BETA

02.07.2016

23:26

מדינת ישראל נגד פייסבוק: השרים רוצים להגביל את פעילות הרשת בגדה

השרים בנט, שקד, ארדן ושטייניץ הצהירו כי יפעלו בכדי שהפעילות ברשת החברתית בגדה תוגבל בעקבות ההסתה הפלסטינית. בינתיים, בפייסבוק לא מתרגשים וטוענים כי הם כלל לא מכירים באזור כשטח בריבונות ישראלית. הלילה נערך כינוס מיוחד של הקבינט המדיני-ביטחוני בעקבות ההסלמה במצב

לאחר ששר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט הצהיר אתמול כי "יש להילחם בטרור הוויראלי" ולהגביל את הפעילות ברשת פייסבוק באזור הגדה בכדי להימנע מהסתה, שרים נוספים הצטרפו אליו במהלך היום עם התבטאויות דומות.

 

לטענת שרים כמו יובל שטייניץ, גלעד ארדן ואיילת שקד פייסבוק לא עושה מספיק בכדי להילחם בהסתה הפלסטינית במסגרת הרשת החברתית. ישראל כבר ביקשה לאחרונה מפייסבוק להוריד 74 דפי משתמשים של מסיתים בשטחים ושתפעל בכדי לנטר מראש מסיתים ומחבלים פוטנציאלים, פעולה שיש ביכולת החברה לבצע.

 

עם זאת, בשלב זה פייסבוק מסרבת לבצע את הניטור באופםן חכם ומעבירה לישראל מסר מאוד ברור - שהיא לא מכירה באזור הגדה כשטח בריבונות בישראל. כעת ינסו שרת המשפטים שקד והשר לביטחון הפנים ארדן ליזום חקיקה שתאפשר הוצאת צווים לפייסבוק, אשר יחייבו את החברה לפעול בנושא. מכיוון שמדובר בחברה פרטית ולא במדינה, סביר להניח שחקיקה כזו לא תעבור.

 

בתוך כך, הערב התארח שר האנרגיה יובל שטייניץ באולפן "המטה המרכזי" והתייחס לסוגיה. "נראה אם ההצעה אפשרית, מקור הטרור הוא הסתה פלסטינית. מי שאשם הוא אבו מאזן. אני לא שולל את הצעד", טען שטייניץ.


מפייסבוק נמסר בתגובה: "אנחנו עובדים באופן קבוע עם ארגוני בטיחות וקובעי מדיניות ברחבי העולם על מנת להבטיח שאנשים ידעו כיצד לעשות שימוש בטוח בפייסבוק. אין מקום לתוכן המעודד אלימות, איומים ישירים, טרור או דברי שטנה על הפלטפורמה שלנו. יש לנו מערך של כללי קהילה ברורים שנועדו לעזור לאנשים להבין מה מותר בפייסבוק, ואנחנו קוראים לאנשים להשתמש בכלי הדיווח שלנו אם הם מוצאים תוכן שהם מאמינים שמפר כללים אלו, כדי שנוכל לבחון כל מקרה ולנקוט בפעולה מהירה. יש לפייסבוק דיאלוג קבוע עם הממשלה על נושאים אלו".


הראיון המלא עם השר שטייניץ מתוך "המטה המרכזי":

 

נמשך המצוד אחר המחבלים; צה"ל יתנגד לענישה קולקטיבית נגד פלסטינים

בתוך כך, בשעות אלה ממשיכים כוחות הביטחון את הסריקות הנרחבות בכפרים הפלסטיניים שבאזור חברון אחר חוליית המחבלים שרצחה אתמול את מיכאל מרק, כשפתחה בירי לעבר רכב משפחתו בכביש 60.

 

קצינים בכירים הפועלים בגזרה אמרו הערב לחדשות 10 כי יש בידי מערכת הביטחון מידע מודיעיני לגבי המחבלים ופרטי הפיגוע, ומכך הם שואבים אופטימיות שהמפגעים ייתפסו בימים הקרובים. הלילה בשעה 22:00 יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני, כאשר מוקדם יותר כבר הגיעו ראש הממשלה ושר הביטחון להחלטות אופרטיביות בעקבות הפיגוע.

 

השניים החליטו לאשר מכרז לבניית 42 יחידות דיור בקרית ארבע, בשכונה סמוכה לבית בו אירע הפיגוע ביום חמישי.

ההחלטה התקבלה אתמול לאחר ביקור התנחומים שערכו בבית משפחת הנרצחת הלל יפה אריאל בקרית ארבע.

 

בנוסף, מעבר לכתר שכבר הוטל על אזור חברון, הוחלט על ביטול של כ-2,800 היתרי עבודה לכפר בני נעים, ממנו הגיע המחבל. כמו כן, בתום עבודת מטה הוחלט להקים בית קברות לגופות מחבלים, כאשר אתמול גם הורה נתניהו להגדיל את סכום הכסף שיקוזז מכספי המיסים של הפלסטינים.

 

בתוך כך, לחדשות 10 נודע הערב מפי קצינים בכירים כי צה"ל עומד להתנגד במהלך ישיבת הקבינט לענישה קולקטיבית כלפי הפלסטינים, מחשש שהדבר יגדיל את התסכול אצל גורמים נוספים ויביא להלסמה במצב הביטחוני.