BETA

24.06.2011

23:47

עודכן:

הקשר הישראלי-קפריסאי: מכתבי ליברמן נחשפים

ביוני 1999 שלח אביגדור ליברמן מכתב לנציגתו בקפריסין, ממנה ביקש סיוע בפתיחת חברת סחר באוקראינה, דווקא במהלך מערכת בחירות. מי שהיה רשום בפועל כבעלים של החברה היה דווקא נהגו ושכנו לשעבר של ליברמן, ובמשטרה משוכנעים כמובן שמדובר באיש קש, שהיה אמור להסתיר את זהות השר כנהנה מהכספים. תיק ליברמן נחשף - כתבה שלישית בסדרה

(5:27 דקות)

שר החוץ אביגדור ליברמן והפוליטיקה הישראלית התחתנו שלוש פעמים והתגרשו פעמיים. בשנות הפרידה פרח ליברמן בעסקים. בשלב הזה, לפי חשד המשטרה, הוא יצר לעצמו דרכים שיאפשרו לו להמשיך ולהרוויח מהעסקים, תוך סיוע מצד שלושה גורמים - עורך דינו הנאמן, יואב מני, שסידר לכאורה את העניינים, עוזרו שרון שלום ובתו מיכל ליברמן שהיתה הבעלים הרשמיים של אחת החברות.

 

השבוע הכרנו עוד גיבורה בפרשה: יועצת המס של ליברמן בקפריסין, דניאלה מוריץ. בחדשות 10 נחשפו תכתובות מפלילות לכאורה בין עורך הדין מני לבין היועצת מוריץ. בתכתובות נחשפו שמות הקוד של ליברמן - "הלקוח", "הלקוח המשותף", "A/L", וכל זה, לכאורה, כדי להסתיר את היותו הנהנה האמיתי בחברות המפוזרות בקפריסין ובמזרח אירופה.

 

כתבה ראשונה בסדרה: אנשי אמונו של ליברמן הפלילו אותו »

כתבה שנייה בסדרה: תרשים החברות הסודי של ליברמן »

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 » 

  

אך אלה לא העדויות היחידות למעורבות של ליברמן בחברות. הערב נחשפו בחדשות 10 גם מכתבים שליברמן בעצמו היה חתום עליהם. ביוני 1999 שלח אביגדור ליברמן מכתב למוריץ, נציגתו בקפריסין. "דניאלה היקרה", כותב ליברמן, "כדי ליצור חברה אוקראינית שתוחזק על ידי 'נתיב קפריסין', אנחנו צריכים לתרגם את המסמכים הבאים לאוקראינית ולקבל אישור מהשגרירות האוקראינית".

 

"נתיב קפריסין" היא חברת סחר של ליברמן, והחוקרים לא החמיצו את העיתוי הבעייתי בו נתן ליברמן את ההוראה לפתוח את החברה החדשה באוקראינה - באותה התקופה היה ליברמן במערכת בחירות. בחקירתו אמר ליברמן בעניין זה כי לחבר כנסת ניתנת חצי שנה להתארגן מחדש ולהעביר עסקים מאז שהוא נבחר. "זה בדיוק מה שנעשה באותה התקופה", הבהיר ליברמן לחוקר.

 

מי שהיה רשום בפועל כבעלים של החברות היה דווקא נהגו ושכנו לשעבר של ליברמן, איגור שניידר. במשטרה משוכנעים כמובן שמדובר באיש קש, שהיה אמור להסתיר את זהות ליברמן כנהנה מהכספים. במאי 2007, זמן קצר לאחר שראה שליברמן נחקר בפרשת החברות המסתוריות, מיהר שניידר לפנות למוריץ כדי להיזכר בכמה פרטים חשובים לגבי עצמו וחלקו בחברה. "דניאלה היקרה, חשוב לי לדעת את תאריך הקמת החברות, אני זקוק למידע בדחיפות", כתב לה שניידר. מוריץ השיבה לו עם הנתונים.

 

החוקרים שאלו את ליברמן לפשר התכתובת המוזרה הזו. "מה אתה רוצה שאגיד? זו מסמך שאיגור שלח לדניאלה", אמר ליברמן לחוקר. "תשמע, אני מניח שהוא רצה לדייק. זה היה חודש אחרי שנחקרתי ואני מניח שהייתה הרבה הרבה תקשורת אחרי כן. בטוח שגם שניידר קרא על כל החקירות הללו באתרי האינטרנט". הפרקליטות רואה בכך הסתרה של פעילות עסקית נמרצת: פתיחת חברות, אנשי קש, והרבה כסף שלא מפסיק לזרום. לכן, גם בפרקליטות וגם במשטרה לא התלבטו בשום שלב בסעיפי ההסתרה - סעיף הלבנת ההון.

 

מפרקליטו של ליברמן נמסר בתגובה: "קמפיין ההדלפות נגד השר ליברמן, שמציג קטעי עדויות ומסמכים מסולפים ומעוותים, מעיד יותר מכל כי המדליפים נמצאים בבעיה אמיתית מבחינה משפטית מהותית ועל כן מנסים לנצל את כלי התקשורת כדי להשפיע על דעת הקהל. אנו לא ננהג כך. את העובדות האמיתיות נציג במקום היחיד הראוי לכך והוא השימוע שייערך בפני היועץ המשפטי לממשלה".

כתבה שנייה בסדרה: תרשים החברות הסודי של ליברמן »