BETA

03.07.2013

17:10

עודכן:

הצבא המצרי העלה כוננות והחל להתפרס ברחובות; יועצו של מורסי: "בדרך להפיכה"

האם המועצה הצבאית בדרך להפיכת השלטון? אנשי האחים המוסלמים טוענים כי טנקים של הצבא החלו לנוע ברחובות, הוחרמו נשקים של מאבטחי האחים המוסלמים. באופוזיציה טוענים כי הנשיא מורסי מבודד והוצא ממעגל קבלת ההחלטות. יועצו האשים: "הצבא מנסה להפוך את השלטון ויגרום לשפיכות דמים". הצבא העלה כוננות לקראת פרסום הודעתו

האם צבא מצרים מדיח את הנשיא משלטונו? בזמן שבכיכר תחריר ובמדינה כולה מחכים מיליונים לשמוע את הודעת המועצה הצבאית העליונה, בשטח הולכים וגוברים הסימנים להתערבות של הצבא בסיום שלטון מורסי. אנשי האחים המוסלמים טוענים כי טנקים של הצבא כבר החלו לנוע ברחובות הבירה קהיר, והאשימו את המועצה הצבאית בניסיון הפיכה שיוביל לשפיכות דמים. במקביל, לא ברור היכן נמצא מורסי עצמו.

 

(7:55 דקות)

בזמן הקרוב צפויה המועצה הצבאית העליונה למסור הודעה דרמטית בנוגע לעתידה הפוליטי של המדינה השסועה, זאת לאחר שתם האולטימטום בן 48 השעות שניתן לנשיא, מוחמד מורסי, להיענות לדרישות המפגינים. בינתיים, החל הצבא להחרים נשקים של מאבטחי האחים המוסלמים, וגורמים רשמיים במדינה טענו כי הוצא צו איסור יציאה ממצרים נגד מורסי ובכירים בתנועה. הצבא נכנס לכוננות עליונה לקראת השעה 21:00, אז צפויה להתפרסם ההודעה.

 

יועצו של מורסי לענייני ביטחון לאומי האשים את הצבא ב"ניסיון לבצע הפיכה של השלטון הלגיטימי במצרים, שתוביל לשפיכות דמים ולמלחמת אחים". במקביל, דובר האחים המוסלמים צייץ בחשבון הטוויוטר שלו וכתב כי "תפקידו של הצבא לפעול בבסיסים ולשמור על הביטחון, גם זה של הנשיא מורסי". גורמים באופוזיציה המצרית טענו כי מורסי יצא למעשה ממעגל קבלת ההחלטות וכי הוא מבודד במטה המשמר הנשיאותי.

 

 

עימות בין תומכי מורסי ומתנגדיו באלכסנדריה
 

עימות בין תומכי מורסי ומתנגדיו באלכסנדריה(רויטרס)

 

מורסי עצמו דוחה את האיום של הצבא המצרי, ומסרב לעזוב את השלטון. דוברו מסר בהודעה רשמית כי הוא מעדיף למות "עומד כמו עץ" למען הדמוקרטיה, שעות לאחר שמפקד הצבא הודיע שיעדיף למות בשביל להגן על העם המצרי. דקות לאחר פקיעת האולטימטום הוא קרא פעם נוספת לכונן ממשלת אחדות עם נציגי האופוזיציה, מה שלא אמור לספק את הצבא או את המפגינים.

 

מוקדם יותר נפגש אחד ממנהיגי האופוזיציה, מוחמד בראדעי, עם שר ההגנה ומפקד הצבא המצרי, עבדל פתח אל-סיסי. על פי מקור פוליטי במדינה אל-בראדעי הפציר במהלך הפגישה באל-סיסי "להתערב במתרחש על מנת למנוע שפיכות דמים". בתוך כך, פורסם כי נציגי מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים סירבה להיפגש עם אל-סיסי.

 

במקביל, מקורביו של מורסי מנסים למצוא פתרון שימנע מהצבא לפעול נגד מורסי. תנועת "גמעא אל-אסלאמייה", הנחשבת לבעלת בריתם של האחים המוסלמים, קראה למורסי להכריז על הקדמת הבחירות, כדי למנוע שפיכות דמים נוספת.

 

מוחמד מורסי בימים טובים יותר. האם הלחץ יביא לשחרורו?
 

מוחמד מורסי בימים טובים יותר. האם הלחץ יביא לשחרורו?(רויטרס (ארכיון))

 

תוכנית הצבא: מעצר בכירים וביטול החוקה

אולם, נראה כי לקברניטי הצבא תוכניות משלהם. על פי דיווח של העיתון "אל-אהרם", דיביזיות של צבא מצרים כבר ערוכות להיכנס לקהיר אחר הצהריים, עם פקיעת האולטימטום של מורסי. ולהכניס חלק מהמנהיגים למעצר בית.

 

השלב הראשון במפת הדרכים של הצבא המצרי הוא ביטול החוקה ומינוי של מומחים שיכוננו חוקה חדשה, בה יילקחו בחשבון בקשותיו השונות של העם. לאחר מכן יתקיים משאל עם על החוקה, בכפוף להסכמת המוסד הדתי "אלאזהר".

 

 

כוחות צבא מצרים. מתכננים לערוך משאל עם
 

כוחות צבא מצרים. מתכננים לערוך משאל עם(רויטרס (ארכיון))

 

במקביל, תוקם מועצה נשיאותית שתורכב משלושה אישים, בראשות ראש בית הדין העליון לחוקה. זהותם של שני החברים האחרים טרם ידועה. מועצה זאת תנהל את ענייני המדינה בתקופת המעבר שתימשך בין תשעה חודשים לשנה.

 

הצבא יקים ממשלה זמנית, זמנית שלא תשתייך לאף זרם פוליטי ובראשה יעמוד איש צבא במהלך תקופת המעבר. יתחילו הכנות לבחירות לנשיאות ולפרלמנט. הצבא יפקח במהלך תקופת המעבר על צעדים אלו, אשר יקראו "מפת הדרכים של העתיד", והוא יהיה הערובה להוצאה לפועל שלה בצורה ניטרלית.