הציר החדש? לפיד, ליברמן וכחלון מגבשים שותפות מול נתניהו

הנאום של יאיר לפיד הבהיר עד כמה קמפיין הבחירות הקרוב של כל המפלגות הולך להתמקד באיש אחד - בנימין נתניהו. אבל מאחורי הקלעים כבר נרקמות הבריתות. בנט כבר התחייב שיתמוך בנתניהו אם הליכוד תהיה הסיעה הגדולה בכנסת. מנגד, בשבועות האחרונים נרקם ציר בין יש עתיד, ישראל ביתנו ומשה כחלון - עם מטרה אחת: הרצון לראות את נתניהו הולך הביתה

יריית הפתיחה לבחירות 2015 נשמעה אתמול בנאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והערב (רביעי) כשיושב ראש "יש עתיד" התייצב מול התקשורת והתחיל להדביק לנתניהו את הכינוי "מנותק". לא פחות מ-12 פעמים חזר לפיד על הכינוי ונתניהו יצטרך לוודא שהוא לא גורר אחריו אל הקלפיות את הכינוי הזה.

 

עם זאת, יותר מהכל, מבהיר נאומו של לפיד עד כמה הקמפיינים של המפלגות השונות בחודשים הקרובים הולכים להתמקד בעיקר באדם אחד - נתניהו. לפיד מדבר על נתניהו, אריה דרעי מדבר בעקיפין על נתניהו, משה כחלון מדבר על נתניהו, יצחק הרצוג מדבר על נתניהו.

 

אבל לצד המגמה הברורה הזו, אחד מסימני השאלה הגדולים היא מה תהיה מפת המפלגות שיתייצבו ב-17 במארס ומהם צירי שיתופי הפעולה. ציר אחד ברור וידוע: ציר נתניהו-בנט. הם סיכמו עקרונית על שיתוף פעולה. הם אמנם ירוצו לא ברשימה משותפת, אבל בנט הבטיח לנתניהו שיילך איתו בהנחה שהליכוד תהיה הסיעה הגדולה בכנסת הבאה.

 

 

לפיד, ליברמן וכחלון. החזית החדשה מול נתניהו?
 

לפיד, ליברמן וכחלון. החזית החדשה מול נתניהו?(חן גלילי, רויטרס, ראאד פרחאת)

 

 

נתניהו. רושם ניצחון נוסף
 

נתניהו. רושם ניצחון נוסף(רויטרס (ארכיון))

 

הערב דווח בחדשות 10 לראשונה על ציר שאולי מתחיל להתגבש מאחורי הקלעים: ציר לפיד-ליברמן-כחלון. השלושה מקיימים כבר שבועות ארוכים הידברות על אפשרות לשיתוף פעולה בבחירות הקרובות. שיתוף הפעולה יכול לבוא לידי ביטוי אחרי הבחירות, למשל התאגדות סביב מועמד מוסכם בהתייעצויות אצל הנשיא, אבל גם עוד לפניהם.

 

בין היתר, השלושה יכולים להציג מסרים מתואמים או לגבש הסכמי אי-לוחמה הדדית. יש גם מי שמדבר על האפשרות הקלושה לריצה משותפת. ליברמן מבהיר ששום דבר לא סגור, כחלון כבר הצהיר שהוא מתכוון לרוץ לבד. המכנה המשותף לשלושה האלה: רצון עז לראות מישהו אחר מחליף את בנימין נתניהו כראש ממשלה. על פי סקר חדשות 10 שפורסם אתמול השלושה האלה שווים ביחד 33 מנדטים, בשעה שהליכוד והבית היהודי מגיעים ביחד ל-39.

 

 

נפתלי בנט. יתמוך בנתניהו
 

נפתלי בנט. יתמוך בנתניהו(ניסים לב, כנס ירושלים (ארכיון))

 

 

סקר חדשות 10 שפורסם אתמול
 

סקר חדשות 10 שפורסם אתמול()

 

מוקדם יותר הערב אישרה הכנסת  בקריאה ראשונה ברוב של 22 ח"כים וללא מתנגדים את הצעת החוק לפיזור הכנסת. שעה קלה לאחר מכן כינס לפיד מסיבת עיתונאים ובה פתח במתפקה על ראש הממשלה אחרי שזה טען שלפיד רקם עם ציפי לבני תוכנית להפלת הממשלה. "סגרת דיל עם החרדים, הבטחת להם לבטל את השוויון בנטל, להגדיל את תקציב תלמידי הישיבה. לתת להם להחזיר את השעון אחורה, כולל שעון החורף. אתה כל כך מנותק שאתה לא מבין מה זה עושה לחברה הישראלית. לעשות את כל זה ואז גם להתבכיין שניסו לעשות נגדך פוטש שלא היה ולא נברא. זה אפילו לא להיות מונתק, זה לחיות בעולם דמיוני. אני ניסיתי לעשות לך פוטש? מי מכר לך את השטות הזו? מה גרם לך להקשיב לזה?"

 

כשנשאל לפיד האם יחזור לממשלה בראשות נתניהו, השיב יו"ר יש עתיד בביטחון: "בנימין נתניהו לא ירכיב את הממשלה הבאה. הוא עשה טעות והמחיר של הטעות הזו זה שהוא לא יהיה יותר ראש ממשלה".

 

בתגובה לדברי לפיד נמסר מהליכוד: "הפאניקה שאחזה בשר האוצר הכושל לפיד אינה משנה את העובדה שהבחירות הנוכחיות עוסקות רק בנושא אחד: מי הוא ראש הממשלה הבא שינהיג את העם והמדינה. מי מתאים להילחם באיומים הביטחוניים מצד החמאס, חיזבאללה ודאעש. מי ינהל טוב יותר את המערכה המדינית הבינלאומית מול איראן, מי יידע להוביל את הכלכלה הישראלית לשגשוג וצמיחה ולהוריד את יוקר המחייה. הציבור יודע שיש רק אדם אחד שיכול - ראש הממשלה בנימין נתניהו".