BETA

15.01.2013

01:36

עודכן:

תסריטי הקיצוצים: מבחן הכנסה לקצבאות ילדים או מע"מ על ירקות

במשרד האוצר מכינים שני תרחישים ליום שאחרי הבחירות - ממשלה עם ש"ס או בלעדיה. אם החרדים יהיו בקואליציה, מתוכננת העלאה נוספת של המע"מ, קיצוץ בתקציב הביטחון וביטול פטור ממס על קרנות ההשתלמות. בלעדיהם, כנראה שיבוטל הפטור ממע"מ על ירקות ופירות, ויקוצצו קצבאות הילדים ותקציבי הישיבות

באוצר הבהירו כי אין מילוט מקיצוצים נרחבים אחרי הבחירות, אולם נותרה רק השאלה מאיפה מקצצים: במשרד האוצר עמלים בימים אלה על תוכניות שונות לצמצום הגירעון שתפח בשנה האחרונה ל-49 מיליארד שקל. על רקע הדברים שאמרו אמש (שני) בכירים במשרד, לפיהם הגזירות החדשות יהיו "החמורות מזה עשור", נראה כי הפקידות באוצר מתכוננת לשני תסריטים - ממשלה עם ש"ס או בלעדיה. כל הרכב קואליציוני ישפיע אחרת על הקיצוצים הצפויים.

 

על פי התוכנית המסתמנת, במידה וראש הממשלה, בנימין נתניהו, יחליט להרכיב את הקואליציה הבאה ביחד עם השותפה הטבעית, מפלגת ש"ס, הגזירה הראשונה שתעלה על סדר היום היא העלאה נוספת של מס ערך מוסף ב-1%, אחרי שבשנה האחרונה הוא כבר הועלה בשיעור דומה. בש"ס אמנם טוענים שיתנגדו למהלך כזה, אולם לא הם לא מנעו את ההעלאה האחרונה ועל כן מאמינים באוצר שכך יהיה גם הפעם.

 

בנוסף, בממשלה שבה חברה גם ש"ס מתכוונים באוצר להתמודד עם הגירעון באמצעות החלת מבחן הכנסה לקצבאות ילדים, כך שבעלי הכנסה גבוהה יחסית לא יהיו זכאים לקצבאות. בנוסף יפתח מחדש הקרב על הקיצוץ בתקציב הביטחון ותנוצל ישיבת מפלגת העבודה באופוזיציה כדי לבטל את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות. כל אלה ילוו גם קיצוץ בתקציבי המשרדים בהיקף של כ-2 מליליארד שקל וביטול העלאות השכר במגזר הציבורי בכ-3 מיליארד שקל.

 

בלי חרדים: קיצוץ לישיבות, בלי פטור ממע"מ באילת

על פי התסריט השני, אל נתניהו יחברו להקמת הקואליציה "יש עתיד" של יאיר לפיד והתנועה של ציפי לבני. במקרה זה, לא מעט מהקיצוצים המתוכננים יכוונו לעבר החרדים. בין היתר האוצר יציע קיצוץ בקצבאות ילדים - בעיקר למשפחות ברוכות ילדים - לצד הקשחת תנאים לדמי אבטלה וקיצוץ בתקציבי הישיבות.

 

אלא שבתסריט זה החרדים אינם הנפגעים היחידים ובמיגה ותוכנית זו תתקבל, מדינה שלמה תרגיש את מחיר הגירעון בכיס שלה. על פי התוכנית, בנוסף לקיצוצים האלה, באוצר מתכוונים לצרף אליהם את ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, לבטל את הפטור ממע"מ באילת ולצמצם העלאות שכר במגזר הציבורי.

 

"הממשלה עסקה ב'איך לשרוד'"

"אנחנו בדרך לגזירות הקשות ביותר מאז המשבר ב-2003 ויתכן שנצטרך להשלים מיליארדים ממסים. נצטרך למצוא נוסחה שתמנע מראש חריגות בהוצאות הממשלה לטווח ארוך", אמר אתמול לחדשות 10 בכיר במשרד האוצר.

 

בכירים במשרד מתחו ביקורת גם על התנהלות הממשלה לאורך השנים האחרונות שהובילו להתרוקנות הקופה, וגם על זו של נתניהו, שאמר שלא תהיה פגיעה בציבור. בכיר אחר אמר כי ראש הממשלה מעמיד פנים שאין בעיה, כדי למנוע התחזקות של שלי יחימוביץ' שבוע לפני הבחירות.

 

"הממשלה עסקה ב'איך לשרוד' ופתרה כל בעיה בכסף - נתנו לחינוך, לביטחון ולעופר עיני בלי לעשות ממש חישוב של כמה זה עולה", אמר אחד הבכירים. לדבריו, באוצר מקבלים באופן סדרתי החלטות שלא ניתן לעמוד בהן. "הדרג הפוליטי החליט אסטרטגית להחליש את הפקידים ולסלק אותם מהדרך - והתוצאה היא בעיות ולא פתרונות", הוא ציין.