יהודי צרפת כואבים ומזדהים, אבל מודים: "אנחנו תמיד במצב חירום"

המתקפה על פריז אמנם אירעה בערב שבת, מה שכנראה מנע נפגעים רבים מקרב אנשי הקהילה היהודית, אבל תחושת הביטחון שלהם מעורערת כבר מזמן - והדילמה אם לעלות לישראל רק הולכת ומתחזקת. "זה יעזור מאוד לעלייה יהודית לארץ ישראל", מספר מארק אסוס, תושב הרובע ה-11, ובישראל יש דווקא מי שרואה שינוי לטובה כעת: "יחסלו את דאע"ש אחת ולתמיד"

מתקפת הטרור הגדולה השנייה בצרפת בשנת 2015 אמנם לא כוונה הפעם אל אזרחים יהודיים, אבל גם הצרפתים שעלו לארץ וגם היהודים שנותרו בצרפת לא יכלו שלא להזדהות עם התחושות הקשות. איך התמודדו אמש אלפי המשפחות של יוצאי צרפת עם חוסר הידיעה על שאירע ליקיריהם שנותרו בפריז, ואיך מתמודדות המשפחות היהודיות בצרפת עם שאלת העלייה לארץ?

 

"הבן שלי אמר 'יש מלחמה, מלחמה בצרפת'", סיפרה היום (שבת) אלן, יהודיה ממוצא צרפתי, בטיילת של נתניה. חבר אחר בקהילה הוסיף: "הבן התקשר ב-11 בלילה - הוא והבת שלי, אנחנו חיים בפריז - ואמר 'אבא אל תדאג, יש מלחמה בפריז, אנחנו מרגישים טוב".

 

הקהילה שומרת שבת, והשמועות התחילו לרוץ אתמול בלילה. "מזל שזה שישי בערב - החנויות סגורות, יש שם הרבה מכולות יהודיות כשרות וגם מסעדות", אומרת אלן. חברתה יהודית מוסיפה: "אני מכירה את כל המקומות שבהם האירועים קרו. חגגנו בבטקלאן חתונות וכו', אני מכירה את המקום גם מבפנים. זה לא נתפס, כיצד ארגנו מתקפה שכזו במקום כזה".

 

 

הפיגוע ב
 

הפיגוע ב"היפר כשר" בצרפת, בינואר 2015. נקודת מפנה(Daily Mail)

 

"פעם היו באים אנשים לחגוג בבטקלאן והיום באים אנשים למות, וזה גורם לבכות על כל זה", אומר מארק אסוס, צרפתי יהודי שגר ברובע ה-11. "בתשע וחצי בערך שמענו הרבה יריות ברחובות, הדלקנו טלוויזיה והיו הרבה בעית. אני חושב שזה יעזור מאוד לכך שכל היהודים הצרפתים יעלו לארץ ישראל".

 

בנג'מין אוקרא, יהודי המתגורר בצרפת, הוסיף: "אני לא מרגיש מתיחות חריגה בקהילה היהודית - היא תמיד במצב חירום. חיילים מאבטחים בתי כנסת לפחות מאז ינואר".

 

שנת 2015, עם הפיגוע ב"היפר כשר" בו נהרגו ארבעה יהודים וישראלים, כבר החלה בטלטלה שהביאה רבים לשקול עלייה לארץ. כאשר ראש הממשלה נתניהו הבטיח ש"כל יהודי שרוצה לעלות יתקבל בלב חם ובזרועות פתוחות", הוא אולי הרגיז את ראשי הממשל בצרפת, אבל האמירה הזו לא נאמרה בחלל ריק. ליהודים הצרפתים, אולי יותר מבכל מקום אחר בעולם, יש זיקה משמעותית לחופיה ועריה של ישראל.

 

ואולי, אומרים היהודים כאן, המתקפה בכל זאת תבשר על שינוי כיוון ביחס הצרפתי לטרור המוסלמי. "הולנד דיבר עם אובמה והם יגמרו את דאע"ש, פעם אחת ולתמיד", אומר אחד מהם. "צרפת לא רגילה לדברים כאלה, מה שקרה יעיר אותם והם ייאלצו לפעול", מוסיפה יהודית. "שיתעוררו, שיפקחו את העיניים, למה רק אנחנו צריכים לסבול?", אומרת אלן.

 

ו-ואלרי, תיירת מצרפת שהגיעה לחתונה של אחותה הקטנה, מסכמת במשפט שמסכם את המציאות הסוריאליסטית: "לפני שנסעתי לכאן אמרו לי 'את בטוחה שאת רוצה לבוא לישראל? לא בטוח שם'. עכשיו המשפחה כאן אומרת לי 'את באמת רוצה לחזור לצרפת? לא בטוח שם'. לא יאמן, מה שקורה".