיע לרחבת הכנסת, בה יונח הארון, יוכל לחנות בחניוני הרכבת, טדי וגבעת התחמושת שבירושלים, או בחניוני לטרון וחניון "חנה וסע" במודיעין. מכולם יוצאו היסעים לרחבת הכנסת החל מהשעה 08:00.

 

בנוסף, ייסגרו כלל הצירים המובילים לרחבת הכנסת, עד לצאת מסע ההלוויה לכיוון הר הרצל ביום שישי - הרחובות קפלן, זוסמן, והכביש המקיף את הכנסת.

 

>> צפו בטקס הנחת הזרים על ארונו של פרס:

בנוסף, הבוקר מתכוננים בנתב"ג ליום העמוס ביותר מאז הקמת נמל התעופה. עשרות אלפי נוסעים צפויים לעבור היום בנמל, לרבות 20 אלף נוסעים לאומן שבאוקראינה לרגל ראש השנה, אליהם מתווספים משלחות של עשרות מנהיגים בכירים מרחבי העולם שצפויים להתחיל ולנחות היום. הגעת הבכירים לישראל צפויה לגרור גם חסימות לסירוגין בכביש 1.