BETA

01.07.2013

23:24

עודכן:

הצבא המצרי הבהיר: לא מתכוונים לקחת את השלטון

בהודעה רשמית מטעם הכוחות המזוינים נמסר כי הכוונה באולטימטום שהוצב למורסי הייתה לדחוף את הצדדים לפיוס. עורך העיתון "אל דוסתור" סיפר בראיון לחדשות 10 על התחושות במצרים ועל זריקת העידוד ששאבו המפגינים מהאולטימטום של הצבא. מנגד, במפלגת האחים המוסלמים אמרו כי "תם עידן ההפיכות במדינה"

הצבא המצרי הבהיר אמש (שני), כי באולטימטום שהציב לנשיא, מוחמד מורסי, הוא לא התכוון לאיים בהפיכה. הצבא הכחיש שיש לו שאיפות פוליטיות, ובהודעה רשמית נמסר שמטרת ההודעה המוקדמת הייתה לדחוף את הצדדים להביא את הצדדים ליישב את המחלוקות ביניהם. מאות אלפים נאספו הערב שוב בכיכר תחריר שבקהיר וקראו להדחתו של הנשיא המצרי, מוחמד מורסי.

 

בשיחה עם חדשות 10 סיפר מוחמד מדוא, עורך בעיתון "אל דסתור", על האווירה בכיכר. "כמו שאתם רואים המונים הגיעו לכאן ודורשים להפיל את השלטון. שמעתי על האולטימטום של הצבא והוא נתן הזדמנות אחרונה למשטר לענות לדרישות של העם", אמר מדוא. "בימים הבאים יהיו התפתחויות חדשות. בוודאי שאני מאמין שמורסי צריך ללכת הביתה ושאפשר להפיל אותו. צריך לשמוע לעם הזה שרוצה להפיל את השלטון", הוסיף עורך העיתון.

 

(9:13 דקות)

 

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, קרא להגיע לפתרון דמוקרטי למשבר במצרים. דוברו של באן, אדוארדו דל בוואי, מסר כי המזכ"ל מאמין שדיאלוג והימנעות מאלימות הם המפתחות לייצוב מצרים. באן גינה את הרג המפגינים, מעשי האלימות והתקיפות המיניות עליהן דווח. "העולם צופה במצרים ולמה שמצרים תעשה בתקופה הקרובה יהיה השפעה גדולה על מדינות אחרות, הנמצאות בתקופת מעבר", מסר באן.

 

מורסי בינתיים נפגש עם ראש הממשלה המצרי הישאם קנדיל ועם שר ההגנה, עבד אל-פתח סיסי, שהיה זה שהקציב לו את האולטימטום. תמונה של השלושה פורסמה בדף הפייסבוק של הנשיאות המצרית, ובה הם יושבים נינוחים על כורסאות כשהם מחייכים. אולם שום פירוט לא התווסף לתמונה ולכן לא ברור מתי היא צולמה.

 

ההפגנה הגיעה לאחר שהצבא המצרי הראה היום לנשיא מוחמד מורסי את הדלת החוצה בהודעת האולטימטום, ואילו מורסי מסתכל הערב על ההמונים ושוקל את המשך דרכיו. הנשיא המצרי מאד רוצה לעשות שינויים, אבל השאלה החשובה כעת היא עד כמה הצבא רציני בהקצבת 48 השעות שהוא נתן לממשל בקהיר. חשוב לציין כי מתחילת ההפגנות הצבא היה עם המפגינים. הקצינים חיכו למורסי שנה אבל כשהוא נכשל הם יצאו לרחובות יחד עם העם והדגישו כי יש פה שסע ופער שלא היה כמותו במצרים.

 

 

הפגנה נגד מורסי בכיכר א-תחריר בקהיר.
 

הפגנה נגד מורסי בכיכר א-תחריר בקהיר. "בימים הבאים יהיו התפתחויות"(רויטרס)

 

בינתיים, צמרת האחים המוסלמים משותקת. סמי ענאן, שהיה אחד היועצים של מורסי וגם היה רמטכ"ל בעברו, התפטר. יחד עמו עשו זאת 10 שרים וכך נשארו מורסי והאחים המוסלמים לבדם. בשעות אחר הצהריים החלו התקפות על בכירי האחים המוסלמים.

 

יאסר חמזה, חבר בכיר במפלגת הצדק והפיתוח של "האחים המוסלמים" במצרים, אמר הערב כי כל הזרמים הפוליטיים במדינה דוחים את האולטימטום של הצבא המצרי. "הפתרונות יגובשו במסגרת החוק, עידן ההפיכות הצבאיות הסתיים", אמר חמזה בראיון לרשת אל-ג'זירה.

 

מנגד, ראש ממשלת מצרים האחרון תחת שלטון מובארק, אחמד שאפיק, טען כי שלטון האחים המוסלמים והנשיא מוחמד מורסי יסתיים בתוך שבוע. "אנחנו עוברים תהליך בלתי נמנע", אמר שאפיק בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס מאבו דאבי. "הכישלון של האחים לא יכול לשרוד את האסונות שהוא גרם להם, וזה משהו שצפינו".

חשש בישראל מכאוס במצרים

ישראל הרשמית שומרת בינתיים על שתיקה, אבל ההערכה בישראל היא שהצבא המצרי לא ייקח את המושכות לידיים. זאת כיוון שאם הם ייקחו את השלטון, בתוך שלושה חודשים הם ימצאו את עצמם שוב בכיכר, הפעם מהצד השליט. החשש הוא שמצרים עומדת לפני כאוס ושאף אחד שייקח את המושכות לא ישרוד לאורך תקופה ארוכה.

 

מבחינת ישראל, כשרואים שהאחים המוסלמים שוקעים, לא בטוח שזה טוב לישראל. האחים המוסלמים נוחים יותר לירושלים מאשר הציר הרדיקלי השיעי. במקביל, ישנה עין פקוחה על הגבול בין המדינות כדי לראות שאין משם שום חדירה של גורמי טרור לתוך ישראל.