"השד הדמוגרפי": יהודי אמריקה הולכים ומתרחקים מישראל

לא פחות מ-5.3 מיליון בני אדם מרכיבים את הקהילה היהודית בצפון אמריקה, רובם רפורמים וקונסרבטיבים. חלקים גדולים מהם מרגישים יהודים לכל דבר ועניין, אך בשל העובדה שגדלו בבית עם הורה יהודי אחד בלבד, בישראל הם כלל אינם נספרים ככאלה. האם בשלב מסוים המכנה המשותף ייעלם? "לא בטוח שישראל ערוכה לכך מבחינה תודעתית"

הנתון הבא עשוי להפתיע רבים: לכמחצית מהיהודים ברחבי ארצות הברית, המגיעים לגיל 18, יש רק הורה יהודי אחד. 70% מהם מתחתנים עם לא יהודים. בנוסף, רובם המכריע מגדירים עצמם יהודים רפורמים או קונסרבטיבים, אך לא אורתודוקסים. כיצד המספרים הללו ישפיעו על הדמוגרפיה של העם היהודי, ועל הקשר של הקהילה היהודית בארצות הברית עם ישראל? והאם מדינת ישראל מפנימה אותם?

 

כשמדברים על יהודי אמריקה, הסוגיה המרכזית היא העובדה שחלקם הגדול מזהים עצמם כיהודים, מוגדרים בארצותיהם כיהודים, אך בישראל כלל אינם נספרים כאלה בגלל הגדרות ההלכה.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "השד הדמוגרפי"

פרק 1: עד מתי יישמר הרוב היהודי?

פרק 2: איך תיראה מציאות דו-לאומית?

פרק 3: מה יקרה כשהחרדים יהפכו לרוב?

 

"הבעיה המרכזית כיום, שהופכת ליותר ויותר מורכבת, היא המעמד של ילדים מנישואים מעורבים", מסביר פרופ' סרג'ו דלה פרגולה, דמוגרף מהאוניברסיטה העברית. "ההלכה הישראלית אומרת שיהודי הוא ילד לאם יהודיה, אך במקומות אחרים מתחשבים גם באב היהודי. השאלה האולטימטיבית היא מה הבן והבת חושבים על עצמם".

 

עוגת הדמוגרפיה היהודית בצפון אמריקה, לפי פרופ' דה לה פרגולה, נראית כיום כך: אוכלוסיית ליבה המונה כ-5.3 מיליון יהודים, מתוכם, כ-3 מיליון רפורמים וקונסרבטיבים, ורק חצי מיליון אורותדוקסים. הנתון המדהים ביותר: כיום ישנם לא פחות מ-9 מיליון הזכאים, על פי חוק השבות, לעלות לישראל, בשל קשר, אפילו של סבא או סבתא, ליהדות.

 

 

מרגישים יהודים, אך לא נחשבים כאלה בישראל
 

מרגישים יהודים, אך לא נחשבים כאלה בישראל(גטיאימג'בנק/GettyImages)

 

בישראל, כמובן, נמצאת הקהילה היהודית הגדולה בעולם. אלא שלפי מחקרים, מאז שנות ה-80 ועד היום, הקהילה הישראלית וזו של צפון אמריקה דווקא הולכות ומתרחקות, החל מההשקפות ועד לאורחות החיים. בעוד שישראל הולכת ונעשית מדינה דתית יותר, על היהודים האמריקנים עובר התהליך ההפוך והם הופכים יותר ויותר ליברלים.

 

"אנחנו מגיעים השנה לקו פרשת המים. מעתה ואילך, כמחצית מהצעירים היהודים בגיל 18 יגיעו מבית עם הורה יהודי אחד בלבד. השאלה היא מה יקרה ביום שבו האופן שישראל מגדירה יהדות, והאופן שבו יהדות אמריקה או אחרות מגדירות אותו, יהיה כה שונה - עד שיהיה קושי למצוא מכנה משותף בין שניהם", מזהיר שמואל רוזנר מהמכון למדיניות העם היהודי.  "לא בטוח שישראל ערוכה לכך מבחינה תודעתית. הקהילה היהודית באמריקה לא תבחר מרצון לוותר על צעיריה, ואני לא חושב שאדם שפוי בממשלת ישראל היה רוצה לוותר על מחצית מקהילת יהודי אמריקה. יש לנו אינטרס שהם יישארו יהודים".